Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Вече има лесен и бърз начин всеки български продуцент да се сдобие със собствен идентификационен код (ISRC), без който дигиталното разпространение на музика е невъзможно

МУЗИКАЛНАТА ГИЛДИЯ В БЪЛГАРИЯ

Вече има лесен и бърз начин всеки български продуцент да се сдобие със собствен идентификационен код (ISRC), без който дигиталното разпространение на музика е невъзможно

Българската Асоциация на Музикалните Продуценти (БАМП) получи лиценз да издава супер важните идентификационни кодове за всички родни звуко и видео записи

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

БАМП вече е Национална ISRC агенция и официален доставчик на уникалните ISRC кодове за България, съобщават от асоциацията.

Преди броени дни асоциацията на продуцентите у нас подписа договор с Международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI), по силата на който придоби статут, който ще улесни монетизацията на цялото българско музикално съдържание в дигитална среда.

Какво всъщност представлява ISRC кодът?

Това е международен стандартен код, чрез който всеки аудио или видео запис "живее" и бива идентифициран в дигиталните платформи и не само там. На база на този код все по-често записите присъстват и в базите данни на всички дружества за колективно управление на права. ISRC кодът е паспортът на записите, без който те не биват допускани там, където музикалното съдържание генерира приход за своите създатели и собственици на права.

"Новият статут на БАМП като Национална ISRC агенция е стратегическа стъпка напред за цялата музикална гилдия в България. Освен свидетелство за доверието на световния музикален бизнес към нашето сдружение, той е и прагматичен инструмент за по-бърза и ефективна дигитализация на българския музикален каталог.

Новият механизъм за издаване на тези кодове цели да подреди отчасти хаотичното кодиране на български записи до момента, да идентифицира всеки продуцент и да създаде яснота кой трябва да получи приходите от ползването на определена музика.", отбелязва изпълнителният директор на БАМП Ина Килева. "Регистрацията на ISRC е инвестиция във вашето бъдеще.", допълва тя.

Повече информация по темата е достъпна в специална секция посветена на ISRC кодирането на уебсайта на БАМП.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

Международната Федерация на Звукозаписната Индустрия (IFPI) представлява световната звукозаписна индустрия като обединява над 1300 членове - водещи и независими звукозаписни компании от 60 държави по света, както и представителни Национални групи на територията на 56 държави.

Българска Асоциация на Музикалните Продуценти (БАМП) e Сдружение с нестопанска цел, което обединява водещи български продуцентски компании в областта на звукозаписната индустрия. През 1999 година Асоциацията е призната за Национална група на

Международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI) за България и съдейства за реализацията на нейните цели и задачи, стратегически за индустрията по целия свят.

Още

Трънлив ли е пътят на песента от телефона до голямата сцена?

Трънлив ли е пътят на песента от телефона до голямата сцена?

Още

Юбилейна компилация на японците Arashi е най-продаваният албум за 2019 в IFPI

Юбилейна компилация на японците Arashi е най-продаваният албум за 2019 в IFPI

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Впечатляваща програма, солисти и диригент в концерта "Юбилейни 75" - Филип Павлов

В програмата на 31 март от 19.00 ч. са включени: Ф. Павлов - Концерт за флейта и струнен оркeстър, Capriccio - concerto за обой и оркестър, Концерт за виолончело и оркeстър.

Феноменът глас Веселина Кацарова с юбилейна оперна гала в Стара Загора

Оперната дива е подбрала богата програма от арии, белязали нейната зашеметяващо успешна кариера

Михаил Йосифов & Новините в джаза представят Втора емисия

Младата формация с поредица от три концерта с нова авторска музика на различни места в София през 2024 година

"Поглед към Вселената" със Симфоничния оркестър на БНР, Константин Илиевски и Ивайло Василев

Радиосимфониците ще почетат 100-годишнината от рождението на Константин Илиев с изпълнение на последното му произведение "Очите на нощта"