Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Трънлив ли е пътят на песента от телефона до голямата сцена?

ПРАВАТА НА ТВОРЦИТЕ

Трънлив ли е пътят на песента от телефона до голямата сцена?

Уча.Се и БАМП мотивират децата да творят чрез уроци за света на музикалната индустрия

Дара "В час по интелектуална собственост". Ако искате да се занимавате с музика и мечтаете да се доближате до успеха на идолите си, трябва да сте в час с правата си.

Какво трансформации претърпява една песен по пътя от телефона на своя създател до ефир и голямата сцена? Защо ако песента ти звучи в лобито на хотела, във фитнеса, по радиото или в рекламна кампания на дъвки,

в джобчето ти ще дрънкат не само семки и бонбонки, но и кеш?

Това са част от въпросите, на които децата получават отговор в първата по рода си поредица анимирани уроци за стойността на творчеството на Българска асоциация на музикалните продуценти (БАМП) и Уча.Се. Четирите видеа показват как изглежда творческия процес от камбанарията на музиката, що е то авторско право и защо зад абревиатура като ОКУП (Организации за колективно управление на права) не се крие смъртоносен вирус, а един истински джедай за всички хора на изкуството.

Поредицата с Уча.се е дигитално продължение на кампанията "В час по интелектуална собственост", чиито идеолог е музикалния продуцент и председател на УС на БАМП Станислава Армутлиева. Тя обхваща училищата по изкуствата в страната, а целта й е да покаже на децата, че смисъл да печелят от всичко, което създават с ума си. И че образованието им не им носи една добра обща култура, а им дава стойностна професия.

"Те се виждат като бъдещи писатели, художници, сценографи, фотографи, създатели на филми и музика... И трябва да бъдат окуражени да продължат!", казва Ина Килева, изпълнителен директор на БАМП.

"Историите, които искаме да разкажем в тези 4 видеа на децата е как се създава хит и какви са техните шансове да се реализират като творци. Защото творчеството е магия, за него се иска талант... но и още нещо. И това нещо се нарича подготовка, информация, знание. С Уча.се

разказваме една много симпатична приказка за музикалното творчество

- как функционира света на музиката, кой каква роля има и какви права управлява", добавя тя.

Ина Килева - изпълнителен директор на БАМП

Магията по създаването на уроците започва да се случва след като среща на Саня Армутлиева с основателя на образователната платформа Дарин Маджаров. Той самият пее, свири на китара и често се изявява на сцена в столичните клубове. И двамата вярват, че промяната в отношението към интелектуалната собственост у нас може да се случи през образованието. И чрез цветен, честен разговор с учениците, в които дреме творец.

"Изкуството не е нещо страшно - ако работиш здраво, развиваш таланта си и станеш наистина добър, можеш да се изхранваш и едновременно с това да сбъднеш мечтите си. Колкото и да си добър в това, което правиш, ако то не стига до хората, ако не знаеш как да го представиш, как да го оцениш и какви права имаш над него, ще ти е много по-трудно да го превърнеш в истинска кариера.", казва Маджаров.

Дарин Маджаров Дарин Маджаров е основател на онлайн платформата с видео уроци Уча.се

"Затова и с тези видео уроци искаме да разкажем на децата през какво преминават любимите им артисти и да им дадем една добра база, върху която да стъпят, ако искат да се занимават с музика.", добавя той.

Това всъщност е първия наръчник у нас за света на музикалната индустрия, който по достъпен и забавен начин разказва на най-малките на какво този бизнес.

Верни на схващането, че хората учат най-добре чрез история,

от образователната платформа комбинират ловко анимация и приятелски изказ, какъвто можеш да чуеш и в голямото междучасие.

"В тези видео уроци представяме информацията от гледната точка на човек, който е записал песен, изпълнил я е, качил я е във Фейсбук, имала е стотици хиляди гледания. Какво трябва да направи той след това? Трябва да потърси продуцент, екип, да запише песента си професионално и да ѝ заснеме клип. В Уча.се работят едни от най-добрите аниматори, сценаристи и озвучители в България, които дадоха всичко от себе си, за да илюстрират информацията по забавен и готин начин. Партньорите ни от БАМП също много ни помогнаха за оригиналното представяне на информацията.", казва Маджаров.

Още

Дидо от D2 влезе "В час по интелектуална собственост"

Дидо от D2 влезе "В час по интелектуална собственост"

Още

Люси Дяковска влезе "В час по интелектуална собственост" в Плевен

Люси Дяковска влезе "В час по интелектуална собственост" в Плевен

Още

Любо Киров и Jeremy? влизат "В час по интелектуална собственост"

Любо Киров и Jeremy? влизат "В час по интелектуална собственост"

Още

Павел и Венци Венц влязоха в часа по интелектуална собственост в Класическата гимназия

Павел и Венци Венц влязоха в часа по интелектуална собственост в Класическата гимназия

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Турският майстор на фретлес китарата Дженк Ердоган отново в София

На 28 април в Sofia Live Club той ще представи последния си албум "Ара"

Триумф на българското хорово изкуство в Италия

Смесеният хор "Петко Стайнов" - Казанлък с награди от Международния музикален фестивал "Микеланджело Буонароти"във Флоренция

От Ню Йорк в София: Съвременната Кармен Клементин Марген пее у нас на 31 май по покана на Соня Йончева

С рецитала "Париж и нощта" в зала "България" ще бъде закрит първият сезон "Съкровени гласове", организиран от SY11 Events

Caliberty са специални гости на концерта на Брус Дикинсън в София

Легендарният изпълнител ще представи новия си солов албум The Mandrake Project на 16 юли на Арена София, Столичен Колодрум

Гала на българската култура и музика във Виена

Концертът е част от артистичната инициатива на Донка Ангъчева "Изкуството продължава да живее" и всички приходи от него ще бъдат дарени на фондация "Заедно в час", чиято мисия е осигуряване на ревен достъп до качествено образование за всяко дете в България