ПРАВАТА НА ТВОРЦИТЕ
Трънлив ли е пътят на песента от телефона до голямата сцена?
Уча.Се и БАМП мотивират децата да творят чрез уроци за света на музикалната индустрия
Редактор: 990 Прочита 0 Коментара
/
Какво трансформации претърпява една песен по пътя от телефона на своя създател до ефир и голямата сцена? Защо ако песента ти звучи в лобито на хотела, във фитнеса, по радиото или в рекламна кампания на дъвки,
в джобчето ти ще дрънкат не само семки и бонбонки, но и кеш?
Това са част от въпросите, на които децата получават отговор в първата по рода си поредица анимирани уроци за стойността на творчеството на Българска асоциация на музикалните продуценти (БАМП) и Уча.Се. Четирите видеа показват как изглежда творческия процес от камбанарията на музиката, що е то авторско право и защо зад абревиатура като ОКУП (Организации за колективно управление на права) не се крие смъртоносен вирус, а един истински джедай за всички хора на изкуството.
Поредицата с Уча.се е дигитално продължение на кампанията "В час по интелектуална собственост", чиито идеолог е музикалния продуцент и председател на УС на БАМП Станислава Армутлиева. Тя обхваща училищата по изкуствата в страната, а целта й е да покаже на децата, че смисъл да печелят от всичко, което създават с ума си. И че образованието им не им носи една добра обща култура, а им дава стойностна професия.
"Те се виждат като бъдещи писатели, художници, сценографи, фотографи, създатели на филми и музика... И трябва да бъдат окуражени да продължат!", казва Ина Килева, изпълнителен директор на БАМП.
"Историите, които искаме да разкажем в тези 4 видеа на децата е как се създава хит и какви са техните шансове да се реализират като творци. Защото творчеството е магия, за него се иска талант... но и още нещо. И това нещо се нарича подготовка, информация, знание. С Уча.се
разказваме една много симпатична приказка за музикалното творчество
- как функционира света на музиката, кой каква роля има и какви права управлява", добавя тя.
Ина Килева - изпълнителен директор на БАМП
Магията по създаването на уроците започва да се случва след като среща на Саня Армутлиева с основателя на образователната платформа Дарин Маджаров. Той самият пее, свири на китара и често се изявява на сцена в столичните клубове. И двамата вярват, че промяната в отношението към интелектуалната собственост у нас може да се случи през образованието. И чрез цветен, честен разговор с учениците, в които дреме творец.
"Изкуството не е нещо страшно - ако работиш здраво, развиваш таланта си и станеш наистина добър, можеш да се изхранваш и едновременно с това да сбъднеш мечтите си. Колкото и да си добър в това, което правиш, ако то не стига до хората, ако не знаеш как да го представиш, как да го оцениш и какви права имаш над него, ще ти е много по-трудно да го превърнеш в истинска кариера.", казва Маджаров.
Дарин Маджаров Дарин Маджаров е основател на онлайн платформата с видео уроци Уча.се
"Затова и с тези видео уроци искаме да разкажем на децата през какво преминават любимите им артисти и да им дадем една добра база, върху която да стъпят, ако искат да се занимават с музика.", добавя той.
Това всъщност е първия наръчник у нас за света на музикалната индустрия, който по достъпен и забавен начин разказва на най-малките на какво този бизнес.
Верни на схващането, че хората учат най-добре чрез история,
от образователната платформа комбинират ловко анимация и приятелски изказ, какъвто можеш да чуеш и в голямото междучасие.
"В тези видео уроци представяме информацията от гледната точка на човек, който е записал песен, изпълнил я е, качил я е във Фейсбук, имала е стотици хиляди гледания. Какво трябва да направи той след това? Трябва да потърси продуцент, екип, да запише песента си професионално и да ѝ заснеме клип. В Уча.се работят едни от най-добрите аниматори, сценаристи и озвучители в България, които дадоха всичко от себе си, за да илюстрират информацията по забавен и готин начин. Партньорите ни от БАМП също много ни помогнаха за оригиналното представяне на информацията.", казва Маджаров.