Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Павел и Венци Венц влязоха в часа по интелектуална собственост в Класическата гимназия

ЗА АВТОРСКИТЕ ПРАВА

Павел и Венци Венц влязоха в часа по интелектуална собственост в Класическата гимназия

Уважението към изкуството показва колко цивилизовано е едно общество

Саня Армутлиева, Павел и Заки в часа по интелектуална собственост в НГДЕК (Снимка: Българска асоциация на музикалните продуценти)

Защо авторското право е единственото, което продължаваме да имаме и след смъртта си? Може ли един производител на бърза закуска да използва парче на Брайън Адамс в реклама на бургери? Това бяха част от въпросите, на които възпитаниците от Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин Кирил Философ" получиха отговори "В час по интелектуална собственост". Образователният проект на Българска асоциация на музикалните продуценти (БАМП) срещна бъдещите творци с музикалния продуцент Станислава Армутлиева, най-обичаното дуо в бг хип-хопа Павел и Венци Венц, и юристът Велизар Соколов.

  Саня Армутлиева, Павел, Заки и Венци Венц в часа по интелектуална собственост в НГДЕК (Снимка: Българска асоциация на музикалните продуценти)

Водещите на "Гласът на България" бяха посрещнати с бурни аплодисменти и проправиха пътя си към Саня и Заки между изпълнената с правостоящи зала. Чрез кратка и забавна презентация ученици от 8 до 12 клас разбраха какво е авторското и сродните му права и как живеят те в дигитална среда. Саня, която бе модератор на срещата, се обърна към присъстващите и като към ползватели на защитено съдържание. "Всички вие ежедневно слушате музика, и тя е изключително важна част от живота ни. Помислете, дали ще останете в любимия си клуб, ако в него цари абсолютна тишина? А дали ще възприемете по същия начин една филмова сцена, ако в нея няма музика? Независимо дали плащате абонамента си за Spotify, или за Netflix, вие давате възможност на творците да живеят от това, което създават.", каза тя. 

Снимка: Българска асоциация на музикалните продуценти

Венци Венц констатира, че се намира в стая, пълна с автори - хора, които превеждат от различни езици, а преводът сам по себе си е обект на авторско право. "Всяко ваше произведение струва. Уважението към творческия продукт е признак за цивилизоваността на едно общество. Това го осъзнах с течение на годините, развивайки се емоционално между кориците на книгите, работейки много в рекламна агенция, където мислех, че ще остана до края на живота си.", разказа Венци.

Още

"В час по интелектуална собственост" стартира в 5 училища в София

"В час по интелектуална собственост" стартира в 5 училища в София

Павел призна, че преди да подпише договор с "Вирджиния рекърдс" е предлагал бийтовете си на доста бг изпълнители, но безуспешно. "Ако наистина обичате това, което правите, и вярвате, че сте добри, не се отказвайте. Рано или късно изкуството ви ще пробие. Ако имате късмет, творбата ви ще стигне до милиони хора и тогава няма как да получите кеш, ако не сте в час с правата си.", каза Павел.

Заки акцентира върху свободата, която дава авторското право. "Целта на нашата среща е да осъзнаем, че във всеки един от нас дреме, или се изявява творец, и че от нас зависи дали искаме да разгласим своя творчески продукт и дали искаме да го използваме, за да популяризирме себе си, или да генерираме приход.", обясни той.

Кампанията "В час по интелектуална собственост" продължава на 17 април, когато в столичния техникум по фотография ще гостува шампионът по бийтбокс, автор и изпълнител Искрен Тончев-Искрата. На 23 април в училището по приложни изкуства ще влезе фронтментът на една от най-обичаните рок банди у нас - Дидо от D2. Във втория си етап образователния проект на БАМП ще обхване и музикалните училища в страната.

Коментирай 24

Календар

Препоръчваме ви

Caliberty са специални гости на концерта на Брус Дикинсън в София

Легендарният изпълнител ще представи новия си солов албум The Mandrake Project на 16 юли на Арена София, Столичен Колодрум

Гала на българската култура и музика във Виена

Концертът е част от артистичната инициатива на Донка Ангъчева "Изкуството продължава да живее" и всички приходи от него ще бъдат дарени на фондация "Заедно в час", чиято мисия е осигуряване на ревен достъп до качествено образование за всяко дете в България

Миланската опера "Ла Скала" с нов директор

За първи път от 2005 г. насам "Ла Скала" ще има италиански директор

Mладият чешки пианист Матиаш Новак ще има концерт в София на 25 април

Ще звучат творби от Бедржих Сметана, Леош Яначек, Йозеф Сук и Антонин Дворжак

Живко Петров трио представи предпремиерно във Варна своя нов албум „Beyond the Flesh”

Публиката чу пиесите, посветени на градовете Лондон, Осло и Ню Йорк, както и един енергичен бис за финал