ИЗКУСТВОТО ПО ВРЕМЕ НА КРИЗА
Парижката филхармония планира постепенно да излезе от условията на изолация
"В края на месец май ще организираме един-два концерта с не повече от 13 музиканти на сцената и без публика", предвижда генералният й директор Лоран Байл
Редактор : / 1020 Прочита 0 Коментара
Снимка: iStock by Getty Images/Guliver PhotosПарижката филхармония е сред концертните зали с най-хубава акустика в света, но от два месеца е принудена да замлъкне заради пандемията от новия коронавирус. Музика обаче може скоро отново да зазвучи там.
В модерната сграда в момента може да се чуе летене на муха - офисите, изложбените зали и детските ателиета са безлюдни, растенията в саксии отдавна са изсъхнали, а куп писма чакат да бъдат отворени.
Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos
Генералният директор на Парижката филхармония Лоран Байл е сред десетината души, които сега почти всеки ден я посещават. Обикновено това правят над 600 души. Придружен от малък екип, Байл посещава залата "Пиер Булез", която за 5 години от построяването на сградата на филхармонията си е изградила голяма международна репутация.
"Тъжно е", каза той, хвърляйки поглед върху празните 2400 места. Байл обаче допълни, че ако няма санитарни ограничения, възнамерява постепенно да съживи дейността на филхармонията, докато киносалоните и концертните зали остават затворени, тъй като началото на излизането от изолация не ги обхваща. "В края на месец май ще организираме един-два концерта с не повече от 13 музиканти на сцената и без публика", уточни той, цитиран от Франс прес и БТА.
По време на изолацията Берлинската филхармония първа тества този модел, като съкратена версия на 4-ата симфония на Бетовен бе изпълнена от 15 музиканти, докато традиционната й версия се изпълнява от 95-членен оркестър.
Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos
"Участието на оркестър означава да има между 70 и 100 музиканти на сцената с площ 250 кв.м, а това е много рисковано", отбеляза Байл. Духови музикални инструменти, като обоите, са смятани за по-рискови от цигулките и контрабасите. "Изпълненията на симфоничен оркестър са свързани с духови и струнни инструменти, не можем на ограничим репертоара единствено до изпълнения на струнни инструменти", поясни Байл. Сред разглежданите предложения са изпълнение на концертната пиеса "Зигфрид Идилия" на Рихард Вагнер и "Метаморфози" на Рихард Щраус.
Вижте как изглеждат парижките улици в момента: