Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Очаквайте необикновен спектакъл на църковнославянски в Софийската опера

ПРЕМИЕРА

Очаквайте необикновен спектакъл на църковнославянски в Софийската опера

Мащабната постановка "Рилският пустинник" ще дирижира старозагорският митрополит Киприан

"Рилският пустинник" в Софийската опера

На 10-и и 23-ти май в Националната опера ще можем да гледаме премиерно един необикновен спектакъл - "Рилският пустинник" - за закрилника на България св. Иван Рилски и по повод 70-годишнината от възстановяването на Българската патриаршия.

За пръв път на сцената на операта стъпва подобен спектакъл, чиито текстове са на църковнославянски. Либретото на музикалната поема има интересна история, а на сцената ще бъде представена от голям и смесен екип от актьори, певци и хористи, под съпровода на оркестър. Диригент на постановката е старозагорският митрополит Киприян, режисьор - Пламен Карталов.

"Рилският пустинник" в Софийската опера

В ролята на светеца ще видим актьора Ириней Константинов, а като млад - в изпълнението на Атанас Младенов. В повествованието много интересна роля е дадена на брата на светеца, в изпълнението на Веселин Михайлов. Той се опитва да върне брат си Иван в светския живот, но изгубва сина си Лука и трябва да направи равносметка на живота си и на изборите, които човек прави като смъртен.

Сред героите ще видим още интересни персонажи, като цар Петър - най-дълго управлявалият наш цар, чиято роля е поверена на Ангел Христов.

Музиката на "Рилският пустинник" е на отец Кирил Попов. Сценографията е на Марта Миронска, консултант на историческите сцени е доц. д-р Павел Павлов. В спектакъла участват и деца от Детска вокално-инструментална формация с ръководител Димитър Констанцалиев.

Авторът на "Рилският пустинник" - Тихомир Павлов

Текстът на "Рилският пустинник" /ориг. "Рилският пустиножител"/ е на Тихомир Павлов. Поемата е написана през 1937-а година и е последното произведение на един удивително културен човек, който без да бъде черковник, е написал безгрешно текста на църковнославянски, с голяма вяра в Бог и с преклонение пред житието и страданията на Св. Иван Рилски, известен сред народа ни като Йоан Рилски Чудотворец.

Тихомир Павлов, с рождено име Александър Павлов, е роден на 14-и юни 1880-а година в Казанлък. Завършва право и е известен като писател и общественик. Автор е на романи, разкази, поеми, публицистика и етнографски трудове, безценни по своето съдържание и списване.

Доц.д-р Павел Павлов - консултант на спектакъла / Снимка: Еми Мариянска, Dir.bg

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Ключова тема в творбите му е въпросът за историческата справедливост. Павлов се ражда в границите на Източна Румелия и кредо на живота му става Обединението на България. Той е от поколението, прекършено след ограбването на България след Балканските и Първата световна война. Целият живот на Тихомир Павлов преминава в нестихваща борба, без да пада духом и без да чака "суетна награда". Така пише и в некролога му.

Вероятно и затова така силно го е привличала личността на св. Иван Рилски - със силата на духа му и пълната му отдаденост в служене на Бога и в името на човеците. Тихомир Павлов, в своя многостранен интелект на учен, публицист, политик и писател, е търсел обединителен център на въжделенията на българите, и в края на живота си, с последната си творба, го намира в личността на св. Иван Рилски.

В поемата е използвана богата историческа информация, а българската земя е представена като богоизбрана, като "небе на земята". В заключителната част Тихомир Павлов ни вдъхва надежда с думите на светеца:

"Недейте плака, чеда, вълзлюбени мои, защото аз ще бъда с вас во век веков!"

Още Пречистване на душите през Свещената дупка на Св. Иван Рилски

Пречистване на душите през Свещената дупка на Св. Иван Рилски

Авторът Тихомир Павлов си отива от този свят само няколко месеца след като написва поемата и творбата му за дълги години остава в забвение, докато преди две години, случайно или не съвсем, отец Кирил я намира в архива си и остава поразен от вдъхновените текстове в нея. Препрочита отново и отново текста и се изпълва с усещането, че това не е просто житие на светеца, а съпреживяване с него, което трябва да достигне до повече българи.

На пресконференцията в Операта отец Кирил Попов сподели, че в онзи момент си пожелал здраве, за да може да реализира замисъла си, както светецът заслужава.

Авторът на музиката - отец Кирил Попов на пресконференцията в Софийската опера / Снимка: Еми Мариянска, Dir.bg

Негов ученик по хорово дирижиране в Семинарията бил сегашният митрополит Киприян. Отец Кирил Попов го поканил да дирижира "Рилският пустинник". За пръв път в операта ни се прави такъв експеримент - симбиоза между източно и западно пеене, солови изпълнения на деца и професионални солисти, които пеят на църковнославянски.

В храмовете тези сола се изпълняват акапелно, но сега ще бъдат съпроводени с оркестър, който винаги някакси "повдига" текста и пеенето по един вълнуващ начин. Музиката и текстът ще докоснат сърцата на публиката и ще извисят подобаващо личността на св. Иван Рилски, която както правилно отбелязва доц. д-р Павлов, "е събрала всички най-добри черти и ценности на българина".

Актьорът Ириней Кностантинов, за ролята си като св. Иван Рилски / Снимка: Еми Мариянска, Dir.bg

Актьорът Ириней Константинов призна, че с огромно притеснение приел ролята на светеца, защото бил респектиран от гласовете на оперните артисти и се боял, как ще отговори на високите очаквания с превъплъщението си в такава личност като Чудотвореца. След дълъг размисъл, поел предизвикателството по родови и вътрешни причини, като обет пред себе си.

Още Мариус Донкин се научил на театър в църквата

Мариус Донкин се научил на театър в църквата

Причината да получи покана за ролята, било запознанството му преди време с отец Кирил. Двамата се срещнали докато актьорът снимал филм за чичо си в църквата "Св. Неделя". Когато отец Кирил му споделил идеята си за "Рилският пустинник", Ириней Константинов направо се стреснал от мащаба на проекта: "В началото, след като прочетох текста, се стреснах. Казах си - това е много сложен текст. Но родовата ми памет задължаваше душата ми да се захвана с това", каза артистът.

От ляво надясно: Веселин Михайлов, в ролята на брата на светеца, и Атанас Младенов като младия Иван Рилски / Снимка: Еми Мариянска, Dir.bg

Посланието на спектакъла е обърнато към всички българи - че има един светец, който обеща на българите да ги пази и закриля, но трябва и те да се обърнат към вярата и духовното в себе си, за да си помогнат.

"Голямо предизвикателство е и се надявам посланието, което отправяме, да достигне до хората", допълни Атанас Младенов, който влиза в ролята на младия Рилски пустинник.

Една от най-интересните роли, като контрапункт на светеца, е тази на неговия брат. Изпълнителят й - Веселин Михайлов, каза:"Аз благодаря, че съм в ролята на лошия герой. Всеки един от нас притежава храм, макар и малък, вътре в нас. И отворим ли тези порти, ще бъдем много щастливи, удовлетворени, смирени, но не безпомощни. А именно, нужна е упорита работа върху нашата духовност и физическо развитие", каза Михайлов и това обръщение към присъстващите беше аплодирано като надежда, че нашият народ ще тръгне в правия път на Вярата и Надеждата, за духовен и нов, пълноценен начин на живот.

Говори диригентът - старозагорският митрополит Киприян, вляво от него се вижда актьорът Ириней Константинов / Снимка: Еми Мариянска, Dir.bg

Смъртта на Лука, племенникът на св. Иван Рилски, е замислен в спектакъла като жертвен акт за осъзнаване чрез болката. След такава загуба човек осмисля живота си по друг начин - разбира, че материалното е тленно и само Духът води човека към Бога.

Очакваме с нетърпение този мащабен спектакъл, защото той се очертава да бъде не само един необикновен сценичен и творчески екперимент, но и с духовна мощ да запали чрез изкуството онази искра любородна, която българите жадуват от много време.

С надеждата, че с благословията на св. Иван Рилски и Бога напред, нацията ни ще пребъде във вековете.

Еми МАРИЯНСКА

ИЗБРАНО
Коментирай2

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Найден Тодоров готви нови изненади за меломаните

На рождения си ден той ще преговаря с агенциите, които представляват елита на класическата музика, за привличане на топ солисти в сезона на Националния оркестър, както и за завръщането на Филхармонията на престижните сцени на Музикферайн, Концертхаус - Виена и Концертхаус - Клагенфурт

Размисли преди Великден със Симфоничния оркестър на БНР

Събитието е на 11 април, петък, от 19.00 ч. в зала "България"

"Циганка" от Кварто

Цигански ритми, експресивност, драматизъм и виртуозност от Кварто камерен оркестър на международния ден на ромите

Тамбурица, цимбал, лира и гайда в "Ритъмът на Балканите" в БНР

Събитието е в Първо студио на Българското национално радио на 10 април, четвъртък, от 19.00 ч.

Немският реквием на Брамс в изпълнение на Софийската филхармония под палката на маестро Георги Димитров

"Немски реквием" (Ein deutsches Requiem), оп. 45, е едно от най-въздействащите произведения на Брамс, създадено в периода 1865-1868 г.

По-зрели от всякога - The Lefties пуснаха новия си сингъл "Фокус"

Бандата представя и чисто нов албум с концерт на 11 април в "Топлоцентрала"