ПАЛИТРА ОТ ДЕЙНОСТИ В МУЗИКАЛНОТО ИЗКУСТВО
Образователни "Концерти за малчугани и великани" в пет града през 2022 година
Инициатива, фокусирана върху знанията в различни сфери на музиката, чрез непринудено въвличане на децата в интересни, непознати за тях дейности и умелото използване на интердисциплинарния подход, вече пет години успешно се провежда в естествена среда
Автор: 522 Прочита 0 Коментара
/ "Концерти за малчугани и великани" закри годината с прекрасни концерти и разнообразни програми в пет български града (Снимка: "Концерти за малчугани и великани")Образователната инициатива "Концерти за малчугани и великани" тази година се проведе под формата на пет отделни проекта в пет различни населени места:
В Добрич на 30 април с концерт с акцент върху струнните инструменти. В Пловдив с два концерта на 10 юли с фокус върху ударните и струнните инструменти.
В Казанлък с три артистични събития на 29, 30 и 30 юли с участието на Формация "ГеоМарЧаЛо", танцьори и певци от Куба, фолклорна формация "Трепетлика", фолклористът Тодор Колев и други.
В София с два пъстри музикални празника на 6 и 7 август с участието на Струнен квартет "Класико" и Фолклорна формация "Хаджии" и Долна баня с образователен концерт за Център за работа с деца на улицата на 29 ноември за представяне на групата на струнните инструменти.
Може би най-престижен като присъствие в културния афиш е първия концерт за годината от поредицата, с програма и участници, селектирани от Арто Чифчиян, щатен диригент на оркестъра в Добрич и програматор на музикалния фестивал.
Първият концерт беше в съпътстващата програма на Седмица на камерната музика "Константин Илиев", гр. Добрич, организатор Община град Добрич. Фокус на концерта: представяне на 3 вида арфи и други струнни инструменти с лектори Яна Дойнова - арфа, Борислава Капсарова - цигулка, Тина Коилова - виолончело и Яна Иванова - китара.
Последваха културно-образователни прояви с утвърдени музиканти и състави, организирани по проекти в Пловдив - с участието на маестро Мичо Димитров, негови възпитаници, както и курсисти на школата за музикални инструменти "Девизи" в Пловдив и Ансамбъл за ударни инструменти с ръководител Пенчо Пенчев и лектор Маргарита Демирджиян.
В Казанлък също за трета година се проведе проекта, в партньорство със Сдружение "Взаимопомощ". Тази година с 3 концерта - фолклорен с формация "Трепетлика" с ръководител Ванеса Басанова и с музикален лектор кавалджията Тодор Колев, за фолклорните инструменти, народни танци и области.
Вторият концерт беше с музиканти и танцьори от Куба, като главното действащо лице на сцената се изяви колоритната певица и пианистка Ире Васкес. А третото събитие се проведе в Дом "Петко Стайнов" - на открито и в самата къща, в музикалния салон на композитора с няколко паралелни инициативи - филм за композитора, концерт на формация "ГеоМарЧаЛо" и музикален уъркшоп за децата от аниматор - музикант с викторини и много настроение.
След разнообразните прояви в Пловдив и Казанлък, в първите почивни дни на август се състояха две интересни събития и в София като част от Лятната програма на Столична община. Третият цикъл от програмата включваше класически и фолклорен концерт (6 и 7 август).
Съботата на 6 август 2022 г. се превърна в истински музикален празник. Концертът на струнен квартет "Класико" в Лятно кино "Кабана", разположено в парка на Националния дворец на културата, предизвика заслужен интерес като привлече многобройна и разнородна публика на различна възраст и от различни националности.
Квартет "Класико" е сформиран специално за случая от превъзходни инструменталистки: цигуларките Евита Евтимова - помощник концертмайстор в оркестъра на Националния музикален театър "Стефан Македонски" и Лора Драганова - преподавател в Националното музикално училище "Любомир Пипков", виолистката Ани Цветкова от състава на Софийска опера и балет и виолончелистката Светлана Пенчева от Софийската филхармония.
С голямо вдъхновение и чар те представиха групата на щрайховите инструменти. В интересната беседа на Ани Цветкова бяха вплетени популярни и обичани произведения: "Малка нощна музика", "Дивертименто" в ре мажор и "Пантомима" от Волфганг Амадеус Моцарт, "Валс" из балета "Спящата красавица" от Пьотр Илич Чайковски и "Валс" от Йоханес Брамс. Чрез тези музикални бисери от световната музикална съкровищница изпълнителките разкриха възможностите на струнно-лъковите инструменти - самостоятелно и като част от камерната формация "струнен квартет".
Показаха устройството на цигулката, виолата и виолончелото, техните специфични белези, приликите и разликите, характерният тембър и технически възможности, с което възбудиха любопитството на малчуганите, които нямаха търпение да свърши концертната част, за да опитат сами как звучат тези интригуващи инструменти.
Занимателната викторина затвърди получените нови знания, а най-активните участници както винаги бяха наградени с красиво опаковани компактдискове.
Важна компонента беше и практическият раздел на събитието, подготвен внимателно от организаторите. Децата от различни възрасти получиха своите първи уроци по цигулка на щедро предоставените им инструменти с подходящи размери под зоркото напътствие на опитни изпълнители и педагози.
Обичайно за "Концерти за малчугани и великани" амфитеатралното пространство на Лятното кино "Кабана" в парка на Националния дворец на културата бе красиво тематично аранжирано с много вкус с музикални инструменти (цигулки, виоли, виолончело, някои перкусии и детски музикални играчки), чадъри и балони с ноти, пухкави пъстри възглавници.
Децата имаха възможност да оцветяват с цветни моливи предварително подготвени шаблони с нотни знаци, а неразривна част от програмата беше творческото присъствие на аниматорката Яна Иванова с майсторските й музикални рисунки по личицата на желаещите.
Впечатляващо беше внимателното, ангажирано отношение на родителите, искреният им интерес към концертната програма и музикалната лектория, както и желанието децата им активно да участват в разнообразните предизвикателства.
Вдъхновените музикални изпълнения със сигурност ще оставят траен спомен в аудиторията на вълнуващото събитие, която беше изкушена и от фолклорния концерт, проведен на следващия ден на същото място. Малчуганите никак не искаха да си тръгват, запленени от магията на музикалните инструменти. Вероятно за някои от тях това беше само началото на дълъг път по стъпките на овладяването на класическата музика.
Неделният ден на 7 август 2022 г. също беше пъстър, весел, полезен, празничен и незабравим за малките и големи посетители на тематично оформената амфитеатрална сцена на столичното Лятно кино "Кабана", която бе преизпълнена с публика на различна възраст и от различни националности, привлечена от игривите български ритми.
Матинето беше посветено на българския фолклор и включваше хубава инструментална и вокална музика, спонтанни хорà, нови знания и всички съпътстващи дейности, характерни за тази образователна инициатива - рисуване, свирене, танцуване, викторина с музикални награди.
Концертната програма изнесе Формация "Хаджии", съставена от Добри Рахнев - гайда, Мартин Владимиров - гъдулка, Петър Иванов - кавал, Васил Петров - тъпан и техният специален гост - тамбурджията Илия Ганев, концертмайстор на ДАНПТ "Пирин" - Благоевград. В ролята на лектор влезе ръководителят на състава гайдарят Добри Рахнев, който с увлекателния си разказ за народните инструменти, за тяхното разпространение в различните музикалнофолклорни области в България, за традиционните носии и шевици, умело въведе аудиторията в красотата на българската народна музика.
Информационните табла с музикалнофолклорните области, някои характерни танци, специфични размери, обичаи, носии, накити, декоративни орнаменти от шевици и килими онагледяваха процеса на поднасяне на базисните знания за многообразието и неповторимостта на българския фолклор. Сцената беше украсена с обичайните "музикални" аксесоари, допълнени от манекен с красива женска носия, престилки и някои фолклорни инструменти, които внасяха специфичен колорит.
Обичаната родопска песен "Рипни, Клинке" (позната на детската аудитория от учебната програма по музика) взриви публиката в изпълнението на малката певица с превъзходни качества Мария Рахнева. Извиха се дълги хорà, които запълниха цялото свободно пространство около подиума на кино "Кабана".
Този път събитието на "Концерти за малчугани и великани" беше по-специално, защото освен всички обичайни компоненти - концертна програма, беседа, пеене, танцуване, рисуване и свирене, имаше и допълнителен - личен празник на участник. Незабравим спомен ще остане за 9-годишния Никола, който именно тук беше избрал да отпразнува рождения си ден и беше сърдечно поздравен от музикантите с пиринската песен "Никола, Никола".
Симпатичните тематични рисунки (гайди, ноти, петолиния) на Яна Иванова по личицата и ръчичките на малчуганите отново предизвикаха много щастливи усмивки.
Изпълнителите от фолклорната формация "Хаджии" бяха заразяващи и вдъхновяващи както с майсторските си умения, така и с програмата, която бяха подбрали - популярни мелодии, характерни за различните фолклорни области, открояващи спецификата на отделните инструменти от състава: гайда, кавал, гъдулка, тамбура, тъпан. Всеки от тях с много любов представи своя инструмент като технически и темброви възможности, разновидности, области на разпространение.
Предразполагащ и увличащ аудиторията беше и водещият Добри Рахнев, чиято беше основната заслуга за празничното настроение. Не на последно място е и активната дейност по анонсиране на събитията от проекта - както винаги ефикасна и резултатна.
***
Превъзходният екип на "Концерти за малчугани и великани" с ръководител Тина Коилова заслужава специални адмирации. Тази полезна образователна инициатива, фокусирана върху обогатяването на знанията в различни сфери на музиката - чрез неусетно, непринудено въвличане на децата в интересни, непознати за тях дейности и умелото използване на интердисциплинарния подход, вече пет години успешно се провежда в естествена среда.
Специално подготвените и щедро предоставяни музикални инструменти дават възможност на деца от различна възраст да получат първите си практически уроци под напътствията на професионални музиканти.
Малчуганите видимо се чувстват комфортно, защото спокойно разгръщат различни свои творчески способности - рисуват, пеят, танцуват, научават интересни факти от историята на музиката и музикалните инструменти. Третият цикъл за 2022 година изцяло изпълни целите си, които обичайно се разпростират в няколко посоки.
Водещо е запознаването на детската аудитория от различни възрастови групи по подходящ начин с различни видове музикални инструменти - класически и фолклорни, както и с различни музикални жанрове и танци от различни националности в подходящи пространства на открито в градски паркове или музеи (в случая - уютната амфитеатрална сцена на Лятно кино "Кабана" в София), предимно в почивни дни за удобство на родителите. Времето на провеждане и локацията са съществена част от концепцията, защото важен компонент е и спонтанно привлечената публика от случайно преминаващи минувачи.
Търси се разнообразие, което се постига с подбор на различни инструменталисти и певци. Изключително много се държи на високото качество на поднасянето на произведенията - подбират се доказани изпълнители с различно амплоа, с опит и богати творчески биографии. Не по-малко важна посока обаче е и предоставянето на подиум и за млади, изгряващи дарования, каквато беше певицата с чудесни заложби Мария Рахнева, ученичка в осми клас. От една страна това е полезно за тяхното творческо израстване, а от друга - те са по-близки по възраст с най-младата публика и лесно установяват непринуден контакт с нея.
Интересен аспект е и провокирането на сформиране на нови изпълнителски състави - например тази година своята първа сценична изява като струнен квартет "Класико" имаха четирите горепосочени чудесни изпълнителки: цигуларките Евита Евтимова и Лора Драганова, виолистката Ани Цветкова и виолончелистката Светлана Пенчева.
Харизматичната и искрено обичаща малчуганите Тина Коилова винаги създава много хубаво настроение и съумява да осигури перфектна организация по време на събитията, така че всички да се чувстват комфортно - изпълнители, деца, родители и разнородна публика, привлечена от хубавата музика.
Образователният елемент също е многоаспектен - прилага се интердисциплинарният подход като се включват и други видове изкуства. Въпреки различните изпълнители и програми, моделът на отделните събития следва утвърдена през петте години на съществуването на инициативата "Концерти за малчугани и великани" структура.
След образователната беседа, която обикновено е вплетена в концертната програма по подходящ за аудиторията начин, се провежда викторина с въпроси, подпомагащи затвърждаването на получените нови знания с грижливо подготвени красиво оформени полезни музикални награди (компактдискове с лесни за възприемане произведения от световната музикална класика - в случая от Волфганг Амадеус Моцарт и Лудвиг ван Бетовен).
За успешното поднасяне на нови знания е особено важен подборът на лекторите, които освен че са добри инструменталисти и педагози, умеят достъпно, на разбираем език, увлекателно и атрактивно да представят групите инструменти, които са във фокуса на съответното събитие (много добре се справиха виолистката Ани Цветкова и гайдарят Добри Рахнев).
Във втората част от програмата всеки може да бъде изпълнител - екипът предоставя на децата музикални инструменти от различни семейства - цигулки с различна големина, удобни и за най-малките желаещи, виола, виолончело, тъпани, гъдулка, многобройни музикални играчки от групата на перкусиите - маракаси, триангел, дайре и много други по-малко познати и дори съвсем непопулярни инструменти, за да могат сами да се запознаят със специфичния им звук и начина на свирене. Именно тук много от тях правят своя избор и получават първите си уроци - непринудено и по естествен ненатрапчив начин. Тези първи спонтанни практически занимания винаги се радват на голям интерес не само от малчуганите, но и от техните родители.
По време на цялото събитие малчуганите имат възможност да проявят и други свои заложби - рисуване с цветни моливи, танцуване, усвояване на специфични ритмични модели. А чаровната Яна Иванова - художник и музикант, едва успява да изрисува с безвредни бои многобройни музикални символи и инструменти по личицата и ръчичките на дългата опашка от желаещи да станат своеобразни боди-арт модели.
Не на последно място трябва да се подчертае изящно оформената, предразполагаща среда - с много вкус и усет към красивото, съобразно условията на пространството. Неизменни аксесоари от реквизита са музикални инструменти от представяната група, чадъри и балони с ноти, а аниматорките и водещата са изящни и разпознаваеми с тематичните си "музикални" тоалети или фолклорни носии в зависимост от профила на конкретното събитие.
Опитните и грижовни организатори с професионалния си подход и внимателното си отношение към аудиторията успяват да провокират първоначален интерес към музиката дори и в най-малките, едва проходили участници в събитията. Не липсват и разплакани ентусиасти, които не искат да си тръгват и да се разделят с интересните музикални инструменти.
Много от родителите също обогатяват своите музикални познания и с интерес питат "Кога пак ще има такъв концерт?". Определено може да се каже, че тази стойностна образователна поредица привлича постоянна публика и има свои вярно следващи я почитатели - и в интернет пространството, и на различните събития.
"Концерти за малчугани и великани" са внимателно подготвени, перфектно организирани и много активно анонсирани в различни обществени медии и социални мрежи с широк спектър (предимно електронни: Детското БНР, Класик ФМ радио, Попотам - сайт за деца и бебета, "Импресио" и мн. други), което несъмнено допринася за големия успех, на който се радва тази полезна инициатива.
Важно е да се подчертае, че всички прояви са със свободен достъп за желаещите да се докоснат до красивия и необятен свят на музиката. А интересът действително е голям сред всички възрасти - от бебета до любознателни ученици от различни класове и заинтересовани родители.
Напълно основателно - защото замислен и реализиран по този начин, постоянно развиващ се и търсещ разнообразие, проектът е подходящо допълнение към учебните образователни програми - осигуряващ смислени летни занимания в извънучилищна среда.
Инициаторката и ръководителката на проекта "Концерти за малчугани и великани" Тина Коилова е музикант с богат преподавателски опит и с доказани качества в организирането на различни по характер събития.
Настоящият проект тя провежда за пета поредна година с много любов и напълно заслужава подкрепата на различни финансиращи институции. Създала е екип от енергични и изобретателни съмишленици, които осъществяват сложната организация и обезпечават успешното и безпроблемно провеждане на събитията: Яна Иванова - артистичен аниматор, Боян Карамфилов - режисьор и видео оператор, Галина Иванова - сценичен декоратор, Албена Арсова - мениджър проекти, Диана Витанска - административен сътрудник, а Борислава Лазарова е опитен специалист в рекламата и комуникацията с медии и обществени организации.
"Концерти за малчугани и великани" закри годината с прекрасен концерт този път на закрито, домакин за събитието беше ЦРДУ - Долна баня. Концертът се проведе на 29 ноември в залата на Център за работа с деца на улицата в присъствието на деца, педагози и родители. На сцената бяха Яна Иванова - артистичен аниматор и преподавател по китара, Лин, която представи цигулката и укулелето и Тина Коилова, която посвири за децата на виолончелото.
За събитието всички деца закачиха пожелания за Новата година на красива елха и получиха ръчно правени подаръци от децата от 66 ДГ "Елица", гр. София. Благодарствени писма, грамоти, песни, нови мечти и много аплодисменти са само част от емоциите, с които приключи концертната година за инициативата.
***
След всичко казано дотук, уместно е да се отправят и някои изцяло позитивни препоръки. Предвид високото качество и сериозната образователна стойност на проекта "Концерти за малчугани и великани", намирам за подходящо вложената от организаторите енергия да се насочи и към по-широк кръг участници и зрители.
Действително времето на провеждане съвпада с лятната ваканция, но е добре да се активизира комуникацията с различни образователни институции, като се синхронизира с тяхната регулярна образователна дейност - от взаимен интерес е привличането на деца от летни занимални, детски градини и други, които да участват с цели групи или класове (според профила на конкретния концерт).
Това ще подпомогне овладяването на новите знания през предстоящата учебна година, защото форматът е много атрактивна и в настоящата пандемична ситуация - безопасна (на открито) форма на извънкласни занимания, каквито са предвидени в образователните изисквания за всички етапи на образователния процес.
Разбира се, могат да се прецизират и някои по-конкретни детайли (например ръководителят на Фолклорна формация "Хаджии" и водещ на концерта на 7 август би могъл да обясни произхода на името на състава, както и да посочи за коя фолклорна област е характерна всяка носия, с която подходящо бяха облечени изпълнителите - подобни въпроси се чуваха сред публиката).
Но общото впечатление от третия цикъл на "Концерти за малчугани и великани" е за внимателно замислени и успешно проведени събития. Пожелавам успех и за бъдещите издания на проекта!
Диана Данова-Дамянова