ПАЛИТРА ОТ ДЕЙНОСТИ В МУЗИКАЛНОТО ИЗКУСТВО
Пъстър музикален хепънинг в Лятно кино "Кабана"
Фолклорната формация "Хаджии" беше заразяваща и вдъхновяваща както с майсторските си умения, така и с програмата - популярни мелодии, характерни за различните фолклорни области, открояващи спецификата на отделните инструменти от състава: гайда, кавал, гъдулка, тамбура, тъпан
Автор: 304 Прочита 0 Коментара
/ Поредното събитие от проекта "Концерти за малчугани и великани" беше посветено на българския фолклор с участието на Формация "Хаджии" (Снимка: Диана Данова-Дамянова)Неделният ден на 7 август 2022 г. беше пъстър, весел и полезен за малките и големи посетители на тематично оформената амфитеатрална сцена на столичното Лятно кино "Кабана", разположено в парковото пространство на Националния дворец на културата.
Вторият концерт от третия цикъл събития за 2022 година на проекта "Концерти за малчугани и великани" се превърна в незабравим празник за публика на различна възраст и от различни националности с много настроение, хубава инструментална и вокална музика, спонтанни хорà, нови знания и всички съпътстващи дейности, характерни за тази образователна инициатива - рисуване, свирене, танцуване, викторина с музикални награди.
Матинето беше посветено на българския фолклор. Концертната програма изнесе Формация "Хаджии", съставена от Добри Рахнев - гайда, Мартин Владимиров - гъдулка, Петър Иванов - кавал, Васил Петров - тъпан и техният специален гост - тамбурджията Илия Ганев, концертмайстор на ДАНПТ "Пирин" - Благоевград.
В ролята на лектор влезе ръководителят на състава гайдарят Добри Рахнев, който с увлекателния си разказ за народните инструменти, за тяхното разпространение в различните музикалнофолклорни области в България, за традиционните носии и шевици, умело въведе аудиторията в красотата на българската народна музика.
Информационните табла с музикалнофолклорните области, някои характерни танци, специфични размери, обичаи, носии, накити, декоративни орнаменти от шевици и килими онагледяваха процеса на поднасяне на базисните знания за многообразието и неповторимостта на българския фолклор.
Сцената беше украсена с обичайните "музикални" аксесоари, допълнени от манекен с красива женска носия, престилки и някои фолклорни инструменти, които внасяха специфичен колорит.
Обичаната родопска песен "Рипни, Клинке" (позната на детската аудитория от учебната програма по музика) взриви публиката в изпълнението на малката певица с превъзходни качества Мария Рахнева. Извиха се дълги хорà, които запълниха цялото свободно пространство около подиума на кино "Кабана".
Този път събитието на "Концерти за малчугани и великани" беше по-специално, защото освен всички обичайни компоненти - концертна програма, беседа, пеене, танцуване, рисуване и свирене, имаше и допълнителен - личен празник на участник.
Незабравим спомен ще остане за 9-годишния Никола, който именно тук беше избрал да отпразнува рождения си ден и беше сърдечно поздравен от музикантите с пиринската песен "Никола, Никола".
Хубави думи трябва да се кажат за превъзходния екип на "Концерти за малчугани и великани" с ръководител Тина Коилова, която вече пет години успешно провежда в естествена среда тази полезна образователна инициатива, фокусирана върху обогатяването на знанията в различни сфери на музиката - чрез неусетно, непринудено въвличане на децата в интересни, непознати за тях дейности и умелото използване на интердисциплинарния подход.
Специално подготвените и щедро предоставяни музикални инструменти им дават възможност да получат първите си практически уроци под напътствията на професионални музиканти.
Малчуганите видимо се чувстват комфортно, защото спокойно разгръщат различни свои творчески способности - рисуват, пеят, танцуват, научават интересни факти от историята на музиката и музикалните инструменти.
Симпатичните тематични рисунки (гайди, ноти, петолиния) на Яна Иванова върху лицата и ръчичките на желаещите да се почувстват особено красиви и този път предизвикаха много щастливи усмивки.
Изпълнителите от фолклорната формация "Хаджии" бяха заразяващи и вдъхновяващи както с майсторските си умения, така и с програмата, която бяха подбрали - популярни мелодии, характерни за различните фолклорни области, открояващи спецификата на отделните инструменти от състава: гайда, кавал, гъдулка, тамбура, тъпан.
Всеки от тях с много любов представи своя инструмент като технически и темброви възможности, разновидности, области на разпространение.
Предразполагащ и увличащ аудиторията беше и водещият Добри Рахнев, чиято беше основната заслуга за празничното настроение. Не на последно място е и активната дейност на организаторите по анонсиране на събитията от проекта - както винаги ефикасна и резултатна.