СЪДЕБНИ СПОРОВЕ
Морис Равел е единственият автор на "Болеро" и произведението няма съавтори
В петък френският съд се произнесе по дело на наследниците на Морис Равел и тези на руския художник и сценограф Александър Беноа, в което те пледираха за съавторство на руснака в прочутото произведение "Болеро"
Редактор : Impressio / 1693 Прочита 0 Коментара

Морис Равел е единственият автор на "Болеро" и произведението няма съавтори, постанови съд във Франция, съобщава АФП, цитиран от БТА.
В петък френският съд се произнесе по дело на наследниците на Морис Равел и тези на руския художник и сценограф Александър Беноа, в което те пледираха за съавторство на руснака в прочутото произведение "Болеро" и искаха удължаване на срока на авторските права върху него.
Съдът в Нантер, близо до Париж, "отхвърли претенциите на носителите на правата на Морис Равел и Александър Беноа по отношение на "Болеро" - едно от най-изпълняваните и излъчвани произведения в света", се казва в изявление на съда. Поради това произведението "остава обществено достояние", т. е. с безплатно право на ползване, се допълва в него.
Що се отнася до хипотезата, за участието на г-н Беноа в композирането на музиката, съдът установи, че "предоставените документи не доказват, че той е съавтор на балета".
Тезата на друг съавтор на балета, хореографката Бронислава Нижинска, също е отхвърлена с решението, тъй като артистката "никога не е фигурирала в документацията на "Болеро" като съавтор".
Морис Равел (Снимка: Getty Images)
"Това е много добре обосновано решение, в което се разглеждат всички забележки, представени на вниманието на съда, и което утвърждава реномето на Sacem (Société des auteurs, compositeurs et éditeurs de musique) както по отношение на подхода, така и по отношение на защитата на интересите на нейните членове", заяви адвокат на Sacem, организацията, която управлява и събира авторски права във Франция.
"Анализираме решението спокойно, преди да отговорим на пресата", каза пред АФП Жил Веркен, адвокат на наследниците на Равел.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Решението гарантира, че на този етап "Болеро" остава обществено достояние, както е от 2016 г. насам. Ако Sacem беше признала Александър Беноа за съавтор, това щеше да доведе до удължаване на защитата на произведението до 1 май 2039 г., тъй като г-н Беноа е починал през 1960 г.
Във Франция авторското право върху музикална композиция продължава през целия живот на нейния автор и през следващите седемдесет години. След това то става обществено достояние и може да се използва свободно.
Композицията "Болеро" бе защитена в продължение на седемдесет и осем години и четири месеца, тъй като законът предвижда удължаване на срока, за да се компенсират френските творци за загубата на приходи по време на двете световни войни, което удължи защитата до 1 май 2016 г., след което произведението вече е със свободен достъп.

Балет "Арабеск представя два от най-любимите на публиката спектакли - "Кармина Бурана" и "Болеро"
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.