ХАРМОНИЯ ПО НОТИ
Мила Георгиева и Зорница Иларионова се събират за концерта "Импресионизъм и романтика"
Специален гост в програмата е испанският пианист Лео Де Мария
Редактор : / 864 Прочита 0 Коментара
Зорница Иларионова (Източник: Кантус Фирмус)Цигуларките Мила Георгиева и Зорница Иларионова са две изключително талантливи и много чаровни дами, чиито изпълнения носят вдъхновение и неповторима наслада.
Всяка от тях развива ярка самостоятелна кариера, но и за двете камерната музика е любимо допълнение към големите им солистични изяви с оркестър.
Мила и Зорница са в основата на камерния концерт "Импресионизъм и романтика" от програмата на XXIV-тия "Европейски музикален фестивал" на 31 март от 19:30 в Централния военен клуб.
Купи билетТова няма да е първата обща изява на двете цигуларки, но за първи път ще ги чуем заедно в камерен ансамбъл.
Техни партньори на сцената ще бъдат талантливите български инструменталисти Евгени Ноев (виола) и Кристиян Чернев (виолончело), а специален гост на събитието е изявеният испански пианист Лео Де Мария, гостуващ за първи път у нас.
Носител на повече от 40 национални и международни награди от конкурси, той е професор по пиано във Факултета по музика и сценични изкуства на Университета "Алфонсо X-ти Ел Сабио" в Мадрид и Висшето училище "Forum Musikae".
Мила Георгиева (Източник: Кантус Фирмус)
Де Мария започва музикалното си образование в испанската столица, след което завършва магистърска степен при маестро Павел Гилилов в Залцбургския университет "Моцартеум".
Концертът "Импресионизъм и романтика" представя творби от два ключови периода в музикалната история, обхващайки богат спектър от музикални образи. Програмата започва с 5 пиеси за две цигулки и пиано от Дм. Шостакович, написани по теми от негова филмова, балетна и театрална музика.
Аранжиментите са на Левон Атовмян (1901-1973), арменски композитор и аранжор, близък приятел на Шостакович. Импресионизмът в програмата е застъпен с две композиции от Морис Равел.
Една от тях е ранният Струнен квартет във фа мажор, създаден от 28-годишния композитор и считан за първия му голям шедьовър. Другата творба е прочутата хореографска поема "Валсът". Написана първоначално за голям оркестър, тя е преработена по-късно от автора за соло пиано. Именно тази версия, поставяща високи технически и интерпретаторски изисквания пред изпълнителя, ще представи в концертната вечер пианистът Лео Де Мария.
Испанският пианист Лео Де Мария (Източник: Кантус Фирмус)
Основната композиция в програмата - Клавирен квинтет във фа минор, оп. 34 от Йоханес Брамс често е наричан "венецът на неговата камерна музика".
Темпераментната цигуларка Соянг Юн и Саша Гьотцел гостуват на Софийската филхармония на 30 април
Творбата се ражда трудно, след като първоначално е замислена като струнен квинтет, после преработен в соната за две пиана, докато през 1865 г. достига окончателния си вид: шедьовър, който завладява със своята емоционална интензивност и дълбока философска лирика.
Билетите за концерта "Импресионизъм и романтика" са в продажба онлайн на Ticketsbg и на мястото на събитието 1 час преди началото на концерта.
"Европейски музикален фестивал" - София се реализира от "Кантус Фирмус" с финансовата подкрепа на Министерството на културата и с подкрепата на Столичната община.
Повече за артистите:
Мила Георгиева е родена в семейство на музиканти. Тя е учила при Дороти Дилей и Чо Лианг Лин в "Джулиард Скул" в Ню Йорк, както и при Ифра Нийман в "Гилдхол Скул" в Лондон. Била е солистка на Гевандхаус оркестър в Лайпциг под диригентството на Курт Мазур и Херберт Бломщед, Бамбергски симфоничен оркестър с диригент Жорж Претр, Тонхале оркестър под диригентството на Ричард Хикокс, Цюрихския камерен оркестър, оркестрите на Белгийското радио, на Нидерландското радио и телевизия, Камерния оркестър "Ференц Лист" в Будапеща, Симфоничния оркестър RIAS и др. От сезон 2002/2003 Мила Георгиева е първи концертмайстор на Симфоничния оркестър на Радио Щутгарт. Свири на цигулка "Страдивариус" от 1703 г.
Нейната кариера в България през последните две десетилетия е тясно свързана с Оркестър "Кантус Фирмус" (известен също като Оркестър на Класик ФМ радио). Тя свири за първи път като солистка на състава през 2004 година в емблематичния цикъл "Концертмайсторите". През следващите години изпълнява с този оркестър повечето от най-крупните концерти от цигулковия репертоар - Брамс, Бетовен, Чайковски, Сибелиус, Моцарт и др. С голям интерес от публиката бяха посрещнати и проектите й от последните няколко сезона - "Танго и Кампанела", "Кино и Класика" и "Годишните времена от Вивалди и Пиацола", реализирани отново с Оркестър "Кантус Фирмус".
Зорница Иларионова завършва с отличие НМУ "Л. Пипков" в София в класа по цигулка на Благородна Танева. Продължава образованието си в Кралската академия за музика "Кралица София" в Мадрид, както и в класа по цигулка на проф. Марио Хосен в НБУ. Специализира и при именития професор Захар Брон.
Още докато учи, започва активно да концертира у нас, в Испания, Швейцария, Австрия, Франция, Германия и Турция. През 2020 г. Зорница спечели приза на публиката "Музикант на годината 2019", при това в две категории - "Активна творческа дейност" и "Ансамбъл на годината" - в дуо с пианистката Мартина Табакова. Носител е на призовите награди от престижните конкурси "Леополд Белан" в Париж, Международен конкурс за млади изпълнители в Москва, Международния конкурс за млади изпълнители "Охрид", и Конкурса "Рудолф Баршай" в Санкт Петербург.
Уникалната комбинация от технически умения, ярка артистичност и завладяваща страст на изпълнението утвърждават Лео Де Мария като един от най-добрите изпълнители от своето поколение.
Роден в Мадрид през 1995 г., той започва своето музикално обучение на 11-годишна възраст. Учи във Факултета по музика и сценични изкуства на университета "Алфонсо X-ти, Ел Сабио" в Мадрид под ръководството на маестро Леонел Моралес, а по-късно завършва магистърска степен с маестро Павел Гилилов в Университета "Моцартеум" в Залцбург. В момента е професор по пиано във Факултета по музика и сценични изкуства на Университета Алфонсо X Ел Сабио в Мадрид (UAX) и Висшето училище "Forum Musikae" (FMK).
Лео де Мария е носител на повече от 40 национални и международни награди от конкурси, сред които Ciudade de Ferrol (Испания), MozARTè (Германия), Grand Prix de Lyon (Франция), Националната награда Cultura Viva 2018, конкурсите "Йохан Непомук Хумел" в Братислава (WFIMC), "Санта Чечилия", Порто в Португалия (WFIMC), "Епинал", Франция (WFIMC), "Руска музика" в Италия, "Нови звезди" в Германия, "Valsesia Musica" в Милано и във фестивала-конкурс в Рио де Жанейро в Бразилия.
Концертната му дейност го отвежда в различни части на света, където изнася концерти: Германия, Полша, Португалия, Австрия, Италия, Турция, Словения, Китай, Мексико, САЩ и др. В Испания той свири за Фондация "Йехуди Менухин" в присъствието на Нейно Величество Кралица София, участва в цикъла "Descubre" в Националната аудитория на Мадрид с Националния оркестър на Испания, изнася концерти в много испански градове.
Младата пианистка Бояна Бъчварова спечели вота на публиката в Националния конкурс "Кантус Фирмус"
Гостувал е също в чужбина като солист на Словашкия национален филхармоничен оркестър в Братислава, Симфоничния оркестър на Порто (Португалия), в Италия със симфоничните оркестри на Сан Ремо и Гросето, Държавния симфоничен оркестър на Бурса (Турция), Симфоничния оркестър на Торун ( Полша), в Мексико с Младежки оркестър на Университета "Едуардо Мата" (Мексико Сити), Бразилски симфоничен оркестър в Рио де Жанейро (Бразилия). В Испания той свири с Филхармонията на Малага (OFM), със Симфоничния оркестър на Галисия (OSG), Симфоничния оркестър на Кастилия и Леон (OSCyL), с Националния оркестър на Испания (OCNE) и др.
През 2022 г. Лео Де Мария е поканен за участие в цикъла "Пилар Байона" в Сарагоса. В неговото XXV издание са включени имена като Григорий Соколов, Алесио Бакс, Хоакин Ачукаро и други. През 2019 г. младият пианист изнася 12 концерта в основни музикални центрове на Китай.
Евгени Ноев Николов е роден в София през 1972 г. в семейство на музиканти. Започва да свири на цигулка в ранна детска възраст и завършва НМУ "Л. Пипков" в класа на проф. Евелина Арабаджиева. Продължава образованието си в НМА "П. Владигеров" при проф. Петър Христосков, където придобива бакалавърска и магистърска степен. Посещава майсторски класове при известният педагог Ифра Нийман.
Лауреат е на множество национални и международни конкурси.
Между 2004 и 2008 година обикаля Европа с Камерен ансамбъл Кьолн, с който изнася десетки концерти и като солист.
През годините е бил концертмайстор на оркестъра на НМТ "Ст. Македонски", на оркестър Симфониета "София" и на множество фестивални оркестри, а от 2009 година е част от камерен ансамбъл "Софийски солисти".
От 2008 г. води клас по цигулка в НМУ "Любомир Пипков" - София.
Евгени записва и свири активно като солист и камерен изпълнител и от 2021 г. се изявява и като виолист на концертният подиум.
От началото на 2024 г. Евгени Ноев е назначен за концертмайстор на Софийската опера.
Кристиян Чернев е роден в България. Музикалното му обучение преминава в Болонската консерватория във Франция и след това в НМА "Проф. Панчо Владигеров" в София. Бил е водач на виолончеловата група на Плевенската филхармония. През 2000 г. става втори водач на Филхармоничния оркестър "Ква-Зулу Натал" (Южна Африка), а от 2007 г. е водач и във Филхармонията на Кейптаун.
От 2009 г. работи като преподавател по виолончело в Южноафриканския колеж по музика към университета в Кейптаун.
Купи билетМежду 2006 и 2015 г. преподава виолончело и в Международното германско училище в Кейптаун, Южна Африка. Носител е на Първа награда от Международния конкурс в Херан, Чехия и Първа награда от Националния конкурс "Св. Обретенов" в Провадия.
От 2020 г. е поканен да участва в ансамбъла за съвременна музика "MYX"D" - камерен квинтет, който през 2021 г. успешно дебютира в Театрална работилница "Сфумато" с концерт-спектакъла "В тишината" - театър на звука от композитора Асен Аврамов, написан специално за ансамбъла.