ИЗКУСТВО ПОД ВОДАТА
Лятното издание на CULTURAMA 2024 завършва с изложбата Fluid Contact на Марта Джурина
Повече от 60 артисти от България, Франция и Полша се изявиха на сцените на фестивала
Редактор : / 176 Прочита 0 Коментара

Шестото издание на фестивал CULTURAMA се проведе под мотото Water Live - музиката на водата!
Програмата на фестивала представи 5 мащабни изложби, обединени от широката тема на водата, множество открити концерти и музикални и танцови пърформанси от преливащи един в друг жанрове и стилове - класика, джаз, самба, хип-хоп, музика от стъкло, изпълнени от български, френски и полски изпълнители и две филмови прожекции на филма "Солта на земята" с автори фотографа Себастио Салгадо и режисьора Вим Вендерс и филма "Dambusters - Тhe start of the riverlution" на режисьора Francisco Campos-Lopez Benyunes.
Част от артистите, които се изявиха по време на CULTURAMA Water Live 2024&Fête de la Musique бяха Михаил Заимов, Николай Сърдъмов, французите Венсан Рюфeн и Аксел Морел, Марта Джурина, Василена Серафимова (маримба), Амин Буса и Жан Азуле от Компания Chriki'Z в колаборация с Българската Федерация по Брейк, Ина Кънчева (сопрано), Симфоничен оркестър на Враца с главен диригент Христо Павлов, френските артисти Венсан Пейрани (акордеон) и Франсоа Салк (чело), полският дует Glass Duo (музика на чаши), Лия Петрова (цигулка), френското дуо Oрели и Вериока.
До 8 юли продължава специалната дигитална игра "Последвай извора", която дава възможност на играещите да научат повече с чешмите и водите на София и да спечелят вълнуващи награди - ваучери за пазаруване в приложението LidlPlus на стойност 200 лева, подаръчен ваучер за две нощувки в СПА хотел Белчин гардън - кк Белчински бани, ваучер за продукти на Speedo - до 200 лв. и още много, много награди от Accenture, Bioderma, Sport Depot и др.
Закриващият проект на фестивала - "Fluid Contact" представлява иновативно и артистично изследване, прибягващо до творчески методи за възприемане на света през призмата на водата. Той е и част от стремежа за деконструиране на традиционните фотографски методи, фокусирани върху човешката природа, като предлага ново изразно средство, основано на флуидността на водата, преодоляващо конвенционалните граници на фотографията и позволяващо използване на безкамерни експериментални техники.
Серията от творби е създадена в съучастие със силите на природата, по-конкретно слънчевата светлина и водата на Сена в Париж.
Това предполагаше пряк контакт с организми и химични съединения, намиращи се понастоящем във водата на реката, по-малко от година преди пречистването ѝ до степен на безопасност за практикуване на плувен спорт, което стана актуално по повод Олимпийските игри през 2024 г. Именно идеята за възстановяване на пригодността на водата на Сена за контакт с човешкото тяло бе концептуалната отправна точка на проекта.
"Fluid Contact" съответства на идеята за докосване във фотографското изображение и кореспондира с художествената практика на Марта Джурина за "съприкосновение във фотографското изображение". Тя бе приложена при съществуващи творби, разработени от 2019 г. насам, които съчетават ефектите от естествена светлина като биолуминесценция или въздействие на водата и слънчевата светлина върху фотографски материали с исторически фотографски техники и директно излъчване на светлина върху аналогова фотохартия, за създаване на уникални произведения.
По време на престоя ѝ от септември до ноември 2023 г. в парижката резиденция Cité Internationale des Arts (като част от програмата за развитие на артисти ADP на Института EiB в Люксембург), проектът "Fluid Contact" възникна в резултат на артистично проучване на място: работа с изображения, получени с прилагане на аналогови фотографски техники, на брега на река Сена, при коeто светлината се явява едновременно обект и среда. По-късно, програмата се разшири и насочи към изучаване на флуидната фотография - от най-ранните дни на тази медия - и изследване на явлението до наши дни.
Aртистичният проект на Марта Джурина - Fluid Contact може да бъде разгледан до 8 юли в градинката "Кристал" в София.
За Марта Джурина:
Марта Джурина (родена през 1991 в София) учи в Хумболт университет в Берлин, Техническия университет в Берлин, Берлинския университет по изкуствата и Академията по изкуства в Глазгоу. През 2024 г. е артист-изследовател в Кралската академия на Антверпен в Белгия. От 2020 г. Джурина преподава експериментална фотография в Берлинския университет по изкуствата.
Нейни творби са показвани в множество международни изложби, последно в Berlinische Galerie - Музей за съвременно изкуство, Софийски Арсенал - Музей за съвременно изкуство, Feldbusch Wiesner Rudolph (Берлин), Eskenazi Museum of Art към Университета в Индиана (САЩ), Гьоте-институт България (София), ИСИ-София и др.
Джурина е носителка на награда БАЗА за съвременно изкуство (2021), стипендията Eberhard-Roters (Фондация Preussische Seehandlung, награда на Berlinische Galerie, 2020), Artist in residence на Федералното външно министерство (2022), награда за фотография Marianne Brand (2022 г.), стипендия за издаване на публикации на град Берлин (2023 г.) и много други. През 2023 г. тя прекарва два месеца в RU Residency Unlimited в Ню Йорк (като част от наградата БАЗА 2021) и три месеца в Cité internationale des arts в Париж (с програмата ADP Artist Development Program на EiB Institute в Люксембург). През 2024 г. тя работи върху разширяването на проекта "Fluid Contact" в резиденция в Museum Landskrona Foto в Швеция.
През 2024 г. Джурина публикува първата си обширна монография на три езика (български, немски и английски) с помощта на издателство DISTANZ Berlin.
Художествената практика на Марта Джурина се фокусира върху изследването на различни светлинни феномени.
Светлината се превръща в предмет, инструмент и обект на изследване. Докато някои произведения имат биографичен компонент и прилагат използването на пинхол камери (така наречените камери обскура, които се състоят само от кутийка с малка дупчица, през която пада светлина), по-късно изпратени по пощата, прикрепени към гълъб или под форма на куфар по време на пътуване. Други произведения изследват светлината на живи организми като гъби и водорасли.
Често художничката прилага исторически фотографски техники, напр. за улавяне на допир в изображение. В широкоформатни произведения до 6 х 2 метра Марта рисува със светлинни източници директно в тъмнината на фотолабораторията. Нейният концептуален подход се изразява в използване на фотография без камера, следователно прилагане на светлина директно върху аналогов материал и създаване на уникални произведения.
Марта Джурина е стипендиант на Национална стипендия "С усилия към звездите".
CULTURAMA e платформа за сценична изява, посветена на изкуствата в областта на театъра, музиката, визуалните изкуства, танца и литературата. В основата на това пето издание на фестивала отново стои проектът Национална стипендия "С усилия към звездите", чиито стипендианти ще са част от артистите, представяйки себе си и своите проекти, след получената подкрепа като носители на идеята за свободните артисти, търсещи нови посоки.