Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Графиня Марица" се качва на сцената на Старозагорската опера

ШЕДЬОВРИ НА ОПЕРЕТАТА

"Графиня Марица" се качва на сцената на Старозагорската опера

"Историята на Графиня Марица и неизбежният щастлив край със сигурност ще са вашият душевен катарзис!", убеден е режисьорът Николай Априлов

Премиерните дати на пищната оперета "Графиня Марица" на Държавна опера-Стара Загора са на 24 и 25 февруари (Снимка: Държавна опера - Стара Загора)

"Графиня Марица" на Държавна опера-Стара Загора е забавен, пищен спектакъл, който непременно трябва да се гледа! - казва режисьорът Николай Априлов. Премиерните дати са 24 и 25 февруари.

Още

Истински фурор на рок-операта "Есмералда-Парижката Света Богородица“, изигран премиерно на български език в Стара Загора

Истински фурор на рок-операта "Есмералда-Парижката Света Богородица“, изигран премиерно на български език в Стара Загора

През 1924 г. унгарският композитор Имре Калман създава своята оперета "Графиня Марица". На 28 януари същата година е играна за пръв път в театър "Ан дер Вин". Поставяна е в "Палас тиатър", Лондон и над 314 пъти в "Шуберт театър"- Ню Йорк. Премиерата в България е през 1925 г., а в Стара Загора - през 1960 г.

За създаването на новата постановка на Държавна опера-Стара Загора работят още диригентът Виктор Крумов, хореографът Росен Прангов-Роси, сценографията и костюмите са на Диляна Първанова.

В главните роли зрителите ще видят на 24 и 25 февруари солистите Деси Стефанова, Емилия Джурова, Георги Султанов, Борис Тасков, Велин Михайлов, Стоян Буюклиев, Лилия Илиева, Инна Андреева, Тереза Бракалова, Яница Нешева, Борислав Веженов, Игнат Желев, Николай Априлов, Маргарита Йовчева, Мериам Шамс, Анастасия Алтухова с участието на оркестъра, хора и балета на Държавна опера-Стара Загора, Детско-юношеската студия за опера и балет на Държавна опера-Стара Загора. Диригент на хора Младен Станев.

Премиерните дати на пищната оперета "Графиня Марица" на Държавна опера-Стара Загора са на 24 и 25 февруари (Снимка: Държавна опера - Стара Загора)

"Ако тъга, умора, отчаяние, несбъднати копнежи или любовно разочарование са ви споходили, елате при нас! Историята на Графиня Марица и неизбежният щастлив край със сигурност ще са вашият душевен катарзис!" - убеден е Николай Априлов, автор на сценичната редакция и режисьор на спектакъла.

Николай Априлов - автор на сценичната редакция и режисьор на спектакъла (Снимка: Държавна опера - Стара Загора)

"В "Графиня Марица" правя хореография за всеки един артист. Моето желание е стъпките да станат техни, да не ги мислят, да влязат в ролята, да я играят с голямо удоволствие. Има ли го това удоволствие - има го и публиката.

Моето желание е публиката да изпадне в екстаз , да се радва и да не съжалява че е дошла. След края да излезе от залата и да каже "Искам да го гледам пак!" Правим всичко за Нейно Величество Публиката." - казва хореографът Росен Прангов-Роси.

Премиерните дати на пищната оперета "Графиня Марица" на Държавна опера-Стара Загора са на 24 и 25 февруари (Снимка: Държавна опера - Стара Загора)

Сценографията, предоставя доста възможности за различна конфигурация на подвижни модули, които да бъдат композирани в пространството и да преминават в различните сцени от екстериор в интериор и обратно. Търсила съм изчистената стилизация на форми и линии в златистата охра, в духа на времето, в което се ситуира действието и в което композиторът е създал творбата си.

В сцената на бала, решението на костюмите е препратка към неотдавна възникналия и развил се именно на базата на стиловете от първите десетилетия на двадесети век стилове - така- нареченият "Гетсби стил", като тази линия си кореспондира и със сценографското решение, където също присъства." - разказва Диляна Първанова.

Премиерните дати на пищната оперета "Графиня Марица" на Държавна опера-Стара Загора са на 24 и 25 февруари (Снимка: Държавна опера - Стара Загора)

Място и време на действието на "Графиня Марица" е - Унгария, 1924г., имението на графиня Марица. Разореният граф Тасило Ендрьоди-Витенберг е нает за домакин в имението на графинята, в което тя рядко прекарва времето си. Един ден графиня Марица внезапно пристига със свита, за да отпразнува своя измислен годеж с барон Коломан Жупан.

Героинята сътворява лъжата за събитието, защото ѝ е омръзнало от досадните ухажори и отправяните ѝ предложения за женитба. Оказва се обаче, че този барон съществува и пристига в имението, прочел за годежа си във вестниците.

В същото време циганката Мая предсказва на графинята, че съвсем скоро тя истински ще се влюби. Обезпокоена от това, че мъжете я използват, заради богатството ѝ, тя започва все повече да се вглежда в граф Тасило, на когото не бе обръщала внимание до сега.

Оттук насетне героите преминават през различни перипетии, комични ситуации, борят се с гордостта и нараненото си честолюбие, а накрая побеждава любовта.

Още

Две нови арфи "Камак" в Държавна опера - Варна

Две нови арфи "Камак" в Държавна опера - Варна

Още

Васил Димитров: Да свиря на една сцена с Джордж Бенсън, е знаково събитие за мен

Васил Димитров: Да свиря на една сцена с Джордж Бенсън, е знаково събитие за мен

Още

Павел Златаров за отговорността да си на сцената

Павел Златаров за отговорността да си на сцената

Още

Христо Йоцов: Трябва да престанем да бъдем бяло петно на музикалната карта

Христо Йоцов: Трябва да престанем да бъдем бяло петно на музикалната карта

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

За Цветница "Пчелен мед за смет"

На 9 април на Лятната сцена в Борисовата Градина

Вселената на Рахманинов със Симфоничния оркестър на БНР

За участие в концерта за първи път в България пристига изключителният пианист Андрей Гугнин

“La Belle Epoque” с дуото „Парашкевов – Кисленко" - световното турне 2023 завършва с концерти в България

Концертите са в София на 29 март 2023 в Къща-музей "Борис Христов"; в Пловдив на 30 март 2023 в зала "Съединение" на Регионалния исторически музей и във Варна на 1 април 2023 в ГХГ "Борис Георгиев"

Първи обявени артисти от Vola open air"23 начело с DJ Marky и Stamina MC

С топлите дни идват и горещи музикални новини от Vola open air"23! Първата вълна артисти ще те връхлети сега, а ти запази датите 21, 22 и 23 юли и вземи билети за цялата компания

RADAR festival beyond music 2023 празнува 10 години със специално издание в София през март

Музиканти и визуални артисти от 4 държави ще излязат на сцената на Sofia Live Club