Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Авторът на песента "Поручик Галицин" се самоубил

ЛЕГЕНДАРНИ ПЕСНИ

Авторът на песента "Поручик Галицин" се самоубил

Георги Гончаренко бил белогвардейски офицер, с чин генерал-майор

От края на 70-те и началото на 80-те години, а и до днес, една от най-популярните песни в компанията на по-възрастното поколение българи и руснаци, си остава "Поручик Галицин". Мнозина я свирят и пеят с огромно въодушевление, но малко са хората, които знаят истинската история на тази песен.

Поручик Галицин е реална личност, станала известна от песента. Всъщност княз Галицин е символ на т.нар. Бяло движение в Русия.

Поручик Галицин, 1918 г.

Песента е записана за пръв път през 1977 г. от Аркадий Северни в Одеса. След този запис има стотици други, в изпълнението на различни певци. Песента преминава през граници и става световно известна.

Някои от изпълнителите си приписвали авторството на песента "Поручик Галицин", макар да е известно кои са те.

"Съдбата на тази песен е още един роман", казва по този повод писателят Михаил Велер.

Романсът е написан от белогвардееца генерал-майор Георги Гончаренко - участник в Първата световна и в Гражданската война в Русия. В литературните среди той бил известен с псевдонима си Юрий Галич.

Авторът на романса Георги Гончаренко

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Още Авторките на мегахита "Happy Birthday to You", не получават и цент от него

Авторките на мегахита "Happy Birthday to You", не получават и цент от него

Прототипите на песента са реални - те са поручик Галицин и корнет Оболонски. Това са реалните имена на реални личности.

Как Гончаренко се запознава с тях: през 1919 г. съдбата отвежда генерал-майора в Киев. Когато в града нахлуват т.нар. петлюровци, той не успява да избяга и го арестуват. В затвора се оказва в една килия с поручика княз Константин Галицин. Заедно са около седмица. Докато ги преместват в друг затвор, двамата съкилийници успяват да избягат.

И оттогава нататък никога повече не се срещат. Но очевидно срещата им оказала огромно влияние върху Гончаренко и оставила следа в душата на генерала. Така се ражда този романс, посветен на поручик Галицин и корнет Оболенски.

Корнет Оболенски

Каква реално е била съдбата на княз Галицин? Той избягал на юг и постъпил в Доброволческата армия на Деникин. През 1920 г. в боевете при Одеса попада в плен на Червената армия.

Странно, но червените преценяват, че князът е специалист по военно дело и решават да го използват - пращат го на фронта да воюва срещу Полша, като червен командир.

След Гражданската война в Русия Галицин се надявал да сложи ред и хармония в живота си извън армията, и се надявал на пощада по заслуги от червените, но не става така. През 1931 г. в СССР се провежда операция "Пролет", в хода на която се предвижда унищожението на бившите "бели" офицери. В хода на операцията се изготвя списък със заповедта за смъртно наказание на 160 бивши офицери белогвардейци. Сред тях е и името на Галицин.

Съдбата не пощадила и генерал-майор Георги Гончаренко. След като бяга от Киев в Одеса, той започва да търси начин да прибере при себе си жена си и дъщеря си, но не успява, и през Владивосток се установява в Прибалтика. Там започва да се занимава с писателска дейност. Пише и статии, в които критикува съветската власт.

Георги Гончаренко

Още Мрачната слава на песента "Мрачна неделя"

Мрачната слава на песента "Мрачна неделя"

През декември 1940 г. Латвия влиза в състава на съветските републики. Гончаренко си дава ясна сметка, че за него става опасно. Един ден получава призовка от НКВД и мигновено взима решението - самоубива се.

А какво е известно за корнет Оболенски? Той служел в Първи Сумски хусарски полк, който през 1918 г. бил разформираван. С генерал-майор Гончаренко се запознава в Одеса. През 1920 г. участвал в отбраната на Новоросийск. След като града бил обграден от червените, Оболенски успява да стигне до Крим и постъпва в състава на Стрелковия кавалерийски полк, който води боеве с Червената армия.

Оттам насетне се губят следите му...Съдбата на корнета е неизвестна.

Княз Галицин, 1931 г.

Корнет е най-нисшият офицерски чин в царската армия до 1917-а година. На него не се полага орден, както се пее в песента, така че този момент от текста многократно бил подлаган на критика.

"Поручик Галицин" става химн на белогвардейците и затова е повече от странно, че песента получава своята най-голяма популярност в годините на здрава съветска власт!

Явно цензурата не е успяла да сложи "юзди" на народната любов към подвига на хора, които са носели идеали в сърцето си и са вярвали, че техният дълг е да пазят офицерската си чест.

Еми МАРИЯНСКА

Още Песента "Тиха нощ, свята нощ" стана на 200 години

Песента "Тиха нощ, свята нощ" стана на 200 години

Още "Бохемска рапсодия" на Queen - песента и филмът

"Бохемска рапсодия" на Queen - песента и филмът

ИЗБРАНО
Коментирай20

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Култовото трио Братя Мангасариян с нов провокативен спектакъл

Премиерата на комедийния мултимедиен шоу спектакъл е на 13 май в Thѐatro отсам канала

Деветата симфония на Бетовен ще звучи в зала 1 на НДК с над 300 музиканти, хор и солисти

Спектакълът на 11 май отбелязва 80 години от края на Втората световна война и 40 години от обявяването на "Одата на радостта" за химн на Европейския съюз

Обратно към корените на джаза с Биг бенда на БНР

Събитието е на 24 април, четвъртък, от 19.00 часа в Първо студио на Радиото

"Балканският Франк Запа" Рамбо Амадеус отново в София 13 години по-късно

Рамбо Амадеус пристига с квартета си за петъчен концерт на 25 април в клуб „Паве“ по покана на „Аларма Пънк Джаз“

Солистът на Берлинската филхармония Еманюел Паю свири тази вечер в София

В програмата ще звучи музика от Феручо Бузони - Дивертименто за флейта и оркестър в си бемол мажор, оп.52, Карл Райнеке - Концерт за флейта и оркестър в ре мажор, оп. 283, и Оторино Респиги - симфоничната поема "Римски пинии"

Именитият диригент Йордан Дафов застава зад пулта на Великденския концерт на 17 април в Бургас

Солисти ще бъдат Пламена Гиргинова /гост/, Йоана Кадийска, Милен Динолов, Делян Славов, Диляна Донева и Ирина Доброволская