МУЗИКАЛНИ ПРАЗНИЦИ
"90 години Васил Казанджиев": Русенска филхармония със солист Надежда Цанова
Русенска филхармония със солист Надежда Цанова, пиано и диригент Йордан Камджалов
Редактор : / 201 Прочита 0 Коментара
Русенска филхармония със солист Надежда Цанова, пиано и диригент Йордан Камджалов (Източник: "Софийски музикални седмици" )Концертът "90 години Васил Казанджиев" на Държавна опера - Русе е част от МФ "Софийски музикални седмици" - 2024, и е със специално подбрана програма, за да продължи честванията на един от най-големите съвременни и емблематични композитори и диригенти на България - Васил Казанджиев.
Източник: "Софийски музикални седмици"
Тя представя една от ранните му творби и едно от най-новите му произведения:
Празнична музика "Псалми и ритуали" е създадена през 1972 г. и е посветена на 10-годишнината на камерния ансамбъл "Софийски солисти". В това произведение са очертано майсторското владеене на музикалната материя и използването на тембровите похвати в многостранното развитие на формата.
Академик Казанджиев вече дълги години работи в тясно сътрудничество с изящната и изключително талантлива пианистка Надежда Цанова.
През 2022 бе премиерата на неговия камерен балет "Надежда за балет". Повлияно от този балет е и второто произведения, което ще бъде изпълнено в програмата - едно от последните произведения на композитора, написано през 2022 година - концерт за пиано и струнен оркестър "Виртуозни движения", чиято премиера се случи през май 2023 година, посветен на изявената пианистка Надежда Цанова.
Симфония № 5 на Дмитрий Шостакович е написана през 1937 г. в разгара на Голямата чистка на тоталитарния съветски режим, по време на която в немилост изпада и самия композитор. Въпреки че преди това вече е спечелил световна известност, през 1936 е обвинен във формализъм и отдалечаване от народа. Написването и изпълнението на неговата Четвърта симфония остава незабелязано.
Въпреки тягостната обстановка Шостакович продължава да твори и за няколко седмици успява да напише своята Пета симфония, за която сам казва - " Темата на моята симфония се явява установяването на човешката личност. Замисълът на това произведение е именно човекът с всички негови преживявания.
Източник: "Софийски музикални седмици"
Финалът на моята симфония разрежда трагедийно напрегнатите моменти от първата част, водейки действието към жизнеутвърждаване и оптимизъм... В мен понякога възниква въпросът за установеното мнение за жанра на трагедията в съветското изкуство. В него често неправилно се смесва трагедийността с обречеността и песимизма. Моето мнение е, че съветската трагедия като жанр има пълно право на съществуване."
Премиерата на Пета симфония на Дмитрий Шостакович е на 21 ноември 1937 година в Ленинград, в изпълнение на Ленинградската филхармония, под диригентсвото на Евгений Мравински. Благодарение на огромния успех на това изпълнение на именно тази своя симфония, Шостакович получава своята реабилитация - музиката намерила положителен отклик както в официалната критика, така и в публиката.
В програмата на концерта "90 години Васил Казанджиев" не случайно присъства и Пета симфония на Дмитрий Шостакович, чието признание и доверие в таланта на Казанджиев е регистрирано още през 1957 година, когато младият тогава български композитор става лауреат на награда за модерна композиция на VI Международен младежки фестивал за модерна композиция, на чието жури председател е Шостакович. Двамата творци се срещат на една концертна сцена в Русе малко по-късно - през 1965 година на Международния фестивал "Мартенски музикални дни".
С гордост русенци могат да споделят, че и двамата композитори са почетни граждани на Русе.
Очакваме ви на концерта в рамките на фестивала, който е част от Календара на културните събития на Столична община през 2024 г. Фестивалът е носител на лейбъла за качество "Европа за фестивалите, фестивалите за Европа" на Европейската фестивална асоциация. Съорганизатори на събитието са Столична община, Министерство на културата, Софийска филхармония.