АРХЕОЛОГИЧЕСКИ НАХОДКИ
Във Франция разкриха праисторически гравюри от времето на пещерата Ласко
Изображенията на коне и вулва "са сред най-старите познати произведения на палеолитната култура"
1834 Прочита 1 Коментара

Гравюри, изобразяващи коне и вулва, от времето на рисунките в пещерата Ласко, са открити на мястото на праисторически ловен лагер в Южна Франция, съобщи АФП, цитирана от БТА.
Извикани през 2015 г. на мястото за бъдещо депо за отпадъци край Ним, специалисти от Националния институт за превантивни археологически изследвания (Inrap) бързо стигат до заключението, че то е било обитавано от хора от около 20 000 г. пр. н. е. до XVI век.
Обектът, наречен Белгард, е на леко възвишение. Там вероятно са спирали номади, тъй като е имало извор и са се виждали стадата диви коне, препускащи през голямата равнина Камарг в подножието.
За единадесет месеца разкопки през 2016 г. археолозите откриват 100 000 дялани кремъчни предмета (оръжия и инструменти), животински кости, раковини, използвани като украшения, някои от които датират от ранния магдалински период, преди повече от 22 000 години. Най-вълнуващият момент настъпва, когато при почистването на събраните предмети те осъзнават, че две малки варовикови плочки са украсени с гравюри на профили на коне, чиито очи, грива и уста могат да бъдат различени.
Тези изображения са "особено редки в Югоизточна Франция и напълно неочаквани" в този район, каза Венсан Мур, един от праисториците, отговарящи за обекта. Тези гравюри "са сред най-старите познати произведения на палеолитната култура, също като рисунките и гравюрите в пещерата Ласко" в Югозападна Франция, добави той.
В по-ново ниво (- 16 000 години) те откриват гравюра върху малка плочка, интерпретирана като вулва, обрамчена от горната част на краката, както и "фини резки, трудни за интерпретиране" върху голяма плоча с размери около петдесет сантиметра.
