АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РАЗКОПКИ
Разкриха кула и контурите на ранновизантийската крепост на вр. Св. Неделя край Златоград
С крепостта са свързани множество легенди, както и находки в миналото
Редактор : / 516 Прочита 0 Коментара
Проф. Николай Овчаров на ранновизантийска крепост на вр. Св. Неделя край Златоград (Снимка: Христина Георгиева/БТА)Кула и фрагменти от крепостната стена са разкрити при проведените през октомври и ноември археологически разкопки на ранновизантийската крепост на вр. Св. Неделя край Златоград.
Това съобщиха от археологическия екип, цитиран от БТА, извършил проучвания на крепостта, наречена условно в наши дни "Св. Неделя" по едноименния връх край Златоград и Неделино.
Приключилите археологически проучвания са извършени от проф. Николай Овчаров и д-р Николай Бояджиев. Според тях крепостта е служила както за наблюдение и контрол на комуникациите между долините на реките Върбица и Неделинска, така и за осъществяване на връзка между Източните и Централните Родопи. Археолозите са разкрили контурите на крепостта, която е с приблизително правоъгълен план с дължина 100 м, широчина 25 м и площ близо 2,5 дка.
С крепостта на вр. Св. Неделя са свързани множество легенди, както и находки в миналото. При градежа на параклиса на върха през 1916 г. , както и при по-късни строежи са открити питос, кладенец и части от зидове, което провокира интереса на мнозина археолози от десетилетия.
Храмът на тракийския конник най-сетне разкри тайната си: Проф. Николай Овчаров обяви финала на археологическия сезон на Перперикон
Приключилите разкопки проследяват контура на крепостната стена, като са разкрити части от източната и южната стена. През последните 2 дни успяхме да разкрием и част от трасето на западната крепостна стена, уточнява д-р Бояджиев.
Той допълва, че стената е градена от камъни и хоросан, датирана е в края на 5-6 век. Археолозите уточняват, че това е една от крепостите, които са част от държавното крепостно строителство на Византия, обхващащо целия Балкански полуостров и Родопите в частност.
Тази крепост е била много важна за самия район, освен че е сигнализирала между Източните и Средните Родопи, пътищата са били охранявани от нея, посочи проф. Овчаров. Според него разкритият фрагмент от стената и кулата могат да бъдат експонирани и превърнати в обект за туристически посещения.
Сред находките на археолозите е цял питос и части от още глинени съдове, които се предвижда да бъдат изложени в музей в Златоград. Находките насочват хипотезите, че военната крепост е била обитавана от гарнизон от 15-20 човека.
Крепостната стена е била изградена първоначално по-тънка - 0,95-1 м, след което е била допълнително укрепена и от вътрешната страна е издигнат градеж, чрез който дебелината се увеличава до 1,40-1,60 м. Разкопките не потвърждават очакванията за откриване на следващ исторически пласт след ранновизантийския.
Със сигурност можем да кажем, че не е имало живот (в крепостта) през Средновековието, в началото на 7-и век животът тук прекратява, посочи проф. Овчаров.
Разкопките се финансират от общините Златоград и Неделино. Двете общински ръководства предвиждат да се търси финансиране по различни европейски и други програми за превръщането на археологическия обект в място за туристически посещения.