Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Приключиха подводните проучвания в залива Ченгене скеле до Бургас

АРТЕФАКТИ С ИСТОРИЯ

Приключиха подводните проучвания в залива Ченгене скеле до Бургас

Обектът съдържа няколко зони, в които са разкрити различни останки

През месец юни 2024 г. със средства на Община Бургас бяха проведени подводни издирвания на археологически обекти в залива Ченгене скеле (Снимка: Регионален исторически музей - Бургас)

Още Голяма мраморна статуя откриха археолози в античния град Хераклея Синтика

Голяма мраморна статуя откриха археолози в античния град Хераклея Синтика

През месец юни 2024 г. със средства на Община Бургас бяха проведени подводни издирвания на археологически обекти в залива Ченгене скеле.

Те бяха организирани от Регионален исторически музей - Бургас.

Проучванията се извършиха от екип на Националния исторически музей под ръководството на проф. д-р Иван Христов. Бяха изследвани 5 зони, разположени на различни места в залива.

Зона със стъклени съдове

Тук през 2020 и 2021 г се откриха десетки фрагменти от стъклени предмети. Установено е, че плитчината е на дълбочина -2 - -2,5 м, с площ от около 15 дка с каменисто дъно. Изказано е предположението, че е възможно стъклата да са изсипан товар от лодка или кораб по време на буря и силно вълнение, което допълнително е засилено от плитчината и стърчащите скали.

През месец юни 2024 г. със средства на Община Бургас бяха проведени подводни издирвания на археологически обекти в залива Ченгене скеле (Снимка: Регионален исторически музей - Бургас)

Още Започнаха редовните археологически разкопки на Кокалянски Урвич

Започнаха редовните археологически разкопки на Кокалянски Урвич

Вероятността останките на кораба, превозващ стъклените съдове, да е в близост до мястото на откриване на стъклените фрагменти е много голяма. Основание за тази хипотеза ни дават откритите под вода няколко фрагмента от железни котвени вериги и силно фрагментирани керамични съдове носещи белези на керамично производство най-общо за Късното средновековие и Възраждането.

До началото на таз годишната подводна експедиция колекциите от стъклени находки от коментираната зона на Националния исторически музей и Регионалния исторически музей - Бургас включват 310 фрагментирани и цели съдове, които прилежно са описани и публикувани.

През юни 2024 г. са открити нови 112 цели и фрагментирани стъклени съдове. Успех на водолазния екип е локализирането на зоната с най-голяма концентрация на стъклени находки.

През месец юни 2024 г. със средства на Община Бургас бяха проведени подводни издирвания на археологически обекти в залива Ченгене скеле (Снимка: Регионален исторически музей - Бургас)

Новите находки са важен извор на информация за слабо изследваната тема за потреблението, търговията и производството на стъкло на Балканите през Късноосманския период. До този момент е предложена хипотезата, че съдове най-вероятно са произведени в работилница на остров Мурано, Венеция, през втората половина на XVI в. или началото на XVII в.

Още Започнаха подводните археологически проучвания при нос Чироза в залива Ченгене скеле

Започнаха подводните археологически проучвания при нос Чироза в залива Ченгене скеле

Тук въпроса за точната датировка на стъклените предмети и вероятното корабокрушение остава открит още повече, че мястото около рифа не е допроучено.

Зона с концентрация на фрагменти от керамични съдове от Елинистическата епоха

Втората зона е маркирана при случайно откриване на керамично струпване западно от зоната със стъклата.

Тя достига плитката част на западния бряг на залива и варира в дълбочина от 5 до 1, 5 м. На площ от 100 кв. м. е открито керамично струпване с фрагменти от елинстически строителна и битова керамика. Сред находките следва да откроим малък оловен щок от римската епоха и каменна рибарска тежест.

Още Археолози откриха плочка с гравюри и палеоазбука в Испания

Археолози откриха плочка с гравюри и палеоазбука в Испания

Зона около нос Чироза.

Разположена е източно от нос Чироза и обхваща площ приблизително от 400 кв. м. При подводните огледи видимостта е била ниска. Установен е голям нанос от пясък. За разлика от предишните проучвания в зоната липсват находки с изключение на фрагменти от елинистическа строителна керамика и каменни бойни ядра.

Зона 4. Късносредновековен пристан (скеля) Ченгене скеле

Основната скеля в залива Ченгене скеле е била разположена в югоизточния край на едноимения залив и на 1 км югозападно от днешното Рибарско селище. Този пристан е често коментиран в запазените писмени сведения на европейските дипломати от XVIII-XIX век. На сушата от тази зона започва местността Кюмюрлука - място от което преди 100-200 години са се товарели дървени въглища.

При огледа е открита концентрация на фрагменти от късноантични и средновековни амфори. От средновековните предмети са разпознати части от амфори тип III по Гюнсенин с датировка XII-XIII век.

Всъшност керамичните находки доказват установена хилядолетна традиция в усвояването на тази част от залива за товарно-разтоварни дейности.

През месец юни 2024 г. със средства на Община Бургас бяха проведени подводни издирвания на археологически обекти в залива Ченгене скеле (Снимка: Регионален исторически музей - Бургас)

Още Проф. Овчаров: Перперикон е сред петте археологически обекта, които ще получат национално финансиране

Проф. Овчаров: Перперикон е сред петте археологически обекта, които ще получат национално финансиране

Зона 5. Манастирско пристанище

За т. нар. манастирско пристанище срещу остров Св. Аанастасия на материка споменава Ив. Карайотов. Според него средновековният метох "Свети Георги" се е намирал на нос Чукаля, в съседство с манастирското пристанище, обслужващо остров Света Анастасия. Сведения по темата откриваме в ръкописа от 1884 г. на бургаския възрожденец Стоян Шивачев.

Той споменава, че "на изток то (Ченгене скеля) граничи с малкия борун Чокаля гдето е и манастирското малко пристанище и манастирския метох и кория.... В старо време този манастир бил много по-благосъстоятелен от сега и тогава освен множеството впрегатен и за подвоз едър добитък имал и малка една марина - малки и големи лодки и каици и много гости от риболовци, от които днес има още няколко ".

През месец юни 2024 г. със средства на Община Бургас бяха проведени подводни издирвания на археологически обекти в залива Ченгене скеле (Снимка: Регионален исторически музей - Бургас)

Още Археолози откриха останки от вила на древноегипетския фараон Тутмос Трети в Северен Синай

Археолози откриха останки от вила на древноегипетския фараон Тутмос Трети в Северен Синай

Но къде точно се е намирало това изнесено второ манастирско пристанище? Върху българската военна карта от 1907 г. източно от нос Чукалята е отбелязан пристан св. Анастасия. Морският подход към остров Св. Анастия е ставал от малкото заливче Бухос разположено между нос Каремидар бурун и нос Чукалята. Заливът е защитен от север от нос Чукалята. Тук според Димитър Янчев (председател на рибарско сдружение "Морски сговор") е бил изграден голям кладенец.

При подводен оглед в залива са намерени фрагменти от керамични съдове от XVIII-XIX век, както и части от късноантични амфори. Открити също така железeн рог от котва.

Проведените проучвания през лятото на 2024 г. допълват историята на залива Ченгене скеле с нови данни и находки. Очертава се изключително перспективна зона за подводни разкопки в югоизточната част на залива.

Новите находки ще бъдат експонирани в археологическия музей на гр. Бургас след консервация от специалисти.

Още Археолози в средиземноморска Турция разкриват древен стадион с места за 10 000 зрители

Археолози в средиземноморска Турция разкриват древен стадион с места за 10 000 зрители

Още Археолози ще проучват с лазерна технология светилището Харман кая в община Момчилград

Археолози ще проучват с лазерна технология светилището Харман кая в община Момчилград

Още Проф. Николай Овчаров прави археологически открития в австралийската джунгла

Проф. Николай Овчаров прави археологически открития в австралийската джунгла

Още "Голямото надлъгване - към изложба на Дечко Узунов от 1969 година и археологията на един скандал" показват в Казанлък

"Голямото надлъгване - към изложба на Дечко Узунов от 1969 година и археологията на един скандал" показват в Казанлък

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Предмети от времето на Френската империя са откраднати от къща в британския град Съмърсет

Експонатите са били в сграда, стопанисвана от британския Национален тръст - организация, отговаряща за обекти с историческа и природна стойност

Археолози в Израел откриха храм, който може да е от бронзовата епоха и да е най-старата обществена сграда в страната

Експертите от Службата за антики смятат, че това откритие може да подобри разбирането за местните търговски мрежи и икономически практики в древната Юдейска низина

Проф. Овчаров представи детайли за находката с ритуали против вампирясване на Перперикон

Той определи откритието като поредната интересна щриха от историята на Перперикон, отново в сектора от Южния квартал, в който се разкриват и жилища, и гербове от 13-14 век

Студентският затвор е един от музеите на Хайделбергския университет

Той функционира от 1778 до 1914 г. и се намира в старата сграда на Хайделбергския университет, най-старият в Германия

Музей в Нидерландия намери произведение на изкуството, изхвърлено в кошче за боклук

Произведението, озаглавено Tous les bons moments que nous avons passeйs ensemble ("Всички хубави моменти, които изживяхме заедно") на френския творец Александър Лаве, на пръв поглед прилича на две празни бирени кутии, като едната е смачкана

Проф. Овчаров показа открития комплекс на Перперикон, наподобяващ "град на хобитите"

И преди на Перперикон археолозите са намирали такива жилища, но не с толкова голяма концентрация на едно място, броят им в целия комплекс е може би около 100