АРХЕОЛОГИЧЕСКИ РАЗКОПКИ
Приключи проучването на водохранилището на замъка в Русокастро, започват разкопки на укрепен проход с кула-кладенец
Във водохранилището са открити прекрасни рисунки-графити на кораби, елени, змии, птици, змейове и мн. др. изображения – близо 100 на брой; средновековни медни и сребърни монети, части от брони, както и световния художествен паметник без аналог в средновековното изкуство – блюдо с изображение на нападащ леопард
Редактор : / 5232 Прочита 0 Коментара
Снимка: Регионален исторически музей - БургасВ началото на м. август приключи проучването на водохранилището на замъка на средновековния град Русокастро. Изцяло са изяснени неговите габарити и планировка.
То е дълго 14 и широко 8 м., а през средата му минава редица от три монументални зидани каменно-тухлени стълба, носещи два полуцилиндрични свода, съобщават от Регионалния исторически музей - Бургас.
Над водохранилището се е разполагал втори етаж, който вероятно е служел за резиденция на управителя на града.
Водохранилището е едно от най-запазените на Балканите - стените му се извисяват на височина от 3,5 до 4,5 м.
В него са открити прекрасни рисунки-графити на кораби, елени, змии, птици, змейове и мн. др. изображения - близо 100 на брой; средновековни медни и сребърни монети, части от брони, както и световния художествен паметник без аналог в средновековното изкуство - блюдо с изображение на нападащ леопард, който археолозите определят като барс.
След края на проучването на водохранилището на замъка, започват разкопки на друг монументален паметник - укрепен проход, започващ от северната крепостна стена на средновековния град Русокастро и завършващ при Русокастренска река с огромна кула-кладенец.
Снимка: Регионален исторически музей - Бургас
Това всъщност е било водохранилището за гражданите на самия средновековен град. В средата на прохода има втора отбранителна кула. Част него е бил подземен, стените му са широки между 2,5 и 3 м., а височината му е запазена до 4 м.
За съжаление, много голяма част от него е унищожена при работата на каменотрошачка от 60-те години на 20 в., която е добивала оттук чакъл за пистите за военното летище край близкото село Равнец. Тогава е унищожена и част от северната крепостна стена на средновековния град.
Разкопките се изпълняват от археолози от Регионален исторически музей - гр. Бургас, с финансиране от Община Камено. Музеят е спечелил и проект към Министерството на културата за 36 700 лв. за разкопки, които се очаква да бъдат предоставени в най-скоро време.