Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Нова златна находка е открита при проучванията на крепостта Русокастро

ЗЛАТНИ СЪКРОВИЩА

Нова златна находка е открита при проучванията на крепостта Русокастро

Намерената златна монета–перпера е отсечена в периода 1325-1328 г.

При разкопките на крепостта Русокастро това лято, археолозите откриха още една златна находка, съобщават от Регионалния исторически музей - Бургас. Край разкритото преди няколко дни монументално каменно стълбище е намерена златна монета - перпера, отсечена в периода 1325-1328 г.

На лицето е представена св. Богородица, а на обратната страна - Исус Христос и византийските императори Андроник II и Андроник III Палеолог. Това е втората златна монета от първата половина на XIV в., открита при разкопки на крепостта Русокастро. През 2016 г., пред западната крепостна стена, е открита друга подобна перпера, отсечена в периода 1341-1348 г.

Още

Безценна находка е открита при разкопките на крепостта Русокастро

Безценна находка е открита при разкопките на крепостта Русокастро

Анализът на монетните находки от сезон 2017 тепърва предстои. Освен златните, тази година са открити многобройни медни монети, сред които такива на българските царе Константин Тих и Иван Александър. От сребърните монети са открити такива на цар Иван Александър, на Венеция и на Атинското херцогство.

Детайлният анализ на монетите ще бъде изготвен след като те бъдат почистени и консервирани в реставрационно ателие.

Разкопките на крепостта Русокастро са ръководени от Милен Николов и Доротея Гюрджийска от Регионален исторически музей -Бургас. Те са финансирани от Община Камено, Министерството на културата и Национален исторически музей.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Средновековна кула в центъра на Прага ще бъде продадена

Индржишката кула беше обявена за продажба в края на миналата година. Според архиепископията кулата няма значение за вярващите и е най-вече туристическа забележителност. Първоначално обявената цена е била 75 млн. крони

Откриха гробница на жрец в Перу на 3000 години

Свещеникът, наречен "Жрецът на Пакопампа", беше намерен под шест слоя пепел, смесени с черна пръст

Музеят в Луксор отбелязва сезона на прииждането на Нил с изложба за земеделието в Древен Египет

Посетителите могат да видят останки от зърна от царевица, боб и лупина, както и сухи цветя и грозде

Британският музей оповести "изключително необичайна" кражба на предмети

По-голямата част от предметите, които са "изчезнали" са "малки експонати", съхранявани в трезори - златни бижута, полускъпоценни камъни и стъклени изделия, датиращи от 15-и век пр. н. е. до 19-и век сл. н. е.

Храм на водата от 2-3 век е имало в южния квартал на Перперикон

Проф. Николай Овчаров подчерта важността на градските нимфеуми в римско време, но в България подобни съоръжения, свързани с почитането и обожествяването на водата, са рядкост