Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Археолози откриха пещерен тунел в града на маите Чичен Ица

ЧОВЕШКАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ

Археолози откриха пещерен тунел в града на маите Чичен Ица

Голямата загадка е, ще ги отведе ли до подземния вход на пирамидата Кукулкан

Храмът Кукулкан (Снимка: Shutterstock)

Чичен Ица е името на древен каменен град на маите на полуостров Юкатан, Мексико, който испанските конквистадори го заварват почти напълно разрушен.

Тези дни световните агенции разпространиха новината, че в пещера, на около километър от стъпаловидната пирамида на храма Кукулкан, са били намерени стотици артефакти за живота на маите, които могат да осветлят част от загадката - защо и как е изчезнала древната цивилизация.

Още

Уникалният храм Минакши е построен не от тухли, а от скулптури

Уникалният храм Минакши е построен не от тухли, а от скулптури

Досега учените са навлезли на около 460 метра навътре в тунела и още не са достигнали дъното на пещерата. Археолози изразяват предположението, че то може да се окаже вход към подземните кухини на голямата пирамида.

Един от археолозите от екипа, направил разкритието - Гиермо де Анда, твърди че с помощта на местни хора археолози са открили входа още преди 50 години, но после по някакви загадъчни причини го... запечатали. За това свидетелствал кратък доклад на археологическата група.

Според местните хора до входа не бивало да се припарва, защото той бил охраняван от отровни змии-пазачи на духовете.

Според легендата змии и други влечуги охраняват подземен град (Снимка: Shutterstock)

В района наистина била открита отровна коралова змия, която както се шегува Гиермо де Анда, съвсем не изглеждала от свръхестествен произход, но въпреки това влечугото забавило проучванията им с близо седмица.

Едно е безспорно - древният град на маите Чичен Ица, пази тайните си. В световната литература името се споменава като топоним на митичен град. В превод означава "В устата на кладенеца Ица".

Още

Китайските храмове на небето

Китайските храмове на небето

Историците смятат, че някога в Чичен Ица са живели хора от различни етноси на маите. Археолозите се съгласяват с тази версия, защото изпод руините на каменния град било различимо многобразието от архитектурни стилове.

Някога маите са били световна икономическа сила - създавали са пътища към днешна Южна Америка, защото развивали мощна търговия с външния свят. Между 900 г. и 1050 г. пр. Хр. Чичен Ица вероятно е бил столица на региона, а някъде около 600 г. сл. Хр. придобил световна известност като търговски град.

Храмът Кукулкан (Снимка: Shutterstock)

Най-любопитното в случая е, че земята под града - около 5 кв. км. - едно от най-посещаваните места в Мексико, през което годишно преминават милиони туристи от цял свят - до 2010 г. е била частна собственост. Едва през март с.г. става собстеност на щата Юкатан.

Милиони туристи посещават древните места в Чичен Ица (Снимка: Shutterstock)

Още

Най-странните храмове в света

Най-странните храмове в света

Освен Храма Кукулкан /"El Castillo", известен още като "Пирамидата Кукулкан"/, издигащ се на 30 м. над руините на древния град, в Чичен Ица представляват голям интерес и други обекти: Храмът на войните, Храмът на ягуарите, Обсерваторията Каракол, статуите на божества, множеството релефи и особено много - Свещената Сеноте - ритуален кладенец с дълбочина 50 м., в който се предполага, че са били извършвани жертвоприношения.

Проучванията, свързани живота на маите, е едно от най-големите предизвикателства за световната археология. Знае се, че маите са вярвали, че всичко произлиза от подземния свят и с ритуали са умилостивявали боговете на подземното царство. Съществуват легенди, че под голямата пирамида на Кукулкан има воден лабиринт, който представлява нещо като "граница" към царството на духовете.

От години учените използват в проучванията си най-доброто от съвременните технологии, като модифицирания георадар, например, с който могат да "виждат" зад каменните стени на обектите.

Те се надяват, че пещерният тунел, по който са тръгнали сега, може най-сетне да ги отведе до сериозни разкрития. Голямата амбиция е да се набере достатъчно информация за изработването на детайлна 3D карта на Чичен Ица, по която по-нататък учените от различни специалности ще могат да разсъждават.

Еми МАРИЯНСКА

Още

"Блатните хора" - една от големите находки на археологията

"Блатните хора" - една от големите находки на археологията

Още

Най-голямата археологическа находка в света - Златото на Бактрия

Най-голямата археологическа находка в света - Златото на Бактрия

Още

Археолози подновяват проучванията под пясъците на Сахара

Археолози подновяват проучванията под пясъците на Сахара

Още

Френски археолози 4 години крили уникална находка

Френски археолози 4 години крили уникална находка

Коментирай 6

Календар

Препоръчваме ви

Откриха нови останки от Храма на слънцето в Кайро

Сред находките са части от статуя от кварцит на смятания за последен фараон от Осемнадесетата династия на Древен Египет Хоремхеб, управлявал между около 1319 и 1292 г. пр.н.е.

Откриха гробница в центъра на Лимасол в Кипър

Древната гробница датира от късната бронзова епоха (1600-1050 г. пр. Хр.) и в нея досега са открити два човешки скелета и различни артефакти като съдове

Мартенички, Mărţişor и Martis

Или с какво още Балканският полуостров е известен на света

Гробници на висши древноегипетски сановници в Луксор са отворени за посетители 20 години след откриването им

Откритите през 2003 година археологически паметници се намират в некропола Драа Абу ел-Нага в близост до Долината на царете в Луксор

"Говорещ барабан" от Кот д'Ивоар се завръща в родината си след близо стогодишно изгнание във Франция

Наречен "говорещ барабан", с дължина три метра и тегло 430 килограма, дървеният инструмент със символични и мистични свойства е бил използван за предупреждение за опасности, мобилизация за война или свикване на селища на церемонии или фестивали

Реликви в 23 оловни кутии са открити в катедрала в столицата на Мексико

Митрополитската катедрала е строена в продължение на векове - в периода между 1573 и 1813 г. и не за първи път експерти попадат на находки в стените на този храм