ВЯРА
Китайските храмове на небето
В основата им стои култът към Вечното синьо небе
Редактор : / 3505 Прочита 0 Коментара
Храмът на небето в Пекин (Снимка: Shutterstock)За върховно божество в китайската митология се счита Вечното синьо небе. Именно то, според вярванията, определяло кой ще заема императорския трон на земята. Затова управляващият бил наричан "Син на небето".
До днес за най-древен "Олтар на небето" в Китай бе считан построеният в началото на VI-VII век, открит близо до град Сиан.
През миналата година в китайската провинция Шанси бе открит втори, по-древен "Олтар на небето". Според археолозите той датирал между 221 и 207 г. пр. н. е. Ритуалният комплекс е открит на хълм, близо до развалините на древната столица Цин Юнчан. Там бяха намерени над 2000 предмета, останки от жертвени животни и други артефакти. Специалистите смятат, че комплексът е представлявал религиозен обреден център на династиите Цин и Хан.
Най-древният олтар - при Шанси
Храмът на небето, който е в Пекин, е построен в по-ново време - 1406-1420 г., и е вписан като част от световното културно наследство на ЮНЕСКО през 1998 г.
Характерното в строежа на храмовете "Олтар на Небето" е сакралната цифра 9. Девет концентрични кръга описват централния камък. Стълбите също са на групи по девет. Има и символично отбелязване на Деветте дракона.
Още от древността, различни зали в ритуалните сгради са били посветени на молитви за реколта, добро царуване и мир.
Вижте красотата на Храма на небето в Пекин: