IN MEMORIAM
Напусна ни една от легендите на българската джаз сцена - Емануил Манолов-Бадема
Прочутият саксофонист е починал вчера, съобщиха от семейството му
Редактор : / 5204 Прочита 0 Коментара

На 12 ноември 2022 г. на 87-годишна възраст почина една от легендите на българския джаз - саксофонистът Емануил Манолов-Бадема. Тъжната вест съобщиха от семейството му.
Емануил Манолов е водеща фигура в джаз музиката у нас още от 50-те, когато е част от легендарни формации - "Джазът на младите" е прочут със своите матинета в София, препълващи зала БИАД, а "Джазът на оптимистите" има редовни изяви в София, в страната и в чужбина, осъществява множество записи в "Балкантон" и Electrecord в Румъния.
Емануил Манолов-Бадема и Йорданка Христова през 2018 г. (Снимка: BulFoto)
С Камелия Тодорова (Снимка: Иван Григоров/Dir.bg)
Емануил Манолов работи в Германия с групата на Леа Иванова и Еди Казасян, а след края на ангажиментите концертира с прочути местни музиканти - Клаус Ленц, Хорст Крюгер секстет.
Заедно с Хачо Бояджиев (Снимка: Иван Григоров/Dir.bg)
При завръщането си в България той става част от "Макове" на Лили Иванова.
Бил е солист в Биг бенда на БНР под ръководството на Вили Казасян, както и ръководител на оркестъра "Дикси Суинг".
Своите съболезнования изразиха музикантът Калин Вельов и оснавателят и собственик на агенция BulFoto Евгени Димитров в официалните си фейсбук страници:
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Емануил Манолов-Бадема разказва в интервю пред БНР през 2014 г. за първите си срещи с джаза:
Веднага след 9 септември 1944 г. у нас имаше различни чуждестранни мисии - американски, английски. Джазът все още не беше забранен. Това се случи по-късно, когато мисиите прекратиха дейността си. Стилът беше обявен за "упадъчен", а саксофона наричаха "капиталистически инструмент".
Независимо от това, през 50-те години на ХХ век в София, Пловдив, Русе имаше музиканти, които свиреха джаз. Диригентът на оркестър "Оптимистите" Божидар Секеларев сключи договор с Български държавен цирков театър. Така можехме да пътуваме в чужбина.
Солистки бяха Леа Иванова, Снежка Добрева, Лиана Антонова. Правехме матинета преди представленията, на които репертоарът ни беше от "забранената музика". След това започнах с оркестъра на Васко Алипиев в бар "Астория". Другото култово място от онова време, в което звучеше джаз, беше в бирхалето на ресторант "България". Голяма част от посетителите в нощните заведения бяха чужденци и нямаше контрол върху репертоара.
Случайна среща с голямата певица Леа Иванова ме направи част от нейния бенд.
Опелото на легендарния музикант ще се състои в сряда, 16.11.2022 г в църквата "Света София" от 12.00 часа.
Дълбок поклон!