Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Триумфът на "Зелената книга" - смела крачка срещу сегрегацията в киното

ОБЩЕСТВОТО И ИЗКУСТВОТО

Триумфът на "Зелената книга" - смела крачка срещу сегрегацията в киното

Расовата дискриминация години наред е проблем дори за добрия чичо Оскар

Снимка: Gulliver/Getty Images

Още

Най-доброто от червения килим на Оскарите в 3 минути (видео)

Най-доброто от червения килим на Оскарите в 3 минути (видео)

Филмът "Зелената книга" спечели три награди "Оскар", а Махершала Али получи "Оскар" за най-добър актьор в поддържаща роля. Някои критици нарекоха това предизвестена победа, предвид явния стремеж на организаторите на наградите да скъсат със скандалното минало на сегрегация. През последните години медиите не ги щадяха и директно ги обвиняваха в расова дискриминация.

"Филмът "Зелената книга" се появи, сякаш за да помири чичо Оскар с тълпата", пише един френски критик.

В това има голяма доза истина. Филмът е разказ за сегрегацията с хепиенд. Освен всичко останало лентата повдига самочувствието на чернокожите чрез героя на Махершала Али. Питър Фарели безспорно е усетил "пулса" на последните номинации за "Оскар". И неслучайно се сдоби със статуетка за оригинален сценарий.

Още

Кой ще грабне ОСКАРИТЕ?

Кой ще грабне ОСКАРИТЕ?

През 2012 г. актрисата Джейда Пинкет написа в няколко последователни поста в социалните мрежи: "Цветнокожите са добре дошли да връчват награди "Оскар" и да развличат публиката, но рядко постиженията им получават признание. Може би просто не трябва да участваме? С нас се държат така, както им позволим", написа Пинкет и направи намек и по отношение на чернокожия комик Крис Рок - водещ на церемонията по онова време.

Джейда Пинкет /Снимка: Gulliver/Getty Images

Разследване на в."Лос Анджелис Таймс" пък разсекрети иначе поверителния списък на журито за наградите и оповести, че в него 94% са бели и само 6 % цветнокожи, а по отношение на пола - 77% са мъже.

Махершала Али грабна Оскар за най-добър актьор в поддържаща роля за „Зелената книга“ / Снимка: Gulliver/Getty Images

Още

Българинът Димитър Маринов грабна в ръцете си Оскара за "Най-добър филм"

Българинът Димитър Маринов грабна в ръцете си Оскара за "Най-добър филм"

Известно е отношението на режисьора Спайк Лий по този въпрос. Той открито изригна срещу Академията, като каза публично:

"Филмовата академия все повече заприличва на днешна Америка - на всеки 10 години чернокожите взимат награди!..."

Лий не пропусна да отбележи, че през 1990 г. номинацията за филма му "The Right Thing" е била пренебрегната, въпреки широко одобрителния отзвук за лентата в обществото. Спайк похвали две жени от Академията за филмово изкуство, на които се дължи битката с този общ порок на американското общество - расовата дискриминация, в киното.

Всъщност, войната със сегрегацията на Оскарите започва от основателката на #OscarsSoWhite - Ейприл Рейн. От нея тръгва през 2015 г. движението "Толкова бели Оскари", след като тогава в основните категории не бяха номинирани цветнокожи и това предизвика вълна от недоволство. От тогава насам, Академията се съобразява и започва да кани в редиците си все повече жени, повече цветнокожи и голям брой кинаджии от неамерикански произход. Вдигна се и бройката на поканените - от 332-ма през 2015-а, през 2018-а година гостите бяха почти три пъти повече - 928 души.

Махершала Али и Реджина Кинг /Снимка: Gulliver/Getty Images

Още

Димитър Маринов: България вече е на червения килим и няма спиране!

Димитър Маринов: България вече е на червения килим и няма спиране!

Новият филм на Спайк Лий "BlacKkKlansman" бе номиниран за шест награди "Оскар", включително за най-добър режисьор, най-добър филм и най-добър сценарий, и по този повод Лий пак подчерта, че заслугата за номинацията е изцяло на движението #OscarsSoWhite на Ейприл Рейн.

Въпреки че от няколко години се забелязва стремеж на Академията да се справи със сегрегацията, то процесът е бавен и доста плах. Да припомним, че Дензъл Уошингтън - изпълнител на главната роля, режисьор и съпродуцент на лентата "Огради" ("Fences"), бе едва седмият изброен, на опашката след имената на Уорън Бийти, Кевин Костнър, Клинт Истууд, Брад Пит, Леонардо ди Каприо и Брадли Купър. При това, за актьорска номинация и номинация за най-добър филм в една и съща продукция.

Още

Лейди Гага и Брадли Купър изправиха на крака публиката на Оскарите

Лейди Гага и Брадли Купър изправиха на крака публиката на Оскарите

Днес Американската академия за филмово изкуство издига един двусмислен популистки лозунг, който звучи така:

"Чернокожите не заслужават награда "Оскар", дори номинация не заслужават. Жените също не заслужават "Оскар", а с тях и хомосексуалните. Не заслужават и латиносите, белите, лабрадорите, и калинките. Заслужават я единствено и само добрите професионалисти, независимо от цвета на кожата им".

О, кей - върви, убедително е, макар и изречено по доста заобиколен начин. Сякаш, за да завоалира смущението от подобна гласна декларация.

Какво говори статистиката: По данни на "The Economist", 12,6% от американците са чернокожи. От 2000-та година насам процентът на чернокожите, номинирани за "Оскар", е 10. Най-любопитното е, че директорка на Американската филмова академия е чернокожата Шерил Буун Айзъкс, която чак наскоро обяви, че до 2020 г. жените и етническите малцинства ще имат квота, равна на половината от общия брой на членовете на Академията.

Реджина Кинг, с награда за най-добра поддържаща роля /Снимка: Gulliver/Getty Images

Популистите сред кинаджиите си измиват ръцете с успехите на Дейзъл Уошингтън, който е чернокожият актьор с най-много номинации за награди в историята на киното, а името му е синоним на сигурен финансов успех.

В първия етап от кариерата си като актьор, Уошингтън създава портрети на чернокожи фигури от историята. Във "Вик за свобода" на Ричард Атенбъроу изиграва южноафриканския активист Стив Бико, а през 1992 г. влиза в ролята на Малкълм Х в едноименния филм на Спайк Лий за известния защитник на правата на чернокожите в Съединените щати. След тази "историческа" фаза, актьорът се снима в трилъри, които определено са повече комерсиални, но така или иначе Дейзъл Уошингтън си извоюва своето пиедистално място в света на киното.

Режисьорът и сценарист на "Зелената книга" Питър Фарели / Снимка: Gulliver/Getty Images

Още

Петте "златни кокошки" на световното кино, короновани с "Оскар"

Петте "златни кокошки" на световното кино, короновани с "Оскар"

През 2002 г. , на 74-ата церемония на Оскарите, Уошингтън излезе силно развълнуван на сцената не само заради статуетката, а защото и той, и чернокожата Холи Бери спечелиха отличията за главна мъжка и женска роли. Холи Бери стана първата чернокожа актриса, спечелила "Оскар" за най-добра женска роля за филма "Балът на чудовищата". Имаше и още една причина за вълнението на Дейзъл Уошингтън. Той я изрази така:

"40 години гоня Сидни, и сега - в една и съща вечер, дадоха награда и на него, и на мен!..."

Всъщност, актьорът визираше Сидни Поатие - първия чернокож актьор, който през 1963 г. спечели "Оскар" за главна мъжка роля във филма "Полски кринове", а през 2002-ра - за цялостно творчество. През 1967 г. излизат 3 филма със Сидни Поатие, които се превръщат в класика на американското кино - "На учителя с любов", "Среднощна жега" и "Познай кой ще дойде на вечеря". С тях Поатие стана кинозвезда от световен мащаб. Британската империя му връчи орден и титлата "сър".

Още

Димитър Маринов ще представи лично „Зелена книга“ на София филм фест

Димитър Маринов ще представи лично „Зелена книга“ на София филм фест

И ето че сега си имаме победител по темата за чернокожите в света на белите хора - филмът "Зелената книга". Триумфът на филма се опитва да излекува раните от миналото, да заглади конфликта от последните години с номинациите за "Оскар" и да даде на публиката един нов Сидни Поатие, или Дензъл Уошингтън - актьорът Махершала Али. И направи това успешно, но дали е напълно истинско това ново отношение на Академията към творците с не бял цвят на кожата?!?

Еми МАРИЯНСКА

Още

Рами Малек падна от сцената с "Оскар" в ръка

Рами Малек падна от сцената с "Оскар" в ръка

Още

Розовите тоалети завладяха червения килим на Оскарите (снимки)

Розовите тоалети завладяха червения килим на Оскарите (снимки)

Още

Отрупаният с номинации за Оскар "Рома" с ексклузивни прожекции на София филм фест

Отрупаният с номинации за Оскар "Рома" с ексклузивни прожекции на София филм фест

Още

Носителят на Оскар Павел Павликовски -  специален гост на 23-тия София филм фест

Носителят на Оскар Павел Павликовски - специален гост на 23-тия София филм фест

Коментирай 60

Календар

Препоръчваме ви

Германският филм "Учителска стая" спечели наградата LUX за 2024

Той бе номиниран сред още четири заглавия, сред които и "Паднали листа" на финландския режисьор Аки Каурисмаки

Питър Грийнауей снима филм с Дъстин Хофман и Хелън Хънт в Италия

Снимките на неозаглавения филм се провеждат в Лука, Италия. Историята, също написана от Грийнауей, разказва за писател, който се подготвя за смъртта си

Агнешка Холанд започна снимките на филма си, посветен на Франц Кафка

Лентата ще представи живота на един от най-големите писатели в световната литература под формата на мозайка

Новата директорка на "Берлинале" няма да толерира проява на омраза

"Като филмов фестивал трябва да защитим преди всичко пространството, в което творците могат да говорят за работата си" - това каза Триша Тътъл в комисията по култура на германския парламент.

Филмът за Тръмп с Мария Бакалова и "Безсрамните" на Константин Божанов са в официалната селекция в Кан

Номинараната за "Оскар" актриса се превъплъщава в образа на Ивана Тръмп в биографичния филм "Стажантът" на Али Абаси, който е включен в конкурсната програма и ще се съревновава за "Златна палма"

Дейвид Кроненбърг, Франсис Форд Копола и Кирил Серебренников в конкурсната програма в Кан

Видове доброта" (Kinds of Kindness) на Йоргос Лантимос - мистериозното продължение на "Клети създания", отново събира гръцкия режисьор с актрисата Ема Стоун