Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Руският културно-информационен център в София с две премиери за 3 март

ПАМЕТ

Руският културно-информационен център в София с две премиери за 3 март

Филмите "Плевенските руски мемориали: Печал и вдъхновение" и "Малката Бяла столица на Руската империя" на режисьора Степан Поляков ще бъдат показани на 2 март

Документалните филми "Плевенските руски мемориали: Печал и вдъхновение" и "Малката Бяла столица на Руската империя" на режисьора Степан Поляков ще бъдат показани на 2 март от 18,30 ч. в Руския културно-информационен център в София. Това се случва в навечерието на годишнината от Освобождението на България от Османско робство.

Плевенските руски мемориали: Вдъхновение и печал

Филмът разказва за обсадата на Плевен. Фокусът на филма към нея обаче е необичаен. Тя вече е завършила, а в България започват да се вдигат руски паметници. Чрез тях ще оживеят съдбите на генерал Олдекоп, на финландския войник, който пише прословутото писмо: "Скъпа Хилда, всичко може да се случи...", на бащата, изгубил и двамата си синове-офицери, на Белия паша, както го наричат турците, генерал Скобелев. Филм с аромат на барут и разложение, но също и на хайвер, водка и одеколон.

Като продължение, на 3 март, в деня на Националния празник на България, БНТ 2 от 13 ч. ще излъчи другия филм на Степан Поляков за Плевенската обсада - "Краят на войната. Началото на Европа".

"Малката Бяла столица на Руската империя"

Малкото българско селище Бяла в Османската империя за две седмици изживява своята звездна слава през 1877-а - съдбоносна за последната Руско-турска война. Там се събира елитът на руското общество. Може да се каже, че Бяла за 14 дни на практика се превръща в столица на Руската империя.

Филмът проследява забележителните позиционни битки между турските и руските военачалници за овладяването на стратегическото селище край великата река Дунав и подстъпите към Плевен. Как живее цветът на руското общество в бившия харем на Мехмед бей. Тук са императорът Александър Втори, Великия княз, елитът на руския генералитет, дипломати, политици, художници, както и отрядът от милосърдни сестри на Юлия Вревская.

Музата на писателя Иван Тургенев е умира трагично именно в Бяла. Тя, дошлата наскоро направо от светските салони на Санкт Петербург. Как живее целият този елит, начело с един от 6-те най-влиятелни мъже в света - императорът Александър Втори. Къде нощува, как пие шампанско със сода и вечеря най-скъпите риби в света, докато край тези аристократи падат снаряди - това е романтично-трагичната история на Малката Бяла столица.

Плевенските руски мемориали: Вдъхновение и печал
Български, 2019 г., 34 мин.
Български с руски субтитри

"Малката Бяла столица на Руската империя"
Български, 2019 г., 44,45 мин.
Английски език с БГ субтитри

Екипът на двата филма:

Режисьор и сценарист: Степан Поляков
Главен оператор: Момчил Александров
Композитор: Валери Пастармаджиев
Режисьор по монтажа: Цветелина Василева-Лямова
Изпълнителни продуценти: Вивиан Бояджиева, Дария Захариева
Директор продукция: Никол Костова
Фотограф: Александър Николов

Коментирай 13

Календар

Препоръчваме ви

Филми на Мишел Азанависиюс и Мохамад Расулоф бяха добавени към конкурсната програма на кинофестивала в Кан

Азанависиюс ще участва в съревнованието за наградата "Златна палма" с "Най-ценната стока" - първи опит в анимационното кино за 57-годишния режисьор, отличен с "Оскар" през 2012 г. за "Артистът"

Германският филм "Учителска стая" спечели наградата LUX за 2024

Той бе номиниран сред още четири заглавия, сред които и "Паднали листа" на финландския режисьор Аки Каурисмаки

Питър Грийнауей снима филм с Дъстин Хофман и Хелън Хънт в Италия

Снимките на неозаглавения филм се провеждат в Лука, Италия. Историята, също написана от Грийнауей, разказва за писател, който се подготвя за смъртта си

Агнешка Холанд започна снимките на филма си, посветен на Франц Кафка

Лентата ще представи живота на един от най-големите писатели в световната литература под формата на мозайка

Новата директорка на "Берлинале" няма да толерира проява на омраза

"Като филмов фестивал трябва да защитим преди всичко пространството, в което творците могат да говорят за работата си" - това каза Триша Тътъл в комисията по култура на германския парламент.

Дейвид Кроненбърг, Франсис Форд Копола и Кирил Серебренников в конкурсната програма в Кан

Видове доброта" (Kinds of Kindness) на Йоргос Лантимос - мистериозното продължение на "Клети създания", отново събира гръцкия режисьор с актрисата Ема Стоун