ЕХО ОТ МИСТИКАТА
Късо кино в Габрово и Велико Търново – български митове и легенди
Колективът на платформата за късо кино "Кинематограф" се е обърнал към филми, заснети по селата и планините, където градът е само далечно ехо, но далечното ехо на древните вярвания е също така живо, както е било преди
Редактор : / 321 Прочита 0 Коментара
Kолективът на платформата за късо кино "Кинематограф" се е обърнал към филми, заснети по селата и планините (Източник: Кинематограф)Народните обичаи и поверия трудно могат да бъдат намерени в големия град, при шумотевицата и суетнята на площада.
Затова за селекцията "Български митове и легенди", колективът на платформата за късо кино "Кинематограф" се е обърнал към филми, заснети по селата и планините, където градът е само далечно ехо, но далечното ехо на древните вярвания е също така живо, както е било преди.
След приемерната прожекция в София, на 27 юни от 19:00 часа "Кинематограф" ще представи селекцията едновременно в Габрово - Галерия "Орловска 10" и Велико Търново - клуб ТАМ.
Селекцията включва четири нови български филма, които макар и изключително различни, споделят общ корен, стигащ до дълбочината на старите български традиции и култура.
Кадър от представянето на "Може и нищо общо да няма" в Клуб на пътешественика на 22 май 2024
Акцент в програмата ще бъде филмът "Може и нищо общо да няма" на режисьора, документалист и преподавател Светослав Драганов. В тази документална лента камерата ни отнася в сърцето на Родопите - град Смолян - където ни запознава с историите на четирима души, които открехват вратите на домовете и сърцата си, за да разкажат повече за любовта, волята за живот, театъра, фотографията и още други истории.
Останалите три филма, които ще бъдат представени са:
1. Филмът "Вайдудула" на Светла Рангелова, който въвлича Ина в традиционен молебен за дъжд, в който е задължително участието на момиче-вайдудула.
2. Филмът "Сурва" на Калина Горанова, разказващ за старата българска традиция на сурвакарството. Обичай, който се провежда всяка година на 13 януари и води началото си от езически времена, когато е бил част от култа към бога на виното - Дионисий.
3. "Дървояд" - филм, който макар и да не е пряко обвързан с древни поверия и легенди, ни запознава с история за алчност, власт и неправда, сякаш адаптирана от някоя стара народна приказка или сказание.
За повече информация относно събитието и пълната програма на "Кинематограф" можете да посетите сайта.