КИНОМАРАТОН
Берлинале отбелязва 70-годишнината си със завръщане към политическите си корени
Кинофестивалът започва днес с надеждата, че новият му ръководен екип ще подмлади седемдесетгодишния форум
Редактор : / 681 Прочита 1 Коментара
Новата изпълнителна директорка на фестивала Мариете Рисенбек и новият творчески директор на Берлинале Карло Катриан с наградата "Златна мечка" (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)Откриващият се днес Международен филмов фестивал в Берлин отбелязва своята 70-годишнина със завръщане към политическите си корени, предават световните агенции, цитирани от БТА.
Погледът на хвърлен в затвора ирански режисьор към това какво означава свободата под диктатура и историята на трима души, които се борят да изтръгнат контрола над живота си от гиганти в социалните медии, са сред включените в конкурсната програма филми.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Новата изпълнителна директорка Мариете Рисенбек описва програмата за 70-ото Берлинале като изследване на художествени и политически теми и завръщане към корените на фестивала, стартирал в разделен град на предната линия на Студената война.
Осемнадесет филма, сред които шестнадесет световни премиери, ще се състезават за голямата награда - "Златна мечка" за най-добър филм.
Основната програма на фестивала е с фокус върху филми по мрачни теми като имиграцията, семейния живот и противопоставянето на политическата власт.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
"Искам да имаме филми, които разказват за света, в който живеем", каза новият творчески директор на Берлинале Карло Катриан.
Бившият ръководител на филмовия фестивал в Локарно Катриан и Мариете Рисенбек, която ръководи бизнес операциите, заеха постовете си, когато Берлинале се опитва да си върне позициите като един от водещите филмови фестивали на фона на нарастващата конкуренция.
Катриан и Рисенбек вече предприеха стъпки за промени в Берлинале, когато влязоха в управата преди повече от година и заместиха дългогодишния директор Дитер Кослик.
Те намалиха броя на секциите на Берлинале и въведоха новата секция "Срещи" (Encounters) за иновации във филмовото производство. Катриан и Рисенбек ограничиха и броя на филмите, които се прожектират в десетдневната програма до 340 от около 400 заглавия предходната година.
Новият ръководен екип на фестивала Берлинале (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)
Въпросът сега е дали програмата тази година ще привлече отново режисьорите и звездите в Берлин, след като фестивалът загуби привлекателността си през последните години за сметка на съперниците си в Кан и Венеция.
Катриан и Рисенбек попаднаха на мушката на медиите с избора за председател на журито в лицето на Джеръми Айрънс. Актьорът бе критикуване заради публично изразеното си мнение преди няколко години срещу гей браковете. Носителят на "Оскар" се сдоби със световна филмова слава още през 1981 г. с ролята си в "Момичето на френския лейтенант". По-малко от десет години по-късно той спечели "Оскар" за най-добра мъжка роля в "Обрат на съдбата".
Председателят на журито Джеръми Айрънс (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)
Създаден в първите години на студената война, Берлинале бе привлекателно събитие през годините за звезди като Джулия Робъртс, София Лорен, Гари Купър, Брад Пит.
Тъй като холивудските продукции и тази година не са в изобилие на Берлинале, може да се очаква по-слаб интерес от американски звезди, чийто блясък е ключов за филмовите фестивали.
В замяна на това Европа ще осигури преобладаващата част от звездното присъствие, като десет от филмите в основната програма са европейски продукции.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Сред големите имена са Хавиер Бардем, който играе в драмата "Неизбрани пътища" ("The Roads Not Taken") на режисьорката Сали Потър, разказваща историята на баща и дъщеря. Салма Хайек също играе във филма.
Германски звезди като Нина Хос и Ларс Айдингер също ще бъдат в Берлин за семейната драма "Малката сестра". Редовният участник в Берлинале Кристиян Пецолд се завръща тази година с "Ундина".
Американското участие в основната програма включва филмите на независимите кинематографи Елайза Хитман и Кели Райкарт. "Никога рядко понякога винаги" на Хитман е историята на две жени от провинциална Америка, които пътуват за Ню Йорк. "Първа крава" на Райкарт е уестърн с политически привкус.
Хитман, Потър и Райкарт са три от шестте жени режисьорки, чиито филми се състезават за "Златна мечка".
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Сред 18-те филма в надпреварата за наградата "Златна мечка" е "Дау. Наташа" на руския режисьор Иля Хржановски - първият "плод" на проекта му "Дау", в който актьори са заснети да живеят в дългосрочна симулация на Съветския съюз на Сталин.
Иранският режисьор Мохамад Расулоф, който от миналата година е в затвора по обвинения в антиправителствена пропаганда, няма да е в състояние да присъства на премиерата на филма си "Тук няма зло", засягащ теми като моралната сила и смъртната присъда.
"Освен върху завръщането към корените, юбилейното издание на Берлинале ще се фокусира и върху качеството на киното и наистина силните артхаус продукции", отбелязва Скот Роксбъро от "Холивуд рипортър".
Журито в състав Беренис Бежо, Кенет Лонерган, Бетина Брокемпер, Лука Мартинели, Анемари Джасир и Клебер Мендонка Фильо и с председател британският актьор Джеръми Айрънс ще трябва да избира победителя и измежду филми като белгийско-френската драма "Изтрита история" за гиганти в социалните медии и римейка на "Берлин, Александерплац" на Бурхан Курбани.
Сред очакваните с интерес премиери е "Минамата" на Андрю Левитас с Джони Деп в ролята на американския военен фотограф Уилям Юджийн Смит и телевизионната поредица "Stateless" за живота на бежанците в Австралия, сред продуцентите на която е актрисата и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет.
Различно напомняне за корените на Берлинале, започнал след Втората световна война, хвърли сянка върху подготовката за тазгодишното му издание - от наградата за новаторство в киното отпадна името на първия фестивален директор Алфред Бауер, заради твърденията, че връзките му с нацистката диктатура на Хитлер са били по-сериозни, отколкото се предполагаше досега. Новата награда "Сребърна мечка" ще бъде присъдена от международното жури.
Юбилейното 70-о издание на Берлинале ще бъде открито с филма "Годината ми със Селинджър" на канадския режисьор Филип Фалардо. В него играят носителката на "Златен глобус" и номинирана за "Оскар" Сигорни Уивър и Маргарет Куейли, която участва и в "Имало едно време в Холивуд" на Куентин Тарантино. Филмът е за начинаещ поет, който отговаря на писмата от почитатели до американския писател.
Сигорни Уивър раздва автографи в Берлин (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)
Актьорът Самуел Финци ще води откриващата церемония и връчването на наградите на 70-ия Международен филмов фестивал в Берлин. Проявата ще продължи до 1 март.