Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Берлинале 2018: пет пъти България

ФИЛМОВИ ФЕСТИВАЛИ

Берлинале 2018: пет пъти България

За първи път филм на български режисьор ще закрие престижната конкурсна програма

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Над 400 филма ще бъдат показани в рамките на 68-то издание на германския филмов фестивал Берлинале, който започва днес. Пет от тях са свързани по един или друг начин с България. Ето кои са те:

"Ага" в основната програма

"Български филм участва на Берлинале за пръв път от 29 години" - тaзи новина се появи в българските медии в края на януари. Тогава стана ясно, че лентата на българския режисьор Милко Лазаров "Ага" ще закрие престижната конкурсна програма на берлинския филмов фестивал.

Още Българският филм "А̀га" закрива Берлинале

Българският филм "А̀га" закрива Берлинале

"Ага" е извън конкурса, а това означава, че няма да се бори за награда - Златна или Сребърна мечка. И все пак: успехът е голям. Български филм е попадал в основната програма на Берлинале за последно през 1989. Става дума за "Иван и Александра" на Иван Ничев. А и за първи път филм на български режисьор закрива основната програма на голям кинофестивал.

Филмът на Милко Лазаров е реализиран в копродукция с Франция и Германия и е заснет в Република Якутия в Руската федерация. "Един особено добър любовен филм, заснет пред впечатляващата кулиса на вечния лед. Филм, който същевременно представлява студия за безмълвието и душевните тревоги, които могат да бъдат преодолени едва с настъпването на смъртта", четем на уебсайта на Берлинале в краткото представяне на лентата. В основната програма на Берлинале участват общо 24 филма. 19 от тях ще се борят за Златната мечка.

"Червено, твърде червено"

Божина Панайотова е вторият български режисьор, представящ тази година свой филм на Берлинале. Нейната документална лента "Червено, твърде червено" (Je vois rouge) е включена в секцията "Панорама", която представя 44 игрални и документални филма.

"Червено, твърде червено" (Je vois rouge)

"През 1989, когато пада Желязната завеса, Божина е едва на осем години. Скоро след това баща й, който се занимава с изкуство, напуска България, за да заживее заедно с нея в Париж. 20 години по-късно младата жена се връща сама в София, за да документира всичко. Тя усеща, че в семейството ѝ има нещо недоизказано. Защо винаги са можели да пътуват? Нима нейните родители са били привилегировани? Божина започва да конфронтира родителите си с неудобни въпроси (...) Това е едно пътуване в миналото, след което младата режисьорка може да се впусне по-добре в своето бъдеще", пишат в представянето на филма критиците на страницата на фестивала.

Лентата на 36-годишната режисьорка, която е следвала философия и кино, е финансирана изцяло от Франция. Повечето имена в екипа също са френски - с изключение на композитора Емилиян Гацов.

Българска следа в румънски филм

На тазгодишното Берлинале са представени не само български режисьори, но и български актьори. Ирмена Чичикова и Георги Налджиев участват в дебютния филм на румънката Адина Пинтилие "Не ме докосвай" (Touch Мe Not). Лентата е копродукция на Румъния, Германия, Франция, Чехия и България и се състезава за Златна мечка в основната конкурсна програма.

"Тя ни пренася в интимния свят на протагонистите Лаура, Томас и Кристиан (...) Te копнеят за близост, но същевременно изпитват огромен страх от нея. Затова се опитват да се научат да преодоляват обичайните защитни реакции и табута. (...) Филмът ни показва как можем да преживеем интимността по неподозиран начин и да се обичаме едни други, без да се загубим", четем на сайта на фестивала.

"Не ме докосвай" (Touch Мe Not)

Златотърсачите от Телиш

В 68-то издание на Берлинале е представена и една изцяло българска история, заснета от берлинския режисьор Ян Петер Хамер и финансирана от Германия и Норвегия. Става дума за 31-минутния документален филм "DUG", който ни позволява да надникнем в делника на българските златотърсачи.

Филмът е заснет в региона около село Телиш, където през 1977 археологът Венцислав Гергов открива останки от праисторическо селище от каменно-медната и ранно-бронзовата епоха. В лентата Ян Петер Хамер придружава археолога и неговия приятел, иманяра Петро до няколко разкопки.

"Тези излети ни отвеждат в една епоха между бъдещето и миналото, в която отчаянието от загубата на историята се сблъсква с гостуването на извънземни от праисторическата епоха", пише в краткото представяне на документалния филм на сайта на берлинския филмов фестивал.

Официален трейлър на "Жалейка" - филмът на българската режисьорка Елица Петкова, който през 2016 спечели отличие на Берлинале:

Германските работници в българското село

Петата българска следа в тазгодишното Берлинале е филмът "Уестърн" на германската режисьорка Валеска Гризебах, чието действие се развива в Западните Родопи. Премиерата на филма всъщност беше през 2017 в Кан. На 68-то Берлинале той не се състезава за награда, а ще бъде показан в рамките на "LOLA at Berlinale" - това е специална кинопрограма, състояща се от филми, влезли в предварителната селекция за номинации на Германската филмова награда (Deutscher Filmpreis). Тази година отличията се раздават на 27 април, а финалните номинации ще бъдат обявени през март.

В "Уестърн" германска строителна бригада работи в трудни планински условия по инфраструктурен обект някъде в Западните Родопи. Зад този екранен разказ стои темата за цивилизационния сблъсък между двете общности: от една страна, германците от бригадата и от друга - местните хора от околните села. Разделя ги не само езиковата бариера, а и културата, традиционните навици, чисто битовите нагласи. Филмът е финансиран от Германия, Австрия и България.

Източник: DW/Дойче Веле

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Американският режисьор Александър Пейн ще оглави журито на кинофестивала във Венеция

"За мен е голяма чест и радост да бъда част от журито", се посочва в направеното от Пейн изявление

Прожекция на филма "Атентатът" открива фестивала "25 през 2025"

Отбелязваме 100 години от най-кървавия терористичен акт в българската история

Мария Бакалова участва в късометражен филм с послание срещу насилието на пътя

"Това, което остава" на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера на 8 май в кино "Одеон"

Наградата LUX на публиката 2025 - безплатните онлайн прожекции на номинираните филми

Вече и награденият с "Оскар" филм „Потоп“ е достъпен за безплатните онлайн прожекции на номинираните филми

Фестивалът в Кан тази година под мотото на #metoo и жените в киното

Уес Андерсън ще се съревновава с филм с впечатляващ актьорски състав, включващ Бенисио дел Торо, Том Ханкс, Риз Ахмед, Шарлот Генсбур и Скарлет Йохансон

Андрей Звягинцев ще връчи голямата награда на Националния фестивал на българското кино

Официалната церемония ще се състои на 15 май в Народния театър "Иван Вазов"

na