Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

ЮНЕСКО даде статут на културно наследство на спорната японска златна мина Садо

КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

ЮНЕСКО даде статут на културно наследство на спорната японска златна мина Садо

Мината, разположена на остров край бреговете на префектура Ниигата в Северна Япония, е работила близо 400 години и някога е била най-големият производител на злато в света, преди да бъде затворена през 1989 г.

Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО реши да регистрира спорната японска златна мина Садо като обект на световното културно наследство (Снимка: АП/БТА)

Още Неизмеримата ендемична стойност на пещерата "Ветреница" вече е под закрилата на ЮНЕСКО

Неизмеримата ендемична стойност на пещерата "Ветреница" вече е под закрилата на ЮНЕСКО

В събота Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО реши да регистрира спорната японска златна мина Садо като обект на световното културно наследство, съобщи АП, цитирана от БТА.

Това стана едва след като Токио се съгласи да я включи в изложба, представяща тъмната й история на злоупотреба с корейски работници по време на Втората световна война.

Решението е сигнал за подобряване на отношенията между Токио и Сеул.

Мината, разположена на остров край бреговете на префектура Ниигата в Северна Япония, е работила близо 400 години и някога е била най-големият производител на злато в света, преди да бъде затворена през 1989 г. Мината е свързана и със злоупотребите на Япония с корейски работници по време на войната.

Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО реши да регистрира спорната японска златна мина Садо като обект на световното културно наследство (Снимка: АП/БТА)

Членовете на Комитета, включително Южна Корея, подкрепиха единодушно включването в списъка на годишната среща в събота в Делхи, Индия. Те заявиха, че Япония е предоставила допълнителна информация, направила е всички необходими изменения в плана и се е консултирала с Южна Корея относно историята на мината по време на войната.

Японският делегат заяви на срещата, че Япония е инсталирала нови изложбени материали, "за да обясни тежките условия на работа на корейските работници и да напомни за техните лишения".

Още ЮНЕСКО отказа да включи Стоунхендж в списъка на застрашените обекти на културното наследство

ЮНЕСКО отказа да включи Стоунхендж в списъка на застрашените обекти на културното наследство

Историци твърдят, че Япония е използвала стотици хиляди корейски работници, включително насилствено доведени от Корейския полуостров, в японските мини и фабрики, за да компенсира недостига на работна ръка, тъй като повечето мъже в трудоспособна възраст са били изпратени на бойните фронтове в Азия и Тихия океан.

Токио призна, че корейците са вършели опасна работа в шахтите на Садо, което е довело до смъртта на някои от тях. Много от тях са получавали и оскъдни дажби храна и почти не са имали почивни дни.

Японските власти съобщават, че на мястото на инцидентите ежегодно ще се провежда панихида за всички работници в златните мини на остров Садо.

Японската министърка на външните работи Йоко Камикава направи изявление, че е "истински възхитена" от обявяването на остров Садо, подчертавайки неговата "изключителна стойност като културно наследство". Министърката обаче избегна да спомене историята на мината.

Южнокорейската делегация заяви, че страната очаква Япония да спази обещанието си да бъде вярна на историята и да покаже "както светлата, така и тъмната страна" на мината Садо, за да помогне за подобряване на отношенията в дългосрочен план.

Още ЮНЕСКО реши да не включва родното място на Буда в Непал в списъка на застрашените обекти

ЮНЕСКО реши да не включва родното място на Буда в Непал в списъка на застрашените обекти

Още Трансхуманно пастирство в Албания влезе в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство

Трансхуманно пастирство в Албания влезе в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство

Още ЮНЕСКО отново избра България за център за опазване на живото културно наследство

ЮНЕСКО отново избра България за център за опазване на живото културно наследство

Още Римската баня "Саръкая", построена преди близо 2000 години,  е включена в Предварителния списък на ЮНЕСКО

Римската баня "Саръкая", построена преди близо 2000 години, е включена в Предварителния списък на ЮНЕСКО

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Реставрираната катедрала "Нотр Дам" се открива пет години след опустошилия я пожар

Виктор Юго помага катедралата да се превърне в символ на Париж и Франция, когато я използва като място на действието в романа си "Парижката света Богородица" от 1831 г.

Писмо на Моцарт беше продадено на търг за 440 хил. евро

Писмото на австрийския композитор до френския издател от немски произход Жан-Жорж Зибер, написано на немски език, се смяташе за загубено преди да бъде открито в семеен архив

Близо 50 Елхи на таланта озариха София пред НДК

Десетки благодетели, дарители и деца изпълниха уютното арт-пространство на Casa Libri, за да отпразнуват за шеста година Коледната благотворителна кампания на Фондация "Стоян Камбарев" и Деси Тенекеджиева

Викторианските коледни картички - вълнуващото начало, което се превръща в лудост

Директорът основател на V&A, Хенри Коул, изпраща първата коледна картичка през 1843 г.

Днес преместват втората скулптура, открита при разкопките в Хераклея Синтика, в НИМ

За да се осъществи преместването на статуята, тя беше регистрирана като културна ценност

ЮНЕСКО обсъжда разширяване на списъка на нематериалното културно наследство

Около 60 културни практики са предложени за включване в списъка, в това число китайската Нова година, приготвянето на напитката саке в Япония и традицията на къносване в арабския свят