АРХЕОЛОГИЯ, НАХОДКИ
С над хиляда находки, между които златен солид, завърши археологическият сезон в Девня
Находките съдържат бронзови монети, няколко глинени лампи и два глинени съда, на които предстои научна обработка и реставрация
Редактор : Impressio / 1262 Прочита 0 Коментара
С над хиляда находки, между които златен солид, завърши археологическият сезон в Девня (Снимка: Община Девня)Повече от хиляда артефакта откриха археолозите при разкопките в Девня през настоящия сезон, съобщават от пресцентъра на Община Девня. На обекта работи екип на д-р Христо Кузов, уточняват от ведомството.
Според специалистите най-ценната находка е златен солид от времето на император Теодосий II. Той допълва сбирката от златни монети от същия вид и номинал, открити при проучванията през 2019 и 2020 г., и ще бъде прибавен към златното монетно съкровище в експозицията на Музея на мозайките.
Монетата е намерена в непосредствена близост до мястото, където са открити останалите солиди от късната Римска империя, но е била скрита в "реброто" между отделните квадрати, проучвани от археолозите, които са били съединени при тазгодишните разкопки, казват още от Общината.
Находките от настоящия археологически сезон в Девня съдържат още хиляда бронзови монети, няколко глинени лампи и два глинени съда, на които предстои научна обработка и реставрация. Тези от тях, които имат експозиционна стойност, в бъдеще също ще намерят място сред експонатите в Музея на мозайките, уточнява директорът му Иван Сутев.
Тепърва предстои проучванията в подножието на раннохристиянската базилика на Марцианопол да изяснят дали на изследвания терен в античния квартал е имало една или няколко сгради, каза още той. Това обаче ще стане ясно най-рано през следващия археологически сезон.
Разкопките в Девня са консервирани и обезопасени чрез осветление и видеонаблюдение срещу набезите на иманяри и случайни търсачи на съкровища, съобщават от Общината. Табела на мястото предупреждава, че преминаването през територията на археологическия обект е забранено, а за по-голяма сигурност проучваният периметър е ограден с предупредителна лента.