Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Уникален скитски скиптър на 2500 години откриха археолозите в Солницата край Провадия

АРХЕОЛОГИЯ

Уникален скитски скиптър на 2500 години откриха археолозите в Солницата край Провадия

Праисторическият солодобивен и градски център е просъществувал от 5600 до 4350 година пр. Хр. и там се е развивало най-ранното специализирано производство на сол в Европа

Откритият в Солницата скиптър е поставен в специални условия още след изваждането му от земята (Снимка: Данаил Войков/БТА)

Уникален скитски скиптър на 2500 години намериха археолозите в последните за този сезон дни от разкопките в праисторическия солодобивен и градски център "Провадия - Солницата".

Откритият в Солницата скиптър е поставен в специални условия още след изваждането му от земята (Снимка: Данаил Войков/БТА)

За откритието разказа днес ръководителят на обекта академик Васил Николов.

Гробът, в който е намерен скиптърът, е изследван от Виолета Стоицова и Калина Самичкова.

За откритието разказа днес ръководителят на обекта академик Васил Николов. Гробът, в който е намерен скиптърът, е изследван от Виолета Стоицова и Калина Самичкова (Снимка: Данаил Войков/БТA)

Проучвана яма е по-различна от намерените досега, обясни Николов.

Той подчерта, че скитските гробове са нещо много рядко срещано в днешна Североизточна България. До момента са открити четири или пет.

Откритият в Солницата скиптър е поставен в специални условия още след изваждането му от земята (Снимка: Данаил Войков/БТА)

Още Археологическите проучвания на "Провадия-Солницата" вече са в разгара си

Археологическите проучвания на "Провадия-Солницата" вече са в разгара си

Формата на гроба на скитския войн наподобява ботуш, с вдълбана част. В по-късни времена тя явно е била разкопавана, но хората са видели черепа и горната част от скелета на мъжа, които днес липсват, и са спрели веднага, обясни още акад. Васил Николов. Сега археолозите са намерили костния скиптър, който изследователят окачестви като "невероятно постижение на изкуството от онова време".

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Край човешките кости са намерени и такива на кон, малко кученце и костенурка. Войнът е бил погребан с железен нож, но през вековете оръжието е корозирало и е в много лошо състояние.

Формата на гроба на скитския войн наподобява ботуш, с вдълбана част (Снимка: Данаил Войков/БТА)

Скитите са степно и полустепно население, което достига до Дунав през 7-и век пр. Хр., разказа Николов. Те са навлизали в територията на днешна България, но няма данни да са се били с местните.

Информация за конфронтацията им с траките е за след 5-и век пр.Хр. Според учените през ранната бронзова епоха скитите са погребвали своите хора във вече съществуващи могили. За пръв път сега е открит гроб в селищна могила, посочи Николов. Той уточни, че свидетелство за етническата принадлежност на воина е и начинът, по който е положено тялото му - с отворени крака, единият леко свит.

Формата на гроба на скитския войн наподобява ботуш, с вдълбана част (Снимка: Данаил Войков/БТА)

Още Есхара от II-I век пр. Хр. откриха при разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата

Есхара от II-I век пр. Хр. откриха при разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата

На колко години е бил мъжът, колко е бил висок, ще покажат изследванията. Ще бъдат проучени и костите на намерените животни, чрез които може да се направи по-точна датировка, допълни още Николов. Той каза, че катакомбите в гробните ями също са характерни за скитите. В тях са полагани даровете за пътуването в отвъдното.

В намерения в Солницата гроб няма керамика.

Това според Николов не е учудващо, защото скитите са били номади и не са разнасяли съдове, по-скоро са ползвали местните, когато отидат на някъде.

Снимка: Данаил Войков/БТА (БТ)

Скитите обаче са имали своя материална култура и изключителни традиции в косторезното изкуство.

Доказателство за уменията на майсторите им е и откритият в Солницата скиптър. Според Николов той е принадлежал най-вероятно на военноначалник на малка военна част. Костите на коня в гроба му пък подсказват подсказват, че мъжът е бил кавалерист.

Скиптърът е дълъг 39 сантиметра. Дръжката е от две части от кост, слепени.

За откритието разказа днес ръководителят на обекта академик Васил Николов (Снимка: Данаил Войков/БТА)

В долната си част тя е обхваната от муфа и има дупка, което подсказва, че най-вероятно е окачван някъде, обясни Николов. Връзката между главата и дръжката на скиптъра е изключително прецизно направена. Самата глава е резбована в типичния за скитите зверилен стил, обясни Николов.

Погледната от едната страна тя е като клюн на орел, но от другата древният майстор е изрязал антропоморфен образ, върху който клюнът изглежда като шапка.

Още  Археолози откриха фрагмент от флейта от късния халколит  в "Провадия-Солницата"

Археолози откриха фрагмент от флейта от късния халколит в "Провадия-Солницата"

Консултирах се с един от най-добрите специалисти по скитска култура - директорът на историческия музей във Варна Игор Лазаренко, но и той не знае да е намиран до сега такъв костен скиптър, разказа Николов. Откриваните до момента обикновено са кръстовидни, с орнитоморфна горна част. Най-често майсторите са изрязвали орел, защото тази птица е част от скитската религиозно-митологична система.

Откритият в Солницата скиптър е поставен в специални условия още след изваждането му от земята.

Така ще бъде съхранен до занасянето му в лабораторията, където ще бъде реставриран и консервиран. След това ще бъде изложен в историческия музей в Провадия.

Праисторическият солодобивен и градски център "Провадия - Солницата" е просъществувал от 5600 до 4350 година пр. Хр. В това селище се е развивало най-ранното специализирано производство на сол в Европа, а направената от древните каменна крепост е една от първите на Стария континент. На практика праисторическият градски център е бил първият европейски "монетен двор", защото преди 7 хиляди години солта е била най-ценната стока.

Още Откриха открадната статуя на стойност 1,5 милиона долара

Откриха открадната статуя на стойност 1,5 милиона долара

Още Откриха неизвестни досега помещения в пирамидата на древноегипетския фараон Сахура в Абу Сир

Откриха неизвестни досега помещения в пирамидата на древноегипетския фараон Сахура в Абу Сир

Още Пещерно изкуство на 24 000 години откриха в Испания

Пещерно изкуство на 24 000 години откриха в Испания

Още Откриха храм на Афродита в потъналия античен египетски град Тонис-Хераклион

Откриха храм на Афродита в потъналия античен египетски град Тонис-Хераклион

ИЗБРАНО
Коментирай2

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Намерен е автентичен автограф на Софроний Врачански

Това казва проф. Николай Овчаров за проучването на български поклоннически пътувания в Йерусалим

Нови открития в древноегипетския храм Рамесеум в Луксор разкриват част от неговите тайни

Образователен център, складове за храна и изба за вино са сред находките в Рамесеума, известен като Храма на милион години

Монументална гробница с релеф на семейна двойка бе открита в Помпей

Фигурите са големи почти колкото естествения човешки ръст

Ново проучване: Артефактите от гробницата на Тутанкамон са свързани с мистериозен ритуал

Предмети, за които първоначално се смяташе, че са обикновени стойки, може би са най-старият известен археологически запис на ритуала "Пробуждане на Озирис"

Откриха гробница на неизвестен древноегипетски фараон

Откриването на гробницата на седем метра под земята в древния некропол близо до град Абидос беше съобщено от музея на Пенсилванския университет и египетски археолози

Египетски археолози откриха гробница на висш командир от времето на Рамзес Трети

Забележителни находки са златен пръстен с картуш, съдържащ името на Рамзес Трети, колекция от мъниста и камъни с различни форми и цветове, както и малка кутийка от слонова кост