Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Намериха рядка златна монета на византийския император Фока

АРХЕОЛОГИЧЕСКИ НАХОДКИ

Намериха рядка златна монета на византийския император Фока

Златната монета е открита при разкопките на крепостта Русокастро, край Бургас

Въздушна снимка на крепостта Русокастро, край Бургас (Снимки: Регионален исторически музей – Бургас)

При разкопките на крепостта Русокастро е открита рядка златна монета-солид на византийския император Фока. Тя е с тежест 4.5 грама.

Снимки: Регионален исторически музей – Бургас

Император Фока е управлявал от 602 до 610 г. Той застава начело на бунт, чрез който е свален император Маврикий, който е убит заедно със синовете си. Фока управлява Византийската империя по особено деспотичен начин, което бързо настройва срещу него голяма част от обществото. В армията е бил редови стотник, което допълнително създало брожения срещу управлението му. В крайна през сметка, през 608 г., в Картаген избухва бунт срещу императора, който се оказва успешен. Водачът на бунта - бъдещият император Ираклий, лично обезглавява Фока и е коронован за византийски василевс.

Снимки: Регионален исторически музей – Бургас

Първото изграждане на крепостни стени на скалния хълм при Русокастро е през VI в. Откриването на монетата показва, че крепостта активно е функционирала до началото на VII в. Тя е била заселена отново от българско население през IX в. През първата половина на XIII в. са построени нови крепостни стени и кули, вероятно при управлението на цар Иван Асен II. Площта ѝ възлиза на 52 декара, което я прави най-голямата средновековна крепост в Южна България, от ранга на Царевец, Трапезица, Червен, Калиакра. Запазените стени са на височина над 5 м.

Крепостта се проучва от екип на Регионален исторически музей - Бургас, ръководен от Милен Николов и Доротея Гюрджийска. През настоящата кампания се разкрива цитаделата на крепостта, като целта е след разкопките да се пристъпи към нейната консервация, реставрация и експониране.

Разкопките се финансират от Община Камено, Министерството на културата на Република България и Националния исторически музей.

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Откриха гробница на неизвестен древноегипетски фараон

Откриването на гробницата на седем метра под земята в древния некропол близо до град Абидос беше съобщено от музея на Пенсилванския университет и египетски археолози

Златната загадка на Тумака-Толита - един народ, изчезнал без следа

Изящна златна статуетка на 2000 години разкрива част от тайните на древна цивилизация

Новооткрити графити в Йерусалим свидетелстват за български поклоннически пътувания през XVIII и XIX век

"Надписите бяха открити по стените на гръцки православни манастири в Стария град на Йерусалим и околностите му, датиращи от османския период", съобщават изследователите

Египетският археолог Захи Хауас опроверга твърденията за "подземен град" под пирамидите в Гиза

Египтологът отхвърли "спекулативно изследване" за съществуването на колони и структури под пирамидата на Хефрен в Гиза

Египетски археолози откриха гробница на висш командир от времето на Рамзес Трети

Забележителни находки са златен пръстен с картуш, съдържащ името на Рамзес Трети, колекция от мъниста и камъни с различни форми и цветове, както и малка кутийка от слонова кост

Нигерийското културно наследство е под заплаха

Предупрежденията идват от търговеца на традиционни произведения на изкуството Иса Лаван