Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Какво ще видим по време на Дните на японската култура в България?

Какво ще видим по време на Дните на японската култура в България?

Юбилейната програма отбелязва три годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. - 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване

Снимка: iStock by Getty Images

Ревю на кимона, изложби на калиграфия, съвременно японско изкуство и икебана са сред първите събития в тазгодишната програма на "Дни на японската култура в България".

Тази есен в програмата предстоят 23 събития в седем града на страната - София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък, съобщават организаторите.

Източник: Посолство на Япония/ БТА

Още Японска калиграфия - Състояния от Венелина Петкова и Богдан Богдев

Японска калиграфия - Състояния от Венелина Петкова и Богдан Богдев

Юбилейната програма отбелязва три годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. - 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване.

За много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, което ще позволи на българите да се докоснат до очарованието на японската култура по най-автентичен начин, посочват организаторите от посолството на Япония и клуб "Приятели на Япония в България - Нихон Томоно Кай".

Първото събитие е на 1 септември в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски", където ще има лекция и модно ревю "Пътешествие в света на кимоната".

Минори Сугимото, първо ниво експерт по обичане на кимона, ще пристигне специално от Япония, заедно с още пет свои асистентки, за да представи естетиката и богата символика на японската традиционна дреха. На 3 септември Минори Сугимото гостува във Варна.

Още ЮНЕСКО даде статут на културно наследство на спорната японска златна мина Садо

ЮНЕСКО даде статут на културно наследство на спорната японска златна мина Садо

Предвидени са поредица от изложби на съвременно японско изкуство на фондация "Аматерас", 10-ото издание на "София Екиден маратон" и изложбата на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава, която ще може да се види в галерия "Сан Стефано", в столицата между 18 септември и 2 октомври.

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Авторката представя за трети път своето изкуство в България, и лично ще открие изложбата. На 19 септември ще проведе работилници за желаещите да се докоснат отблизо до магията на японската калиграфия.

На 24 септември в хотел "Маринела" е премиерната прожекция на документалния филм "Бледосиня точка" - за науката и технологиите, които помагат на човек да се докосне до живота чрез водата. В лентата участва и българският учен проф. Румяна Ценкова от университета Кобе, основател на науката аквафотомика.

На 27 септември във варненското село Аспарухово ще бъде поставена на сцена японска пиеса в изпълнение на ученици, изучаващи японски език в училище "Христо Ботев" - с. Дългопол, Варненско. Ще има демонстрации на бойни изкуства и представяне на японската култура пред местната общност.

Още Легендата на японския авангарден джаз Акира Саката идва в София

Легендата на японския авангарден джаз Акира Саката идва в София

През октомври и ноември ще има лекция и изпълнение на класически японски танци (8 октомври, София), концерт на класическа японска духова музика (12 октомври - София, 13 октомври - Казанлък), Ден на японските бойни изкуства и традиции, който ще бъде открит с цветен парад на международна трупа за танци йосакой (19 октомври, София), лекция за японските гравюри укийо-е от специалиста в тази област проф. Джуничи Окубо (21 октомври - Велико Търново, и 22 октомври - София), концерти на барабани тайко (5 ноември - София, 7 ноември - Стара Загора), прожекции на японски филми (31 октомври и 14-17 ноември - София).

"За нас е чест да представяме японската култура пред българска аудитория за 35-а поредна година.

Достигането до все по-различни и дори малки населени места ни кара да се гордеем с работата, която вършим ежегодно. Миналата година "Дни на японската култура" привлякоха над 40 хиляди души публика, като се надявам богатата ни културна програма тази година да мотивира още повече хора да се докоснат до древна и съвременна Япония", казва културният аташе на Япония у нас Кенто Мураки.

Още "Графика от Япония" във Варненската художествена галерия

"Графика от Япония" във Варненската художествена галерия

Още Японският бестселър „Гърди и яйца“: Дръзка история на три жени, които търсят себе си (откъс)

Японският бестселър „Гърди и яйца“: Дръзка история на три жени, които търсят себе си (откъс)

Още Японската пианистка Фумие Фукуи свири тази вечер в Полския институт

Японската пианистка Фумие Фукуи свири тази вечер в Полския институт

Още Японският аниматор Хаяо Миядзаки триумфално се завърна в киноиндустрията

Японският аниматор Хаяо Миядзаки триумфално се завърна в киноиндустрията

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Съюзът на артистите обвини министъра на културата в бездействие

САБ, чийто председател в Христо Мутафчиев влезе остро с критика към Министерство на културата и липсата на действия близо 100 дни след началото на управлението на новия министър Мариан Бачев

Намерен е автентичен автограф на Софроний Врачански

Това казва проф. Николай Овчаров за проучването на български поклоннически пътувания в Йерусалим

Нови открития в древноегипетския храм Рамесеум в Луксор разкриват част от неговите тайни

Образователен център, складове за храна и изба за вино са сред находките в Рамесеума, известен като Храма на милион години

Намерен откраднат оригинал от "Първото фолио" на Шекспир е показан във Великобритания

Той се съхранява в библиотеката на университета в Дърам, откъдето е откраднат през 1998 г.

Масов римски гроб е открит в покрайнините на Виена

"Сензационната находка" от края на първи век от н.е. е доказателство за жестока битка на границата на Римската империя, казаха от изследователския екип. Жертвите вероятно са свързани и с възникването на Виена като град, допълват те.

Монументална гробница с релеф на семейна двойка бе открита в Помпей

Фигурите са големи почти колкото естествения човешки ръст