ИЗКУСТВА НА ПОТОКА
Японска калиграфия - Състояния от Венелина Петкова и Богдан Богдев
Изложбата е от 22 август до 5 септември в Арт салон на радио Варна
Редактор : / 212 Прочита 0 Коментара
Откриване: 22 август, 18.30 ч., Арт салон на радио ВарнаВдъхновявайки се и изучавайки съвременна японска калиграфия Шодо, изкуството на източния туш суми (В. Петкова) и монохромната абстракция (Б. Богдев), двамата автори представят свои уникални светове чрез авторските си търсения, заредени със смелост и с философски под-пластове.
Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а въздействието - силно и привидно първично.
В "Състояния" по фин и необичаен начин присъства и предметност, но в основите си има изключително абстрактна същност.
В изложбата "Състояния" няма политика, екология и социален привкус. Всичко, което виждате или не виждате, се е случило дълбоко в интимния свят на съответния му автор, свят отвъд основните определителни маркери на съвременното "социално животно". Не представя и красиви пейзажи или букети цветя, което не й пречи да е заредена с известна сантименталност.
Творбите тръгват от съвременната японска калиграфия Шодо (където всеки знак е и символ, който можем да разчленим на смислови части, излъчващи голяма доза поетичност) и от монохромния абстрактен експресионизъм, възникнал в САЩ след Втората световна война, засягат предметността - разпознаваема, необходима ни и самата тя трансцендирана в символ и навлизат в "без-образността" - там, където съзнанието се опитва да остане голо или да се разсъблече до ненатруфен жест, изпълнен с искреност и себепознание.
"Състояния" не търси някаква невъзможна уникалност, въздействието на картините в нея е по-скоро ефимерно (В. Петкова) или неопределено (Б. Богдев), и отново - плод на търсене на автора из собствените му интимни кътчета на съзнанието.
Да, една изложба със силно изразен философски момент, който витае някъде отвъд и иззад самите творби. И в същото време - фриволна.
В избрани дни ще можете да се включите в Ателиета "Срещи с японската четка"
"Търся много, откривам изведнъж, изучавам бавно, дълго стоя на прага ... мисля, че още съм там.
Това мога да кажа за страстта си към източния туш и хартия и тяхната изтънчена флуидност, която може да те вбеси и/или удиви от теб самия. Накратко и поетично."
Венелина Петкова е родена през 1979 г. в морския град Варна. Там завършва Хуманитарна гимназия "Константин Преславски" с литература и френски език. От 1998 г. живее в столицата - град София, където следва Връзки с обществеността, а после магистратура "Изкуства и съвременност" в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Записва и квалификационен курс "Арт-терапия" към Нов български университет.
Културата на Далечния Изток и по-специално на Япония я привлича от малка, отначало наравно със света на западното изкуство, а в зрялата й възраст надделява. Това привличане определя страстта й към суми-е източната рисунка с туш и Шодо - японска калиграфия или още Пътят на четката.
Практикува повече от 5 години - първо със сенсей Мичико Имаи (Япония), а от две години със сенсей Хекиун Ода, японски майстор на четката от най-висок ранг. В момента В. Петкова притежава степен Специално кю по Шодо от японската школа ШоДжинКай.
От година води арт ателиета към Японски културен център "Кокоро", София. Водила е такива и към Дни на японската култура в България, към FesTEAval - изложение на чай и в самостоятелни събития в София, Варна, Пловдив, Добрич и Габрово.
През май 2024 участва с пърформанс - рисуване с японски туш на живо към концерта "Сакура серенада" (Музей "Борис Христов", София).
Идейник, участник и съ-организатор е на няколко изложби, посветени на общуването между изкуството с туш на Далечния Изток и България:
- с представяния в София (галерия "Сердика") и Варна (Арт салон на радио Варна): "Полъх от Изтока"(2022г) и "Написано с цветя, нарисувано с думи" (2023г.) - изложби от името на Български хайку съюз към Дни на японската култура;
- към "Панорама на японските изкуства" с организатор Японски културен център "Кокоро", Пловдив, 2022г.
- "Сърце" (2021г, галерия "Сердика", София) - самостоятелно представяне;
- Обща изложба към FesTEAval - изложение на чай 2019, Музей на земята и хората, София;
- няколко пърформанса-демонстрации, включително лекция-демонстрация за Aniventure Comic Con 2023г.
- Изложба "Формата на вятъра" - шодо и кусамоно (Венелина Петкова и Мария Зоицина) в Японски културен център "Кокоро", София (9-23 април, 2024).
През 2021г. излиза от печат дебютната й книга с хайку поезия, кратка проза и 50 авторски суми-е и шодо илюстрации "Бели петна", а през 2023 втората й "Книга против мигрена - къси разкази", изд. Ерго. Илюстратор е на два броя на сп. Кула, Казанлък. В момента подготвя третата си книга авторски текстове, суми-е илюстрации и калиграфия.
Авторската страница за изкуство и поезия на Венелина Петкова
Богдан Богдев
Мълчанието би трябвало да описва най-добре моите картини, но ако все пак трябва да кажа нещо то би било, че в търсене на смисъл и знание за красивото, човек неминуемо стига до абстрактното.
Роден в Балчик, израстнах и учих в Добрич. След година следване в УНСС, София, през 1998 продължих образованието си в Ню Йорк, където завърших бизнес администрация в Барук Колидж. Работих и три години на Уол Стрийт, но без особен успех.
В Ню Йорк за първи път се срещнах със световното модерно изкуство. Често посещавах - МоМА, Метрополитън, Гугенхайм, Уитни. Не пропусках и малките алтернативни места в Трайбека и Бруклин.
От години харесвам графиката, калиграфията и джаза, но когато видях творбите на Франц Клайн, Мадъруел и Сай Туомбли тези стилове се сляха и аз разбрах, как искам да се изразявам. Импулсът беше внезапен и категоричен. За 6 месеца натрупах стотици рисунки и скици с акрил, туш, мастило и пастел в най-различни формати.
В първата си изложба "Азбука на жеста", показах малка част от тях (6-26 юли, Клуб на архитекта, гр. Варна, 2022 г.). Втората ми изложба е съвместна с Венелина Петкова - "Състояния" (Арт салон на радио Варна, 22 август-5 септември, 2024 г.). В нея по примера на арт движенията Бокуджинкай (човек на туша, Япония) и монохромния абстрактен експресионизъм след Втората световна война ((САЩ), абстракция, далекоизточна калиграфия, предметност и философски поглед общуват помежду си.
Състояния/ States / 心的状態
Венелина Петкова/ Богдан Богдев (източен туш суми, Шодо японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм)
Откриване: 22 август, 18.30 ч., Арт салон на радио Варна
Сейфетин Шекеров (Сефо) с изложба скулптура, малка пластика и живопис "Пожелай си!" в галерия "Арт Маркони"