Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Какво да очакваме за културата от новия български парламент?

КУЛТУРНА ПОЛИТИКА

Какво да очакваме за културата от новия български парламент?

Културата липсва само в една от предизборните програми на партиите в новия български парламент

Илюстрация: iStock by Getty Images

Сред приоритетите на новите управляващи са финансиране на културни и образователни институции в сферата на културата, достъп до култура и в малките общини и населени места, подпомагане на читалищата и опазване на културното наследство, дигитализация, увеличаване на социалния статут на културните дейци, регламентиране на меценатството, подпомагане на дейността на читалищата, връзката между бизнеса и културата.

Още Велислав Минеков: Мизерията е всеобхватна, целта е една - да я преборим

"Мизерията е всеобхватна": Велислав Минеков пред Dir.bg

Тези теми са залегнали в програмите на "Продължаваме промяната", ГЕРБ, БСП, "Демократична България", "Възраждане", "Има такъв народ", обобщават от БТА.

Някои партии имат по-отличителни каузи. ГЕРБ, например, си поставя за цел активното подпомагане на възстановяването на религиозните храмове на основните общности в България.

БСП и "Демократична България" акцентират финансирането в сферата на културата да бъде един процент от брутния вътрешен продукт на страната. "Има такъв народ" (ИТН) предлага "прогресивно увеличение" на годишния бюджет за култура.

В своята програма БСП включва свободата на словото, както и на закона за защита на езика. ИТН са за отделна комисия, отговаряща за свободата на словото, правата на човека и медийната политика към Народното събрание.

"Демократична България" (ДБ) е най-конкретна в целите си и с 10-годишна стратегия за развитие на българската култура. Политиката в тази сфера е социално ориентирана. Предлагат ваучери за култура - за младежи и семейства с деца. Посочват задължителна годишна държавна субсидия за купуване на книги в библиотеките и читалищата.

Още Зам.-министърът на културата Весела Кондакова: Най-голямата иновация е промяната на мисленето

Зам.-министърът на културата Весела Кондакова: Най-голямата иновация е промяната на мисленето

Единствено ДБ предлага ДДС на книги, учебници и учебни помагала да бъде намалено. Предлага се националният фонд "Култура" да бъде преструктуриран. Настоява се и за преразглеждане на някои от законите в сферата на културата, както и за мерки за справяне с пандемията - като подпомагане на творците в риск. Единствено ДБ предлага учредяване на акредитационна комисия за култура.

"Демократична България" предлага също създаване на дискусионни групи за обсъждане на състоянието на българския патриотизъм и осъждане на проявите на ксенофобия, расизъм и други. В политическите програми на ДБ и "Възраждане" има и насърчаване на конкурсните прояви за млади творци.

В политическата програма на партия "Възраждане", със силен акцент върху патриотизма, има идеи за провеждане на повече събори за народно творчество и по-силно присъствие на фолклора в училищата. Предлага се стимулиране на професионалните занаятчийски сдружения и на Института по етнография и фолклористика към БАН. Настоява се за значителен акциз при вноса на имитациите на български мартеници, керамика и други традиционни предмети.

Още Проф. Велислав Минеков връчи грамоти на български творци

Проф. Велислав Минеков връчи грамоти на български творци

Още Проф. Велислав Минеков: Онова, което се наричаше театрална реформа, беше щета

Проф. Велислав Минеков: Онова, което се наричаше театрална реформа, беше щета

Още Министър Велислав Минеков: Трябва да има нова методика за финансиране на театрите

Министър Велислав Минеков: Трябва да има нова методика за финансиране на театрите

Още Проф. Минеков: Щетите в министерството са толкова много, че не могат да бъдат обработени

Проф. Минеков: Щетите в министерството са толкова много, че не могат да бъдат обработени

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Пещерата "Шове" във Франция, известна със скалното си изкуство, е открита преди 30 години

На кръгла маса по повод 30-годишнината Елиет Брюнел споделя спомени от "онзи паметен ден"

Мария Ванкова е тазгодишният носител на голямата награда "Валя Крушкина - журналистика за хората"

Тя е отличена за материала "Лекарство на всяка цена - четири години по-късно"

Златни езици, нокти и ритуални изображения разкриват живота и вярванията на древните египтяни

Находките включват и 29 амулета с изображение на колоната на Джед, скарабеи и амулети, представляващи божества като Хор, Тот и Изида, както поотделно, така и в уникални съчетания

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозаечни плочки

Черепът, вероятно с произход от племето микстеки, е част от колекцията на Музея за света в Лайден и е закупен през 60-те години на миналия век

Тръненият венец на Исус Христос се завърна тържествено в "Нотр Дам" за публично поклонение

Венецът е изплетен от тръни и е бил положен на главата на Исус Христос преди разпъването му на кръста в Йерусалим, с цел пародиране на царска корона

Реставрираната катедрала "Нотр Дам" се открива пет години след опустошилия я пожар

Виктор Юго помага катедралата да се превърне в символ на Париж и Франция, когато я използва като място на действието в романа си "Парижката света Богородица" от 1831 г.