Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Древен дворец в Рим отново е отворен за туристи след десетилетия реставрация

РЕСТАВРАЦИЯ

Древен дворец в Рим отново е отворен за туристи след десетилетия реставрация

Близо 2000-годишният Domus Tiberiana е бил дом на владетели по време на императорския период на древния град. От обширния дворец се открива широка гледка към Римския форум под него

Снимка: AP/ БТА

Древен римски императорски дворец на върха на хълма Палатин беше отворен за туристи след близо 50 години затваряне за реставрация, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА. 

Близо 2000-годишният Domus Tiberiana е бил дом на владетели по време на императорския период на древния град. От обширния дворец се открива широка гледка към Римския форум под него.

След десетилетия на структурна реставрация, целяща да укрепи двореца от съображения за сигурност, сега посетителите могат да го разглеждат. При разкопките са открити артефакти от вековете на римския живот след упадъка на империята.

Още

Цветни мозайки от Древен Рим показват в Археологическия музей

Цветни мозайки от Древен Рим показват в Археологическия музей

Директорът на археологическия парк "Колизеум", който включва Палатинския хълм, в писмено описание на възстановения дворец го нарече "дворец на властта par excellence".

В навечерието на повторното откриване служителката Алфонсина Русо цитира римски поет от първи век, според когото обширният дворец изглежда "безкраен" и че "грандиозността му е точно като грандиозността на небето".

Въпреки че резиденцията е кръстена на Тиберий, управлявал империята след смъртта на Август, археологическите проучвания показват, че основите на двореца датират от епохата на Нерон, малко след пожара от 64 г. след Христа, опустошил голяма част от града.

След упадъка на Римската империя резиденцията е изоставена в продължение на векове, докато през 1500 г. благородническото семейство Фарнезе не създава обширна градина около руините.

Резиденцията, построена на северозападния склон на хълма, се смята за първия истински императорски дворец. Освен резиденция на императора комплексът включвал градини, места за поклонение, помещения за преторианската гвардия, която охранявала владетеля, и район за работниците, който имал изглед към Римския форум.

Още

В Древен Рим е имало жени-гладиатори

В Древен Рим е имало жени-гладиатори

Още

Стъклото - изкушение за сетивата - от Древен Рим до наши дни

Стъклото - изкушение за сетивата - от Древен Рим до наши дни

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Проф. Николай Овчаров пише книга за аристокрацията по време на Второто българско царство

За новия си труд авторът сподели, че както и в опуса за царете, в нея освен историческите извори, ще бъде застъпена много и археологията

Служители във Ватиканските музеи започнаха безпрецедентен протест срещу условията на труд

Служителите, повечето от които са разпоредители в музеите, изпратиха петиция до административния орган на държавата град Ватикана

Сайтът за култура и изкуство Impressio e сред номинираните за наградата "Златно перо"

На тържествена церемония на 21 май 2024 в НМТ "Стефан Македонски" от 19.30 ч. ще бъдат връчени отличията за принос към българската култура на изтъкнати представители на българската литература, театър, музика, изобразително изкуство, кино и журналистика

Музей в Чикаго ще изложи пред публика вкаменелост на археоптерикс

"Вкаменелостта притежава единствения пълен гръбначен стълб на археоптерикс

Военноморският музей във Варна посреща 6 май с изложба икони на светци воини

Включени са 33 икони с образите на най-почитаните у нас светци воини, изографисани с копие, меч или кръст в ръка

Тракийската гробница Оструша край Казанлък официално отвори врати за посетители

Гробницата е изцяло реставрирана и социализирана по проекта на Община Казанлък "Светът на траките"