Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Древен дворец в Рим отново е отворен за туристи след десетилетия реставрация

РЕСТАВРАЦИЯ

Древен дворец в Рим отново е отворен за туристи след десетилетия реставрация

Близо 2000-годишният Domus Tiberiana е бил дом на владетели по време на императорския период на древния град. От обширния дворец се открива широка гледка към Римския форум под него

Снимка: AP/ БТА

Древен римски императорски дворец на върха на хълма Палатин беше отворен за туристи след близо 50 години затваряне за реставрация, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА. 

Близо 2000-годишният Domus Tiberiana е бил дом на владетели по време на императорския период на древния град. От обширния дворец се открива широка гледка към Римския форум под него.

След десетилетия на структурна реставрация, целяща да укрепи двореца от съображения за сигурност, сега посетителите могат да го разглеждат. При разкопките са открити артефакти от вековете на римския живот след упадъка на империята.

Още Цветни мозайки от Древен Рим показват в Археологическия музей

Цветни мозайки от Древен Рим показват в Археологическия музей

Директорът на археологическия парк "Колизеум", който включва Палатинския хълм, в писмено описание на възстановения дворец го нарече "дворец на властта par excellence".

В навечерието на повторното откриване служителката Алфонсина Русо цитира римски поет от първи век, според когото обширният дворец изглежда "безкраен" и че "грандиозността му е точно като грандиозността на небето".

Въпреки че резиденцията е кръстена на Тиберий, управлявал империята след смъртта на Август, археологическите проучвания показват, че основите на двореца датират от епохата на Нерон, малко след пожара от 64 г. след Христа, опустошил голяма част от града.

След упадъка на Римската империя резиденцията е изоставена в продължение на векове, докато през 1500 г. благородническото семейство Фарнезе не създава обширна градина около руините.

Резиденцията, построена на северозападния склон на хълма, се смята за първия истински императорски дворец. Освен резиденция на императора комплексът включвал градини, места за поклонение, помещения за преторианската гвардия, която охранявала владетеля, и район за работниците, който имал изглед към Римския форум.

Още В Древен Рим е имало жени-гладиатори

В Древен Рим е имало жени-гладиатори

Още Стъклото - изкушение за сетивата - от Древен Рим до наши дни

Стъклото - изкушение за сетивата - от Древен Рим до наши дни

 

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Яма, пълна с обредни предмети, разкриха археолозите в "Солницата" край Провадия

"Трябва да популяризираме факта, че ранните крепостни стени на селището са правени много преди египетските пирамиди", заяви ръководителят на разкопките академик Васил Николов

Разкриха невиждани в продължение на хилядолетия надписи в древноегипетския храм в Едфу

Едно от най-важните открития е уникален демотически надпис, който описва влизането на жреците в олтара, обяснява ръководителят на проекта Мартин Щадлер от Вюрцбургския университет в Германия

Двутонна древноримска надгробна плоча е изложена в Античния керамичен център край Павликени

Находката има голяма важност за историята на римската вила в Античния керамичен център и е най-подробният писмен паметник, открит на това място

Два гроба на бебета, вероятно починали при епидемия, откриха в крепостта Русокастро

Приключиха археологическите разкопки в средновековния град Русокастро за 2024 г.

Египетски археолог поде кампания за връщане на бюста на царица Нефертити от музей в Берлин

В петицията си Захи Хауас иска връщането на бюста, като твърди, че той е бил изнесен от Египет незаконно след откриването му

Екопротест остави затворен "Райксмузеум" в Амстердам

"Неразбираемо е, че "Райксмузеум" си позволява да бъде спонсориран от Ай Ен Джи - най-големия финансов двигател на климатичната криза", заявиха организаторите на протеста - климатичното движение "Бунт срещу унищожението"