Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Чисти океани за нашето бъдеще

Чисти океани за нашето бъдеще

Днес е Световният ден на океана

Снимка: Shutterstock

Световният ден на океана ежегодно се отбелязва на 8 юни, предаде ТАСС. Одобрен е от Общото събрание на ООН на 5 декември 2008 г., но идеята за провеждането му била предложена още през 1992 г., по време на конференция на ООН за околната среда и развитието в Рио де Жанейро.

Целта на Световния ден на океана е да се информира обществеността за въздействието на човека върху световния океан и да се мобилизира световното гражданско движение в негова защита.

Световният океан покрива над 70 процента от земното кълбо. Основните замърсители на неговата акватория са нефтът и нефтопродуктите, които нерядко попадат в океана в резултат на взривяване на нефтени платформи и корабокрушение на танкери.

Снимка: Shutterstock

През април 2010 г. на платформата Дийпуотър хърайзън, недалеч от брега на Луизиана, избухва взрив, след който във водите на Мексиканския залив попадат 4,9 милиона барела петрол, образували петно с площ около 75 000 кв. км.

Освен това ежегодно до 20 милиона барела черно злато се изхвърлят в океана в резултат на миенето на трюмовете на танкерите. Значителна вреда на световния океан нанасят също отпадъчните води и битовите отпадъци.

Снимка: Shutterstock

Защитата на световния океан е регулирана от редица международни документи. Основните принципи на използването на акваторията му са отразени в Конвенцията на ООН по морско право, приета на 10 декември 1982 г. На 28 март 2016 г. в ООН официално започна работата над текста на съглашение за съхраняване и устойчиво използване на морското биологично многообразие в райони, които са извън пределите на действието на националните юрисдикции на държавите. Очаква се финалният текст на документа, призван да защити флората и фауната на световния океан от последствията от човешката дейност, да бъде съгласуван към 2019 г. или 2020 г.

На Световния ден на океана се организират изложби, фестивали, шествия, екологични митинги и акции. Водеща роля в осигуряването на информационна подкрепа на мероприятието играе Междуправителствената океанографска комисия на ЮНЕСКО.

Снимка: Shutterstock

Интересни факти за океаните

По случай днешния Световен ден на океана британският в. "Дейли експрес" предлага няколко интересни факта за големите водни басейни:

Денят се отбелязва на 8 юни от 2002 г. по инициатива на участниците в Конференцията на ООН за околната среда и развитието в Рио де Жанейро, Бразилия (3-14 юни 1992 г.).

Тази година мотото e: "Чисти океани за нашето бъдеще", като фокусът е насочен към търсене на начини за разрешаване на проблема със замърсяването им с пластмасови и други отпадъци.

Океаните покриват 71 процента от земната повърхност.

Средната дълбочина на океаните е над 12 000 фута (3700 метра).

Известните видове в океаните са 230 000. Смята се обаче, че общият им брой може да надхвърли два милиона.

Ако се извлече всичката сол от океаните, с нея може да се запълни куб с дължина на страните 175 мили (280 километра).

Според най-новите изчисления в океаните има 31 милиарда тона риба.

Седемдесет процента от кислорода, който дишаме, се произвежда от растения в океаните.

Годишно в океаните се изхвърлят над осем милиона тона пластмасови отпадъци.

 "Целият океан е съставен от единични капки", гласи италианска поговорка.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Сотбис" очаква рекордна продажба на древна еврейска Библия за над 30 млн. долара

Кодексът на Сасун, подвързан с кожа и написан на ръка пергаментен том, съдържащ почти цялата еврейска Библия, ще бъде продаден на търг в "Сотбис" в Ню Йорк през май

Откриха нови останки от Храма на слънцето в Кайро

Сред находките са части от статуя от кварцит на смятания за последен фараон от Осемнадесетата династия на Древен Египет Хоремхеб, управлявал между около 1319 и 1292 г. пр.н.е.

Откриха гробница в центъра на Лимасол в Кипър

Древната гробница датира от късната бронзова епоха (1600-1050 г. пр. Хр.) и в нея досега са открити два човешки скелета и различни артефакти като съдове

Музеят "Кунстхаус" в Цюрих ще изследва произхода на част от експонатите си

Целта е да се установи дали няма артефакти, конфискувани от нацистите

Германският философ Ернст Тугендхат почина на 93-годишна възраст

Тугендхат е смятан за един от най-важните съвременни философи

Играй и спечели двойна покана за церемонията по откриването на София Филм Фест в Зала 1 на НДК

27-ото издание на международния фестивал ще бъде открито на 16 март с филма "Повелителят на горите" на легендарния германски режисьор Фолкер Шльондорф, носител на "Оскар" и "Златна палма"