В ЦАРСТВОТО НА КЕРАМИКАТА
Кралицата на глината Йова Раевска оживява с изложба за своя 100-тен рожден ден
"Искам тази изложба да бъде нещо много различно, нещо което досега не се е случвало в България", казва внучката на забележителната художничка Ейми Горин-Чапман
Редактор : Тина Философова / 12 ноември 2018 / 18:04 4819 Прочита 0 Коментара
Повече от 50 уникални произведения на известната керамичка от близкото минало Йова Раевска ще бъдат показани в експозицията "Гласът на глината", за да припомнят таланта и изключителния й почерк.
Изложбата по случай 100-годишнината от рождението на авторката със златни ръце ще бъде открита на 21 ноември от 17.30 часа в Националния етнографски музей.
Родената в Троян през 1918 г. Йова Раевска е едно от най-емблематичните имена в декоративно-приложните изкуства. Работи активно от 40-те до 80-те години на миналия век и дава нова насока в развитието и модернизирането на традиционната българска керамика.
Визионерският й подход е оценен високо от специалистите, а творбите й вълнуват колекционерите и до днес. Освен че създава неповторими вази, купи и чинии, тя работи по декорацията на входния хол на Министерския съвет в София и капитела на ЦУМ.
5 юли 1968 г. Йова Раевска със свои творби (Снимка: Личен архив)
В предстоящата изложба "Гласът на глината", Йова Раевска ще оживее за ценителите не само чрез своите произведения, но и чрез два портрета. Единият е дело на прочутия български художник Златю Бояджиев. Другият е правен от сина на Йова - художникът Крас Горин, емигрирал в САЩ през 60-те години.
Първата изложба на Крас Горин, когато той е все още ученик (Снимка: Личен архив)
Самата изложба е по идея на неговата дъщеря и внучка на Йова Раевска - Ейми Горин-Чапман, която е родена през 1970 г. в Чикаго, но не е загубила връзката си с България и често е гостувала на баба си.
Ейми със съпруга си Джеф Чапман (Снимка: Личен архив)
Ейми е учила политология и психология, после работи в България, а в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" завършва магистратура "Драматургия и продуценство". Връща се в Ню Йорк, където се запознава с бъдещия си съпруг. През последните години се е посветила на отглеждане на двамата си синове, в момента живеят в Холандия. С баба си се е видяла за първи път като 4-годишна.
Йова Раевска в ателието си (Снимка: Личен архив)
Много след смъртта на керамичката през 2000 г., Ейми открива на вилата им в Драгалевци нейни творби, които не е виждала по-рано. Решава да ги събере в експозиция, а зад нея застават директорът на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей (ИЕФЕМ - БАН) - доц. Петко Христов и изкуствоведът доц. Виолета Василчина.
Ейми Горин-Чапман с доц. Виолета Василчина (Снимка: Личен архив)
Емоциална и слънчева, Ейми говори с възторг и признателност за творческото си семейство, необятната вселена на баба си и двете юбилейни изложби, организирани тази година в Троян и Ямбол. С нетърпение очаква и откриването на непоказваната до този момент и единствена по рода си изложба в Националния етнографски музей.
"Имам чувството, че нещо интересно се случва. Много хора като магнит се включват и искат да помагат. Благодарна съм много на всички. Това е едно "бебе", което се ражда, и искам цяло едно поколение да се запознае с огромния мащаб на творчеството й", сподели тя във видео интервю за Impressio, което можете да гледате по-горе.
В деня на откриването на изложбата, реализирана от международен екип от Холандия, Унгария, България и САЩ, ще бъде представен и луксозен каталог, посветен на Йова Раевска. В него са включени архивни снимки от живота й и кадри на творбите от изложбата.
Крас Горин на своята първа изложба, около 1961 г. (Снимка: Личен архив)
Експозицията от уникални произведения ще може да бъде видяна до 27 януари 2019 г.
1957 г. "Вазата на мира" (Снимка: Личен архив)
Интервю на Тина Философова/Видео и снимки: Екип на Dir.bg