Ужасената душа: Макбет

от Цян Сун

"Ужасената душа: Макбет"

Режисьор: Цинна Сю

Консултант по huiju опера: Тайшан Ли

Сценография: Пейсън Уан

Музика: Джъюен Сю, Инху Джао

Арии: Ифен У, Ай Сианг

Светлинен дизайн: Джънпин Джоу

Хореография: Лей Лиу

Хореография на действието: Мин Ду

Продуцент: Бейсион Сю

Участват: Юшу Ванг, Джинг Тинг Цю, Джун Тао, Хуей Ганг Дзин, Кай Джан, Синчън Дзин, Хъ Ян, Мин Ду, Лися Уан, Мънюен Цин, Син Ли и актьори на Института за пекинска опера от провинция Анхуей

На китайски език със субтитри на български.

Артистичното богатство на Изтока пресреща европейската театрална традиция с върхово майсторство и забележителна експресивност.

"Ужасената душа: Макбет" е китайски вариант на една от най-мрачните и въздействащи трагедии на Уилям Шекспир. Нейната история и универсалните теми за властта, морала, съдбата и свободната воля са пренесени в древната китайска държава Вей от периода "Пролет и есен" (770 - 476 г. пр. Хр.). По пътя на триумфално завръщане от решаваща битка, амбициозният и енергичен генерал Зъ Йин среща три свръхестествени същества, които изричат три предсказания. Последното от тях е, че той ще стане крал на Вей. Едно по едно пророчествата се изпълняват и генералът все повече се вторачва в короната. Подстрекаван от неговата съпруга, той убива краля и сяда на трона. Чувство на вина и параноя го превръщат в тираничен владетел, а последвалата гражданска война тласкат Зъ Ийн и неговата съпруга към лудост. Едва когато след години министри и генерали на Вей отмъщават на крал Зъ Ийн, неговата съвест намира покой.

"Ужасената душа" разказва Шекспировия "Макбет" в спектакъл-приказка със забележително майсторство. Ярка хореография се съчетава с виртуозни акробатични номера и техники от китайските бойни изкуства, а арии и драматични мелодии предават най-добрите традиции на китайската музика. Типичните за традиционния китайски театър изобразителни костюми и грим-маска допринасят за визуалната пищност на представлението. Пиесата на успешния млад китайски драматург Цян Сун, носител на няколко награди, се смята за значим принос към най-старата форма на китайска опера от провинция Анхуей - huiju с повече от 400-годишни традиции. Тя дава основа за формирането на Пекинската опера, обявена през 2010 г. от ЮНЕСКО за световно нематериално културно наследство.

1/1