УНИКАЛНО ДЕЛО
"Спасените и спасителите" в Пловдив
Изложба, посветена на 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи
Редактор : / 704 Прочита 0 Коментара
Изложбата "Спасените и спасителите", посветена на 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи, беше открита в Културния център на Радио Пловдив (Източник: Община Пловдив)Изложбата "Спасените и спасителите", посветена на 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи, беше открита в Културния център на Радио Пловдив. Експозицията откриха генералният директор и председател на Управителния съвет на Българското национално радио (БНР) Милен Митев и директорът на пловдивската Народна библиотека "Иван Вазов" Димитър Минев.
"Трябва да си спомняме за такива събития и за такива дела, защото понякога се втренчваме прекалено много в лошите неща и забравяме добрите примери, а добрите примери са важни, за да ни вдъхновяват и да ни карат да ги подкрепяме", каза в приветственото си слово Милен Митев.
Той подчерта, че трябва да отдадем заслуженото на хората, които въпреки трудностите, са изразили своята принципна позиция и са помогнали на едно "уникално дело", което не се е случило никъде другаде по света в подобен мащаб.
Митев отбеляза, че независимо от всякакви промени във властта, българите винаги сме били толерантни и това се вижда по време на цялата ни история, и посочи, че Пловдив е един прекрасен град, където винаги е имало много различни общности, които са процъфтявали и са се чувствали добре работейки и живеейки заедно.
"Успяхме да направим една прекрасна изложба, свързана тематично със съдбата на евреите в Пловдив, с европейската общност, с квартала Орта Мезар, с хората, които са участвали като спасени и тези, които са ги спасявали", каза по време на откриването Димитър Минев и отбеляза, че е изключително интересна и съдбата на спасителите. Той изрази надежда изложбата да намери своята публика в Пловдив, както и да бъде показана на други места.
"Императорът на лъжите" от Стив Сам-Сандберг - съдбата на еврейското гето Лодз по време на Холокоста (откъс)
Изложбата е част от проект на Радио Пловдив в партньорство с Народна библиотека "Иван Вазов".
Включва 10 пана с QR кодове, отвеждащи към онлайн портал, в който се проследява животът на пловдивската еврейска общност, събитията около подготовката за депортирането им към лагерите на смъртта и тяхното спасение.
Представени са и пана, посветени на съдбата на спасителите след преврата на 9 септември 1944 година и историческата памет в наши дни. В рамките на изложбата беше направена демонстрация на сайта, създаден специално за проекта, където могат да бъдат чути и всички предавания на БНР-Пловдив, посветени на темата за еврейската общност в града, сред които и радиодраматизацията "Стената на спасението".
Реализацията на проекта се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата.