Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

По традиция първата икона на всеки зограф е "Преображение Господне"

ВЯРАТА И ИЗКУСТВОТО НА ЗОГРАФИТЕ

По традиция първата икона на всеки зограф е "Преображение Господне"

6 август - един от най-светлите църковни празници за християните

Днес Българската православна църква отбелязва един от най-светлите си празници - Преображение Господне. Денят ни отвежда към началото на християнството и едно от най-важните евангелски събития - явяването на Исус Христос в небесна слава пред трима от най-близките му ученици - Петър, Яков и Йоан.

Когато Исус тръгва сред хората със своите проповеди, мнозина не вярвали в божествената Му същност. Хората не разбирали как страданието и смирението могат да ги извисят до Бог. Всъщност, и днес много миряни не разбират тази част от християнската религия. За да укрепи вярата на учениците си в своя божествен произход, Исус се изкачил заедно с тримата свои ученици Петър, Яков и Йоан на Таворската планина в Галилея и след молитва се преобразил - засиял в ослепителна светлина. Отляво и отдясно на него се явили пророците Мойсей и Илия.

"Около осем дена подир тия думи, като взе със Себе Си Петра, Иоана и Иакова, възлезе на планината да се помоли. И когато се молеше, видът на лицето Му се измени, и дрехата Му стана бяла, бляскава. И ето, двама мъже приказваха с Него, а те бяха Моисей и Илия; като се явиха в слава, те говореха за смъртта Му, с която щеше да свърши в Иерусалим. А Петра и ония, които бяха с Него, бе налегнал сън; но, като се събудиха, видяха славата Му и двамата мъже, които стояха с Него"

Мощно прогърмял от небесата гласът на Бог-отец:

"Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение. Него слушайте". (Лука 9:28-36)

Това чудо имало за цел да укрепи вярата на апостолите и да ги предпази от униние. И днес празникът е символ на надеждата за промяна.

В народните схващания това е и времето, в което природата се "обръща" - дните видимо започват да намаляват. Слънцето "обръща гръб" на лятото.

На този ден народът вярва, че Небето чува ясно молитвите ни, защото се "отваря" и "чува" нашите най-съкровени желания.

На днешния ден вярващите се причестяват след петдневен пост, а в православните храмове се прибавя молитвено песнопение за "освещаване на гроздето". Това е денят, в който се бере първото грозде и се раздава на близки и съседи с благословия за берекет.

Исус е казал: "Истина ви казвам: тук стоят някои, които няма да вкусят смърт, докле не видят царството Божие, дошло в сила." (Марк. 9:1)

По традиция първата икона, която изписва всеки иконограф, е Преображение. Счита се, че така Христос ще донесе в душата му светлината на славата Си, както е направил и с апостолите.

В един ръкопис от Атон се казва: "Да се моли със сълзи, за да прониже Господ сърцето му. Да отиде при свещеника, за де се моли за него и да му прочете тропара на Преображение. Имайки мисията да проповядва чрез изображения тайните Христови, той трябва подобно на Петър, Яков и Йоан да изживее Преображението".

Преображението е фундаментална тема и богат извор, от който черпят знания богословите. Свети Григорий Палама казва, че Бог е наречен светлина не според Същността, а според Енергията Си. За Палама Божествената светлина не е нито материална, нито духовна, защото тя се издига над цялото творение като неописуем блясък на единствената Светлина с три Лица - Бог-отец, Бог-син и Светия дух.

Символичното изобразяване на Преображение Христово, както е в мозайка от VІ в. от абсидата на Свети Аполинарий, където Христос не е в цял ръст, а апостолите са изобразени като агнета, отива на заден план, и в центъра на иконите зографите започват да рисуват самото евангелско събитие.

На една руска икона от ХІ в. приписвана на Теофан Грък виждаме Христос, облечен в бяло и злато, за да се подчертае светлината на божествената Му същност.

Така Преображението в иконите се представя като символ, отвеждащ към момента на Възкресението, на славата Божия. То разкрива и главната цел на историята - пълното и окончателно преображение на човечеството при Второто Христово пришествие. Всъщност, счита се, че именно то е онова, което Спасителят показва на своите ученици при Тавор.

Още

Реални събития, описани в Библията

Реални събития, описани в Библията

Още

Евангелия, които няма да прочетете в Библията

Евангелия, които няма да прочетете в Библията

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Най-известният украински скулптор Михаил Рева превръща отломки от войната в изкуство

В колекцията се откроява "Паметта на разпнатия" - кръст, съставен от гвоздеи, намерени в църкви, разрушени от руските нападения

Британският музей е обект на кампания за връщане на статуя от Великденския остров

Музеят притежава две статуи моаи, които са взети от чилийската територия Рапа Нуи или Великденския остров през 1868 г.

Познаваш ли ГЕРОИТЕ на 2023 г.?

Всеки може да номинира доброволец или журналист за Годишните награди за доброволчество на TimeHeroes

Два британски музея връщат временно златни и сребърни артефакти на Гана

Ценните предмети са били откраднати от британските военни по време на англо-ашантските войни през 1873-1874 г. и 1895-1896 г.

Изложба в Лондон пресъздава страданията на израелските заложници в Газа

Инсталацията "Глас от тунелите" е разположена в изоставена сграда в Източен Лондон и се основава на описанията на някои от освободените заложници

Магичните "Елхи на таланта" дават надежда на десетки талантливи деца

Коледната Благотворителна Еко кампания на Фондация “Стоян Камбарев” сбъдва мечтите на даровити деца от многодетни семейства