НАТУРА 2000 И ИЗКУСТВО
Украинецът Андрий Палвал нарисувал графитите в зоопарка в София за около седмица
Те представят два вида хищни птици, предмет на опазване в екологичната мрежа Натура 2000: белоглав лешояд - рядък вид и брадат лешояд - символ на българската природозащита, изчезнал у нас вид
Редактор : / 6427 Прочита 4 Коментара
Около седмица отнело на Андрий Палвал да нарисува големите графити в столичния зоопарка. (Снимки: БТА)Около седмица отнело на Андрий Палвал да нарисува големите графити в столичния зоопарка. Произведенията му са с размери 260 на 360 метра и са покрили стените на мечкарника, който се обитава от евроазиатски кафяви мечки - Мариана и Тони.
Графитите представят два вида хищни птици, предмет на опазване в екологичната мрежа Натура 2000: белоглав лешояд - рядък вид и брадат лешояд - символ на българската природозащита, изчезнал у нас вид.
"Аз харесвам този графит", каза с усмивка той на български език. Палвал е биолог, орнитолог и успял да нарисува графитите в зоопарка за около седмица. Цялата работа - с разпъването на скелетата и подготовката отнела десет дни, като работил съвсем сам. През това време мечките били ограничени във вътрешните си клетки. По негова идея на графита с лешоядите има и една кафява мечка.
Пред БТА художникът Андрий Палвал каза, че е в България от март 2022 г. В началото на войната се преместил тук заедно със семейството си - жена си и трите деца. Оттогава досега е нарисувал графити на царски орел и ловен сокол в Стара Загора и още един - в село Българево (Община Каварна) на червеногуша гъска.
В Украйна е рисувал много стенописи. "Много птици съм рисувал и тук, и в Украйна, във Франция, в Ирландия, във Филипини, в Пакистан - също", обяснява той. "Много обичам да рисувам птици, но рисувам и много различни животни", допълва художникът.
Катерина Зарева от столичния зоопарк обясни, че с графита се облагородил мечкарникът, който е "един пример на архитектурен брутализъм, останал от строежа на зоопарка през 70-те години". Според нея по този начин се повишава естетическата и образователната стойност на тези експозиции, тъй като те представят именно защитени видове от европейската и българската фауна.
Инициативата за графитите е на благотворителната организация "Зелени Балкани". Поля Тончева каза, че работят съвместно със зоопарка от години. Много от птиците, които лекуват в центъра си в Стара Загора и не могат да освободят в природата, се приютяват в столичния зоопарк. "Включително и една двойка черни лешояди, които се надяваме да се размножават", каза тя.
Тази година решили по един от проектите "Натура 2000" - "Нови хоризонти" да направят два мащабни графити на тема животни, които опазваме - бели лешояди и брадати лешояди, съвместно с графити артиста Андрий Палвал.