САНКЦИИ И КОНТРОЛ
МУЗИКАУТОР: Символът на Новата година - Дунавското хоро, е със защитени авторски права
Сдружението за защита на авторските права в музиката напомня, че при липса на валиден музикален лиценз, ползването е незаконно и подлежи на санкции, а контролът е вменен на Министерство на културата
Тия, дето подсмърчат за пари уж от името на Дико Илиев, да ме хванат за авторското право.
Алчността на саня армутлиева е пословична, но е спорно доколко правата са на Дико Илиев... създал е хорото докато е бил на заплата в армията и пи смисъла на закона, БА е собственик на авторското право.... Чудя се в Оряхово като честват годишнината му дали пак ще трябва да платят на саня и наследниците за да го почетат? И жокер до наследниците: площада в Оряхово се казва Дико Илиев... пробвайте да регистрирате името като търговска марка и да изкарате някой леффф ;)
Армутлиева по всяка вероятност е имала среща с Дико Илиев и има пълномощно за авторските права !?!? Тази е ненаситна! Ами ако всички откажат да плащат и не изпълняват Дунавското хоро какво става с него !? А, да попитам само колко от платените права отиват при наследниците на Дико Илиев !? То се сещам ама все пак да попитам!!!
Саня Армутлиева не е шеф на Музикаутор. Автор на Дунавското хоро е композиторът Дико Илиев, който го създава преди 85 години, докато работи с оркестъра на 36-и пехотен полк в Оряхово, припомни БНТ. Наследниците на музиканта са защитили творбата му с авторски права до 2056 г. и всяко нейно публично изпълнение трябва да е законово уредено.
понеже имам някакви знания въпроса е не в авторските права върху музиката, а това че слугжители от Министерствона културата и от Мюзик аутор си делят едни 25 % прибирани от потребителите. Това е криминален акт.
Би трябвало да е до 2054 не до 56, защото мисля той е починал 1984 год. Да ви кажа само нещо интересно дето се случи в Русия. Там наследниците на всички тези автори на знакови песни не търсят нищо и те са публикувани свободно като нотен текст ,това са десетки композитори с хиляди песни. Единствените дето имаха претенции бяха наследниците на Теривердиев ( автор е на музиката например към 17 мига от пролетта). Еми неговите песни просто престанаха да се изпълняват масово по концерти и след няколко години наследниците му сами обявиха, че вече нямат претенции за нищо, само и само да се изпълнява. И да кажа, че голяма част от тези хора макар за масовата публика да са познати от тези песни, това е някаква странична част от тяхното творчество и са автори на сериозни симфонични и т.н. произведения. Та наследниците имат законово право, но дават ли си сметка,че тия ширпотреби на тотално скромния като композитор Дико Илиев, по стечение на обстоятелствата станали популярни, освен по Нова година дали някой друг има желание да изпълнява?
Добре - общината организира новогодишен концерт - плаща на изпълнителите, охраната, озвучителят, водещият, тоалетни, транспорт, т.е. ВСИЧКО, освен за авторски права. Алчни ли гореизброените? Не, работят и за труда си получават пари. Авторът различен ли е?
И колко струва слушането и играенето на Диковото Дунавско хоро....1лв...5лв..или 100лв..... А ако си го пускам в къщи и си играя за кеф пак ли ще има глоби от 2000 до 20.000лв....
По логиката на наследниците на Дико Илиев трябва всеки българин да плаща и на наследниците на автора на музиката и текста на националния химн..... АЛчността убива... Е казано в Евангилието на Матея...
Нямате ли срама, паразити долни! Това хоро е отпреди 85 г., а правата се пазят 70 г.!!! На всичко отгоре тия 75 г. ги дължим на сащ, преди бяха 50 г.! Ама то алчните и мързеливи копелета, какво друго да правят освен да паразитират на гърба на другите!
Не може ли държавата ни веднъж завинаги да откупи правата и повече да няма такива изявления, претенции и т.н. точно преди Нова година?! И наистина вече се прекалява с това търсене на пари отвсякъде и за всичко. Подкрепям творците да искат достоен живот и адекватно заплащане за труда, който са положили, но има и национално богатство, от което хората не могат да бъдат лишавани, защото някой се е светнал да точи такси до безкрайност! В същото време - къщите на големи наши писатели изглеждаха до съвсем неотдавна като след бомбардировка, например.
а искърското хоро? то е най-близко по звучене, а след няколко години ще забравим дунавското, жалко
Много е тънък леда, по който се опитват да ходят знайни и незнайни паразити с претенции за авторски права и заплащане. Има произведения, които са популярни точно защото са безплатни и достъпни, а не защото са носители на уникална ценност. В момента, в които за Дунавско хоро бъдат поискани пари, то ще бъде заменено веднага с безплатен аналог. Това важѝ за всички подобни произведения. В съвременния свят на безкрайно много музика, композитори и достъпно безплатно съдържание, е нелепо да се мисли за такси и ограничения.
В коя година е написано Дунавско хоро, кой притежава лиценз за музикалното наследство на Дико Илиев? Тъпи журналя, нищо свястно не можете да съчините.
Някой хора от алчност не знаят къде се намират. Дунавското хоро е национално богатство и от много време не принадлежи на никого. А на наследниците на Дико Илиев и на тези от Мюзикаутор мога да кажа само едно - КАК НЕ ВИ Е СРАМ БЕ МАСКАРИ!!!
а самият Дико Илиев си харесвал най-много Добруджанското хоро, може би защото е воювал на Добруджанския фронт през ПСВ, а после Добруджа изцяло минава към Румъния, тъжно звучи това хоро, изобщо е създал хора за почти всички райони на България
Улеснения и привилегии за регистрирани потребители: