БЪЛГАРСКИ ДУХ
Творбите на писатели от Молдова, България, Бразилия и Италия бяха събрани в "Бесарабски гердан"
Третият годишен литературен алманах бе представен в градинката на Музея за културното наследство на Тараклия
Редактор : / 1023 Прочита 0 Коментара

Третият годишен литературен алманах "Бесарабски гердан" бе представен в градинката на Музея за културното наследство на Тараклия.
Поради ограниченията, свързани с Ковид-19, гостите се събраха на открито, а пространството бе оформено в традиционен стил - със софри, слама, килими, дини, грозде. На мероприятието присъстваха автори, дарители, организатори, обществени дейци. Сред тях бе и българският консул в Тараклия Ангел Маринков.
Представянето на алманаха "Бесарабски гердан" (Гласпресс)
Идеята за алманаха е на тараклиеца Иван Аловатски, а е осъществена с подкрепата на фонд "Български дух". Появата на такъв алманах, издаден с дарителска подкрепа, е уникално събитие в Молдова. Сборникът предлага възможност за изява на всички, които имат талант да пишат за родната си земя, обичаите, бита на местните жители и историята на своите предци, но поради различни причини не са имали възможност творбите им да бъдат публикувани. Книгата от 300 страници събира поетични, прозаични и драматургични произведения на повече от 50 автори, пишещи на български, гагаузски, молдовски и руски.
"Третото издание на "Бесарабски гердан" се различава от предишните по няколко неща - има повече автори, географията им се е увеличила (има писатели и от Бразилия, потомци на бесарабски българи). Някои от авторите са ученици от Италия, където има голяма българска диаспора.
Изданието има и повече донори - хора, които не са безразлични към случващото се в нашата общност, за които е важно да предоставят подкрепа на тези, които се нуждаят от нея. Уверени сме, че след време алманахът ще се превърне във визитна картичка и повод за гордост на всички жители на региона Тараклия", сподели организаторът, председателят на фонда "Български дух" Олег Косих.
Представянето на алманаха "Бесарабски гердан" (Гласпресс)
"Всичко се започва с една мечта! Алманахът се появи преди три години като плах опит да се покаже, че общността на бесарабските българи е способна да издаде сбирка от произведения на сънародници си. А това изисква само желание и малко организационни усилия. Днес, три години по-късно, това е феномен от културния живот на юга на Молдова, а броят на участниците отдавна не е ограничен в рамките на една държава. Не се страхувай да мечтаеш!", каза Косих.
Фондът "Български дух" заедно със съставителите планира да организира презентации на алманаха и в други градове в Молдова. Книгата не се продава, а се подарява на авторите и дарителите. Ще бъде дадена и на библиотеки и музеи.