НОВА КНИГА
Руси Чанев и Стефка Янорова в "Убийство в експреса"
Премиерата на сборника с 8 пиеси на Габор Гьоргеи ще бъде в Унгарския културен институт в София
Редактор : / 2099 Прочита 0 Коментара
Габор Гьоргеи (Издателство "Ерго")Издателство ЕРГО и Унгарски културен институт представят в Деня на унгарската драма - понеделник, 21 септември от 18 часа, премиера на сборника с пиеси "Убийство в експреса" от Габор Гьоргеи, Изд. Ерго.
Представя Митко Новков с участието на актьорите Руси Чанев и Стефка Янорова и на преводачката Илияна Михайлова-Сопкова
Осем пиеси, осем актуални сюжета
1. Берта е музата на писател, която с гръм и трясък влиза през стената, за да му помогне в творческата му безизходица. Дали ще успее?
2. "Убивай и граби" е мотото на синовете на една държава, които прегазват всичко ценно на този свят.
3. Връзката на жени от три различни поколения с един мъж на средна възраст, изпаднал в любовна криза.
Стефка Янорова в постановката "Театър, любов моя" в Театър 199 (Снимка: Театър 199)
4. Затворено помещение с четирима мъже в него, представители на различни слоеве на обществото, и един мафиот, който ги държи на мушка. Грамаден ключ виси на стената. Той отваря вратата към свободния свят. Но иска ли някой да е свободен и на каква цена?
5. Майка подава реплики на своя син, известен актьор, който разучава новата си роля. От това следва поредица комични ситуации. Защо тогава пиесата има трагичен край?
6. Млад лекар и сестра Ангела дават нощно дежурство на Коледа. От оплакванията на пациентите, които той преглежда, се създават безброй комични ситуации.
7. Д-р Лавота е откривател на хапче, което подлудява всеки, който иска да прави любов.
8. Седем пътници в едно купе. Кой от тях и защо ще полети през прозореца?
Унгарският писател, поет и драматург Габор Гьоргеи (Будапеща, 1929) е не само поет, писател, драматург и преводач на художествена литература, а и режисьор, актьор, фотограф и какво ли още не. Притежава своеобразен хумор и като автор разкрива човешките слабости с лека доза сарказъм. За себе си казва, че обича контрастите и когато иска да ги изрази по един по-чувствителен начин, прибягва до иронията и гротеската, за да постигне баланс между тях.
Габор Гьоргеи (Издателство "Ерго")
Той работи като драматург във филмовото студио "Панония", а по-късно става литературен директор на театъра в Сегед. Бил е художествен директор на Унгарската телевизия. От 2001 г. е председател на унгарския ПЕН клуб. През 2002 г. става един от основателите на Академията за литература и изкуство "Сечени". Бил е министър на Националното културно наследство. Носител е на много награди, по-важни от които са "Атила Йожеф" (1980), "Тибор Дери" (1989), "Pro Urbe Budapest" (2001).
Габор Гьоргеи (Издателство "Ерго")