Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Литературният дебют на Куентин Тарантино и Холивуд през 60-те - сякаш наистина си там

ПРЕМИЕРА

Литературният дебют на Куентин Тарантино и Холивуд през 60-те - сякаш наистина си там

"Имало едно време в Холивуд" е удоволствие за читателите и пиршество за киноманите

2021 Куентин Тарантино (Снимка: Getty Images)

Още Куентин Тарантино пише книга по мотиви от филма "Имало едно време в Холивуд"

Куентин Тарантино пише книга по мотиви от филма "Имало едно време в Холивуд"

Дългоочакваният литературен дебют на Куентин Тарантино - "Имало едно време в Холивуд", излиза на български на 2 юни с логото на изд. "Кръг". Изданието може да се открие първо на 4-та шатра на Пролетния базар на книгата, който тази година ще се проведе пред НДК.

Българският превод е дело на Борислав Стефанов, а оригиналната корица е адаптирана за родната публика от Наталия Чайкина.

Embed from Getty Images

Тарантино е майстор на екранния разказ, а двата му оскара за сценарии на филмови класики са доказателство за умението му да създава динамични сюжети, жив диалог и разпознаваеми герои. През 2009 г. той се заканва, че когато навърши 60 ще спре с филмите и ще се посвети на книгите. Почти на тази възраст неповторимият и безпощаден в стила си режисьор прави първа стъпка в тази посока с "Имало едно време в Холивуд".

Романът е пиршество за киноманите. В книгата си знаменитият сценарист, а вече и писател, обогатява и разгръща сюжета си от едноименния филм, като отпраща героите си и читателите в неочаквани посоки.

Издателство "Кръг"

В центъра на историята виждаме актьора Рик Долтън и неговия дубльор Клиф Бут (изиграни на екрана през 2019 г. от Леонардо ДиКаприо и Брад Пит). Долтън е застаряваща филмова звезда, известна с ролите си в уестърн филми, но славните му години са отминали. Той все още мечтае за роля, която да го върне под светлината на прожекторите, когато получава неочаквано предложение за снимки в Рим. Негов верен спътник е Клиф Бут - каскадьор и ветеран от войната, в чийто живот има (поне едно) убийство, което му се е разминало.

Тарантино използва героите в романа си, за да ни преведе през света на Холивуд от края на 60-те години като вълнуващо и противоречиво място без политкоректност, в което от всеки образ може да изскочи история.

Още "Откраднаха ни. Историята на едно престъпление" от Людмила Петрушевска (откъс)

"Откраднаха ни. Историята на едно престъпление" от Людмила Петрушевска (откъс)

Сред страниците на книгата надничат Роман Полански и Шарън Тейт, срещаме се със зловещия престъпник Чарлз Менсън и преминаваме през киноисторията на периода, разказана с повече от щипка фантазия. Романът може да изненада и онези, гледали "Имало едно време в... Холивуд" повече от веднъж, защото развива сюжетни нишки, които заслужават повече внимание.

Издателство "Кръг"

Във филмите си Тарантино винаги се стреми да бъде верен на епохата и героите си - отношение, което успешно пренася и върху страниците на първия си роман. Така той пълноценно обхваща динамиката на 1969-а - времето, в което "стария" и "новия" Холивуд се сблъскват.

Embed from Getty Images

Тарантино смесва умело факти и фикция, за да изгради галопиращ разказ, истинско обяснение в любов към 60-те години, което да подари на киноманите и на почитателите на добрите истории.

Романът ни позволява да надникнем и по-надълбоко в света на Тарантино, виждайки откъде той черпи най-силно вдъхновение, как структурира идеите си и как надскача сценария, за да го превърне в художествено повествование. "Имало едно време в Холивуд" ни показва какъв разказвач е Тарантино, когато камерата не работи.

Още Куентин Тарантино: Няма вечно да правя кино

Куентин Тарантино: Няма вечно да правя кино

С тази книга "Кръг" продължава да разширява колекцията си от издания, свързващи литературата и киното.

До момента издателството е срещнало читателите със "Списъкът на Шиндлер" от Томас Кинийли, "Мечтатели" от Гилбърт Адеър, "Дамски гамбит" от Уолтър Тевис, "Крамър срещу Крамър" от Ейвъри Корман и "Марли и аз" от Джон Гроган.

Embed from Getty Images

Повече за автора:

Куентин Джером Тарантино (р. 1963 г.) е американски сценарист, режисьор, продуцент и актьор, носител на редица големи филмови награди, сред които "Оскар" за най-добър оригинален сценарий - за "Криминале" (1994 г.) и "Джанго без окови" (2012 г.), БАФТА и "Златен глобус". "Имало едно време в Холивуд" е първият му роман, а едноименният филм от 2019 г. донесе на актьора Брад Пит "Оскар" за ролята на Клиф Бут.

Издателство "Кръг"

Още Куентин Тарантино със звезда на Алеята на славата

Куентин Тарантино със звезда на Алеята на славата

Още "Лошото момче" Куентин Тарантино: Често ме питат ходил ли съм в киношкола. Не, ходех на кино

"Лошото момче" Куентин Тарантино: Често ме питат ходил ли съм в киношкола. Не, ходех на кино

 

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

"Белградски преживелици": Дневниците на един посланик

От спасяването на българските медицински сестри в Либия до задълбочаване на сръбските отношения. Георги Димитров представи книгата си пред изтъкнати дипломати, журналисти и общественици

Първи печатни издания на Шекспир се очаква да достигнат цена между 4 и 5 милиона евро

Книгите, в които посмъртно са събрани пиесите на Шекспир, ще бъдат продадени на търг от аукционна къща "Сотбис" в Лондон на 23 май - точно месец след рождения ден на Барда - 23 април

Стихосбирката "Уча се да живея" на унгарския поет Петер Кантор ще бъде представена днес

Унгарският институт "Лист" представя днес стихосбирката на унгарския поет, който е удостоен с наградата "Атила Йожеф" (1994), както и Лавровият венец на Унгария (2007)

Цитати от произведения на Йордан Йовков "пътуват" в автобусите в Добрич на Световния ден на книгата

Инициативата "Преоткрий Йордан Йовков в домашната библиотека" е на Младежки център "Захари Стоянов" - Добрич

Белградски преживелици - събитията са процеси и те не идват на бяло поле

Дългогодишният посланик в Сърбия Георги Димитров представя книга, в която е систематизирал водените в продължение на 7 г. записки в личните си тефтери и дневници

Саркастичните размисли за обществото на Умберто Еко излизат в нова книга

"Кибритчета "Минерва" 1990-2000" обединява текстове, публикувани между 1990 и 2000 г. в легендарната рубрика "Бустина ди Минерва", която Умберто Еко списва в сп. "Еспресо" в продължение на повече от три десетилетия, изявявайки се като ярък публицист, прозорлив анализатор, политически и социален коментатор