САМОРОДНИ ТАЛАНТИ
"Каин" - последният роман на Нобеловия лауреат Жозе Сарамаго, за първи път излиза на български
Бележитият португалски писател отново се обръща към Библията, а тълкуванията му са достатъчно иронични, хапливи и "непочтителни"
Редактор : / 1396 Прочита 0 Коментара

"Каин" - последният роман на Нобеловия лауреат Жозе Сарамаго, публикуван година преди неговата смърт, за първи път излезе на български, съобщават издателите от "Колибри" пред БТА.
Преводът е на Даринка Кирчева.
"Каин" е смущаваща книга, венец на литературната кариера на един самороден талант. В Португалия само за 10 дни от романа са продадени над 70 хиляди екземпляра. У нас излиза с подкрепата на програмата "Творческа Европа" на ЕК.
След "Евангелие по Исуса Христа" бележитият португалски писател отново се обръща към Библията, а тълкуванията му са достатъчно иронични, хапливи и "непочтителни", за да предизвикат брожение в католическите среди. Историята обхваща периода от момента когато още в райската градина Бог осъзнава, че е забравил да даде на Адам и Ева дара на речта, до "акостирането" на Ноевия ковчег на планината Арарат.
Главният герой е презреният братоубиец Каин. Осъден да се скита завинаги, след като убива Авел, Каин обикаля света в компанията на своя осел и става свидетел и участник в множество библейски истории и епизоди. Люби се със злата царица Лилит, взема страната на Йов в облога между Бог и Сатаната, пътува с Ноевия ковчег. Каин смята, че действията на Бог са жестоки и несправедливи, спори с него и му се противопоставя.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Жозе Сарамаго е роден през 1922 г. в малко крайречно селце близо до Лисабон. Сам възпитава и развива вкуса си към четенето, работи като журналист, пише поезия, но талантът му се проявява ярко в романите му - блестящи алегории и антиутопии. През 1991 г. консервативното португалско правителство налага цензура върху "Евангелието по Исуса Христа" и го изтегля от конкурса за Европейска литературна награда.
През 1998 г. Сарамаго печели Нобеловата награда за литература заради това, че с "с притчи, изтъкани от въображение, състрадание и ирония, ни дава все нови и нови шансове да уловим убягващата действителност". Сред най-влиятелните му творби са "Слепота", "Проглеждане", "Приумиците на смъртта", "Пътуването на слона", "Възпоминание за манастира", отбелязват издателите.