Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Восъчни шедьоври на забравен майстор са изложени в Музея за история на изкуството във Виена

СВЕТОВНО ИЗКУСТВО

Восъчни шедьоври на забравен майстор са изложени в Музея за история на изкуството във Виена

Изложбата е озаглавена "Восъкът в ръцете му. Изкуството на измамата на Даниел Нойбергер."

Даниел Нойбергер (1621–1680)- Автопортрет на художника между Минерва и Сатурн (Хронос) Виена, ок. 1660 г. Восък, дърво, черупка от костенурка, стъкло. Източник: Музей Аугуст Кестнер, фотограф Детлеф Юргенс

Още  Развитието на цветната фотография - в експозицията на "Албертина модерн" във Виена

Развитието на цветната фотография - в експозицията на "Албертина модерн" във Виена

Музеят за история на изкуството във Виена посвещава забележителна експозиция от творби на Даниел Нойбергер (1621-1680), ваятел на изящни миниатюри от восък, които същевременно са гениални материални фалшификати, тъй като малцина могат да познаят дали това е дърворезба, миниатюра от слонова кост или от метал.

Затова изложбата е озаглавена "Восъкът в ръцете му. Изкуството на измамата на Даниел Нойбергер"., съобщава Цветана Делибалтова от БТА.

В средата на XVII в. Нойбергер предизвиква сензация във виенския императорски двор с имитациите си на материали с основа пчелен восък, които използва за своите миниатюрни скулптури.

Произхождащ от семейство на скулптори, които работят с восък, той пристига във Виена от Аугсбург през 1650 година на 29-годишна възраст и остава до 1663 година, като работи за император Фердинанд III и синовете му Фердинанд IV и Леополд I.

"Тук разработва техника, с която става известен. Успял е да направи с восък неща, които са изглеждали невероятни", обяснява Паулус Райнер, член на четиричленния кураторски екип.

Майсторството на този художник, който по онова време е бил изключително добре платен - с годишна заплата от 360 гулдена, докато художниците в двора получават 200 гулдена, се състои в имитирането на различни материали с восък.

Източник: Музей Аугуст Кестнер, фотограф Детлеф Юргенс

В показаните 15 творби на Нойбергер се вижда колко удивително вярно моделира от восък кожата, косата, тъканите и скъпоценните камъни за своите скулптури. Чрез примеси и пълнители той успява да фалшифицира метални и каменни релефи, както и пластики от слонова кост и дърво или да ги създаде по начин, който не би бил технически възможен с "истинските" материали по онова време.

В изложбата имитациите се съпоставят с творби на други художници, изработени от автентичния основен материал, за да бъде разбрано постижението на Нойбергер. Имитациите заблуждават не само зрението, но и чувството за допир, тъй като художникът е адаптирал и текстурата на повърхността или теглото на творбата. "Вие сте измамени не само визуално, но и тактилно", обобщава Райнер.

Две творби са в центъра на изложбата - не на последно място, защото са основно реставрирани и по този начин са допринесли за представянето на Нойбергер, което е първата самостоятелна изложба на твореца. Показан е цикъл от 60 сцени от "Метаморфози" на Овидий, като всяка сцена е с размери само няколко квадратни сантиметра.

Това е първата документирана творба за императорския двор. С нея Нойбергер печели 800 гулдена като за сравнение кураторът пояснява, че по онова време цената за картина е била 200 гулдена и добавя, че във Виена Нойбегер получава и осем императорски медала като признание за своето творчество. Втората творба представя алегорично изображение на смъртта на император Фердинанд III.

Още Дом Витгенщайн във Виена - една от най-необикновените сгради на ХХ век

Дом Витгенщайн във Виена - една от най-необикновените сгради на ХХ век

Експозицията включва и митичен експонат - восъчна глава на Леополд I, която е част от бюст, но се предполага, че някога е била част от легендарен "императорски автомат", споменаван в исторически източници от XVII век. Това е била фигура на императора в естествена големина, която е можела да става от трона, да върти главата и да движи очи благодарение на механизъм, разположен в нея.

Дълго време това чудо на техниката се е смятало за изгубено - разказва Райнер. Сега обаче главата е изследвана подробно - включително с помощта на компютърна томография - и са открити улики, които сочат, че тя е била част от "императорския автомат".

След като восъкът бива забравен като художествено средство, е забравен и Даниел Нойбергер, разказва кураторът. В днешни дни, когато съвременните художници преоткриват материала, е време да бъде преоткрит и един от ярките им предшественици.

Още Гала на българската култура и музика във Виена

Гала на българската култура и музика във Виена

Още Трима пионери на Ренесанса на севера в Музея за история на изкуството във Виена

Трима пионери на Ренесанса на севера в Музея за история на изкуството във Виена

Още Портрет на Артур Шницлер, рисуван от Макс Опенхаймер, става част от колекцията на музея "Леополд" във Виена

Портрет на Артур Шницлер, рисуван от Макс Опенхаймер, става част от колекцията на музея "Леополд" във Виена

Още "Непознатите фамилии" - един протестен и концептуален авангард в музея "Леополд" във Виена

"Непознатите фамилии" - един протестен и концептуален авангард в музея "Леополд" във Виена

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Художник създава изразителни, вълнуващи портрети на известни личности

Галя Губченко усъвършенства през годините своя характерен почерк

"Корените на едно плодородие" - ретроспективна изложба на художника Иван Белчев

Вернисажът е на 18 март 2025 г. от 17.30 ч. в Музей-галерия "Анел"

Картина на Йожен Дьолакроа е открита в къща във френския град Тур

Откритата маслена творба на художника ще бъде представена за първи път на търг на 28 март в Париж, в зала "Друо"

Изложбата "От ателието" на Емил Стойчев бе открита

"Експозицията, озаглавена "От ателието", показва 32 работи, като в голямата си част са нови, рисувани през последните пет-шест години", уточни проф. Василева. Тя прочете поздравителен адрес към автора на изложбата от името на ректора на НХА проф. Георги Янков.

"Отвъд" с художника Ивайло Леков

Откриването е на 18 март/вторник/ от 18:00 часа в Галерия "Сердика"

Американският художник Раймундо Фигероа открива изложба в България

Артистът ще открие изложбата си „Instructions of Daily Life”/ “Инструкции за ежедневен живот“ на 15 май 2025 г. в столичната One Gallery