Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Валентин Старчев, Вихрони Попнеделев, Ивайло Мирчев, Марко Марков и Николай Янакиев - за жената в Галерия "Анел"

LA DONNA E MOBILE

Валентин Старчев, Вихрони Попнеделев, Ивайло Мирчев, Марко Марков и Николай Янакиев - за жената в Галерия "Анел"

Откриването на изложбата е на 7 февруари и ще продължи до 10 март 2023 г.

Вихрони Попнеделев (Източник: Музей-галерия "Анел")

Още

Огледалните жени на Лили Кючукова в Галерия "Анел"

Огледалните жени на Лили Кючукова в Галерия "Анел"

Петима български художници представят творби, посветени на жената, в музей-галерия "Анел". Откриването е на 7 февруари и ще продължи до 10 март, съобщават организаторите от "Анел" и фонда за изкуство и култура "Ангел Симеонов".

Произведенията са на Валентин Старчев, Вихрони Попнеделев, Ивайло Мирчев, Марко Марков и Николай Янакиев. "Преди години излезе книгата на френския писател Ги Бешкел "Четирите жени на Бога. Блудницата, вещицата, светицата и наивницата"

С наближаването на 8 март реших да избера няколко български живописци и скулптори, които включват в своя художествен репертоар този на жената в нейната многоликост", коментира кураторът проф. Аксиния Джурова.

Музей-галерия "Анел"

По думите й, жената е един от най-постоянните обекти в изкуството, а превъплъщенията на съвременната жена надминават всичко, с което до този момент е била определяна, и така тя надскача идеята за "четирите жени на Бога".

"В музей-галерия "Анел" съм подбрала петима творци, всеки представил своята визия за нея - жената в състояние на лов за него, или в нега след победата си", допълва кураторът.

"Актовете" на Валентин Старчев напомнят за усета за жена на поколението с ненакърнени сетива, за досега до плътта преди подмяната на физическия с виртуалния досег. В тази насока са и акварелните рисунки на Ивайло Мирчев.

"Дечко Узунов наричаше този похват дихание, нещо, което изпяваш наведнъж, няма повторение, затова е и тази непринудена рисунка", коментира проф. Джурова.

В творбите на Николай Янакиев е използван целия цветен спектър от дълбинните тъмни тонове до най-светлите, за да се достигне до интерпретация за различните състояния на жената. Нарушаващи тази линия са рисунките с туш на Марко Марков, разказва кураторът.

Неговите модерни жени са изградени чрез смел експресионистичен щрих, те гледат в упор, предизвикателно, дори когато са представени в гръб, допълва тя. Живописни платна на Вихрони Попнеделев пародират съвременната жена като дръзка и арогантна.

АВТОРИТЕ

Още

"Нежни отрязъци" - 6 дами представят своите творби в Музей-галерия "Анел"

"Нежни отрязъци" - 6 дами представят своите творби в Музей-галерия "Анел"

Проф. Валентин Старчев (1935) работи в областта на скулптурата и кавалетната пластика. Работи с различни материали и изгражда декоративни и монументални композиции в синтез с архитектурата. Автор е на десетки паметници, декоративни пана и скулптурни композиции. Участвал е в представителни колективни изложби на българското изкуство в Австрия, Индия, Италия, Полша, Сирия, СССР, Унгария, Франция, ФРГ, Холандия, Чехия и др.

Валентин Старчев е организирал самостоятелни изложби в България (София, Стара Загора, Созопол, Ловеч, Пловдив), Австрия (Виена), Дания (Копенхаген), Франция (Париж), Япония, Латвия.

Валентин Старчев (Източник: Музей-галерия "Анел")

Проф. Вихрони Попнеделев (1953) е живописец, дългогодишен преподавател в Националната художествена академия (НХА), лауреат на Националната награда за живопис "Захарий Зограф". Той има над 100 самостоятелни изложби в България и в чужбина. Създател е на арт център "Вихрони", където провежда много събития, сред които пленери, симпозиуми и конференции с международно участие.

Проф. Ивайло Мирчев (1954) е дългогодишен преподавател в катедра "Живопис" на НХА. Роден е в семейството на художника Никола Мирчев. Учи в класа на проф. Светлин Русев. Работи с молив, акварел, гваш. Представил е множество самостоятелни изложби в страната и чужбина (Германия, Австрия, Швейцария, Холандия). Носител е на Националната награда за живопис "Владимир Димитров-Майстора" (2014). През периода 2004 - 2011 г. е председател на Съюза на българските художници (СБХ).

Ивайло Мирчев (Източник: Музей-галерия "Анел")

Марко Марков (1946) е роден в София, където завършва НХА. От 1975 г. започва да участва в общите художествени изложби на СБХ. През 1978 г. прави серия от скулптори и релефи за различни болници в Либия. В периода 1976-1979 е асистент на проф. Валентин Старчев във Висшия институт по архитектура и строителство (ВИАС). От 1980 г. започва да се реализира в монументалното изкуство.

Още

"Нежни отрязъци" - 6 дами представят своите творби в Музей-галерия "Анел"

"Нежни отрязъци" - 6 дами представят своите творби в Музей-галерия "Анел"

През 1981 г. реализира самостоятелна изложба в Рим в галерия "L`inkontro", където се запознава с Нунцио Биббо. Следват повече от 50 самостоятелни изложби в Европа, Африка и Латинска Америка - Венецуела, които винаги са в комбинация на скулптура с рисунки. Преподава рисунка в академията в Каракас, в Национална галерия на Зимбабве, в академиите на Арнем и Вагенинген, където се пенсионира.

Марко Марков (Източник: Музей-галерия "Анел")

Създава своя школа по скулптура в Совичиле, Сиена, която съществува вече 20 години. След като живее в Зимбабве, през 1992 г. Марко Марков се премества в Холандия, където е и до днес. Член е на Националния съюз на холандските скулптори.

Николай Янакиев (1954) е завършил НХА, специалност "Живопис". Живее и работи в София и Париж. Член е на СБХ, на Международната академия "Греци - Марино", Италия, и Асоциацията "Salon D'automne", Франция. Участвал е в международни биеналета и симпозиуми в България, САЩ, Швеция, Швейцария, Белгия, Франция, Испания, Австрия, Италия. Реализирал е 95 самостоятелни изложби и е участвал в над 20 колективни изложби у нас и по света (Китай, Гърция, Венецуела, Швейцария, Франция).

Николай Янакиев (Източник: Музей-галерия "Анел")

Известна негова картина от цикъла "Момиче пред огледало" фигурира като възпоменателна марка в чест на автора в "Who"s Who in International Art" в Лозана. Николай Янакиев се изявява в областта на портрета, на интериора, на голото тяло и на абстрактната живопис. 

Още

Жената като муза, когато се нуждаем от красиви приказки

Жената като муза, когато се нуждаем от красиви приказки

Още

Ябълката, жената и човешкото лице в творбите на проф. Красимир Джидров

Ябълката, жената и човешкото лице в творбите на проф. Красимир Джидров

Още

Мъжът, жената, и помежду им...

Мъжът, жената, и помежду им...

Още

Квадрат 500 представя Жената в творчеството на европейски графици от 19-и и 20-и век

Квадрат 500 представя Жената в творчеството на европейски графици от 19-и и 20-и век

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Истина беше..." - Лили Чаушева и Михаил Чаушев

Изложба от 26 март до 12 април 2024 в СБХ - Шипка 6, зала 1А

Изложба в Париж представя италианския фотограф Паоло Роверси

Ретроспективата в Пале "Галиера", където е Музеят на модата, е първата на жив творец. Тя представя около 140 снимки - наситени черно-бели портрети на Кейт Мос или Наталия Водянова, голи тела, мода

Георги Баев - изпепеляващата страст

Изложбата ще бъде открита на 21 март от 18:00 ч. в Галерия "Академия"

Третата изложба "Изкуство с увреждания" потапя посетителите в света на сетивата чрез 3D мапинг

"Настоящото издание на поредицата цели да направи една дигитална, създадена чрез 3D проджекшън мапинг изложба, изцяло достъпна за незряща публика", споделя авторът на проекта Полина Герасимова

Григор Ангелов и неговият "Прозорец"

Изложбата - живопис е от 18 до 30 март 2024 г. в Галерия "Париж"