Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Откриха изложба в памет на първия градостроител на столицата Антонин Колар

СТРОИТЕЛИТЕ НА СОФИЯ

Откриха изложба в памет на първия градостроител на столицата Антонин Колар

Чешкият архитект пристига в София през май 1878 г. и остава в България до края на живота си през 1900 г.

Изложба "Архитект Адолф Вацлав Колар" (Снимка: РИМ - София)

Изложбата "Архитект Адолф (Антонин) Вацлав Колар - първият градски архитект на София - 140 години" представя творческия живот на един от най-значимите архитекти на София след Освобождението през 1878 г. 

Адолф Колар (1841 - 1900) е автор на забележителни сгради, между които са Военният клуб, Министерството на войната, Военното училище, Старата гара, хотел "България", паметника на Васил Левски и много други. Чрез неговото творчество се проследява трудната трансформация на града от края на ХIX в. и превръщането му в модерна европейска столица. Арх. Колар е автор на първия градоустройствен план на столицата, известен като "Батенбергов". Като архитект застъпва строгите ренесансови форми, с богато разнообразие от класически и барокови детайли и орнаменти. Участва в създаването на първите зелени площи в София.

Изложба "Архитект Адолф Вацлав Колар" (Снимка: РИМ - София)

Изложбата е създадена по идея и с подкрепата на Българска банка за развитие(ББР) и сътрудничеството с Държавна агенция "Архиви". Сградата в която се помещава ББР е част от проектирания от арх. Колар комплекс "България", построен в периода 1880-1885 г.

Изложба "Архитект Адолф Вацлав Колар" (Снимка: РИМ - София)

"С идването на арх. Колар в София през 1878 г. е поставено началото на модерното градско планиране", припомни на откриването на експозицията изпълнителният директор на ББР Николай Димитров.

Документалната изложба може да бъде разгледана до 7 октомври 2018 в Музея за история на София (РИМ), разположен на пл. "Бански" № 3.

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Френската художничка Клер Табуре ще проектира витражите на "Нотр Дам" в Париж

Новите витражи ще заменят шест от седемте в южния неф на катедралата, създадени през XIX в. от архитекта Йожен Виоле Льо Дюк

Изложба събира най-значимите проекти на архитекта Пеньо Столаров в скици

По време на откриването на изложбата ще бъде представен и каталог с творчеството на проф. д-р инж. арх. Столаров

Авторските права върху Попай Моряка, Тентен и ранните романи на Фокнър и Хемингуей в САЩ отпадат след Нова година

Причината за това е, че според американското законодателство интелектуалната собственост има давност 95 години след създаването на произведението

Нова арт зала с постоянна експозиция отвори врати в Плевен

Тя е разположена в хотелски комплекс "Ростов" и носи името на града

Емблематични произведения на Стоимен Стоилов ще бъдат представени в изложба за 80-ия му рожден ден

Художникът ще подреди в галерия "Средец" както пастели, графика и рисунки от 80-те години на XX век, така и монументални живописни платна от началото на ХХІ век