Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Най-старото злато в света, обработвано от човешка ръка показват във Велико Търново

Най-старото злато в света, обработвано от човешка ръка показват във Велико Търново

Уникалната експозиция е разположена във фоайето на Областната администрация в старопрестолния град, съобщава БТА

Съкровище от Къпиново, IV пр. Хр./Сн.: БТА

Изключително ценните експонати, представящи най-старото злато в света, обработвано от човешка ръка беше представено днес във фоайето на Областната администрация във Велико Търново.

Поводът е 19-годишнината от подписването на указа, с който е създадена Областната управа.

Смята се, че съкровището край великотърновското село Хотница е на повече от 6000 години, съобщи директорът на Регионалния исторически музей д-р Иван Църов.

Част от съкровището от Къпиново, IV пр. Хр./Сн.: БТА

Находката е била открита през 1957 година от археолога Никола Ангелов и включва 44 златни халки и няколко пластики от Каменно-медната епоха. Той уточни, че като датировка то е близко до Варненското златно съкровище, но разликата е, че е открито не в некропол, а в жилище, което означава, че е било част от бита на праисторическите хора, отбеляза Църов.

Друга витрина от експозицията представя златното съкровище, открито през 1987 година край село Къпиново. Част от него е изключително красив сребърен киликс - чаша за вино, на който е изобразен един от подвизите на Херакъл, посочи д-р Църов.

Златно съкровище от Хотница, късна каменно-медна епоха, 4300-4100г. пр. Хр./Сн.: БТА

Част от находката е накит от злато и сребро, съставен от стилизирани фигури на жълъди и бадеми. Църов смята, че накитът се поставял върху главата на жена и при нейните движения е звънял с тих звук.

Съкровището е показвано в САЩ, Япония, Франция и на други места по света и продължава да изумява с прецизната изработка, направена от неизвестен майстор преди 25 века, отбеляза Църов.

Директорът на музея посочи, че ще продължи да настоява пред Националния исторически музей, оригиналът на Хотнишкото съкровище да бъде върнат в трезора на Великотърновския музей, откъдето е взет през 1983 година.

Областният управител проф. Любомира Попова подчерта по време на откриването, че идеята на съвместната инициатива между двете институции е да припомни на жителите и гостите на Велико Търново за богатото минало на региона в контекста на Европейската година на културното наследство.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Графика от Япония" във Варненската художествена галерия

От 26 юли до 21 август 2024 г. ще бъдат показани произведения, свързани с Международното биенале на графиката - Варна

Вежди Рашидов за колекцията си: Не можем да говорим за големите майстори на съвремието, без образците на старите

"Изкуството след XVI в., XVII в., XVII в. и XIX век е "сложна закачка", защото много от картините имат свой собствен живот", каза още скулпторът на откриването на изложбата "Западноевропейско изкуство XVII – XIX век" в галерия Vejdi

Руски музей е обвинен в "нацистка пропаганда" заради картина на беларуски художник

Музеят Ерарта има най-голямата колекция на съвременно изкуство в Русия

"Духът на стара София" е темата на деветия фестивал "КвАРТал"

Фокус ще бъде периодът на създаване на квартала - в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица "Търговска"

"Без кръвни връзки" от Боряна Петкова

Откриването е на 25 юли, четвъртък, 18.30 часа в САМСИ (Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство)

Украинският график Константин Калинович представя "Моята зимна градина"

Експозицията ще бъде на разположение на жители и гости на морската столица до 13-ти август в ЗАЛА 1 на галерия Ларго, както и онлайн