КУЛТУРНИ ИНСТИТУТИ
Изкуство, което можеш да докоснеш
„Материя над материята“ е новата изложба, която ще бъде представена в Гьоте-институт
Редактор : / 390 Прочита 0 Коментара
"Материя над материята", изложба/Катерина Бакалиу (Снимка: Гьоте институт)Гьоте-институт България стартира новия сезон с откриване на изложба с български и гръцки художници и 3D дизайнери, които експериментират с 3D-принтиране и как може изкуството да се доближи до публиката чрез допир.
"Материя над материята" ("Matter over Matter") е интердисциплинарен проект, който среща съвременни художници и 3D дизайнери от България и Гърция. Той изследва как новите технологии като 3D принтирането оказват влияние върху нашето възприятие и разбиране за материята, но също така и как съвременното изкуство рефлектира върху това чрез нови практики и подходи.
"Материя над материята", изложба/ Марина Велисиоти (Снимка: Гьоте институт)
Гръцките художници Марина Велисиоти, Никос Лампринос, Никос Маринис и Савас Метаксас и българските автори Георги Стоянов, Пепа Иванова и българо-италианското дуо Анто. Милота / Златолин Дончев са поканени да се включат в проекта. Всички те работят в различни области като живопис, звук, текстил, фотография, инсталация и дизайн. В продължение на няколко месеца си сътрудничат с 3D дизайнери, за да разработят нова творба, основаваща се на различните разбирания за материалност, тактилност и прехода от една материалност или медия в друга. Тази среща изследва и как творбите могат да се доближат до публиката чрез докосване.
Изложбата с резултатите от проекта ще бъде представена в галерията на Гьоте-институт България. Тя ще се открие на 4 септември от 18:30 и ще може да бъде видяна до 5 октомври. След това изложбата ще бъде показана и в Гьоте-институт Солун през октомври-ноември 2018 г.
"Материя над материята", изложба/Пепа Иванова (Снимка: Гьоте институт)
"Материя над материята", изложбата, Катерина Бакалиу (Снимка: Гьоте институт)
"Matter over Matter" е проект по инициатива на Йоана Стефанова (България), Димитра Циашкоглу (Гърция), Йоргия Цази (Гърция), Стела Анастасаки (Гърция). Проектът стартира в рамките на Cultural Management Academy 2017 в София, Букурещ и Солун и е финансиран от проектния фонд на Академията.
Проектът е реализиран с подкрепата на студио за 3D печат B2N. Изложбата ще бъде част и от събитието Additive Days между 4 и 6 октомври 2018